Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

U ledu zuří technologická válka, rychlobruslaři řeší i nové typy kombinéz

Kanadští rychlobruslaři, tedy i olympijská vítězka na 1000 metrů Christine Nesbittová, mají k dispozici supermoderní kombinézy. | foto: AP

24 2010
Richmond (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Martina Sáblíková závodí v octavii, zatímco Nizozemky a Kanaďanky ve ferrari. Přesto octavia nad ferrari vítězí. I tak můžeme pohlížet na triumfy české rychlobruslařky. O týmu vědců, kteří by pro ni vymýšleli technologické zázraky, si může nechat jen zdát.

Naopak nizozemský list De Telegraaf píše: "Oranjes vládnou tajnými zbraněmi." K medailím jim má dopomáhat i speciální leptací prostředek, který namažou na ostří bruslí. V přísné tajnosti jej vyvinul chemik a bývalý rychlobruslař Marnix ten Kortenaar na žádost Nizozemského bruslařského svazu KNSB. Unikátní nátěr prý o 4 procenta redukuje skluzový odpor bruslí.

Spory o vybavení
(další příklady z Vancouveru)

Ammannovo vázání
Nejprve byl klid. Když v létě švýcarský skokan na lyžích Simon Ammann testoval nový typ vázání se zakřivenou tyčkou na patě vázání, díky níž udrží lyže víc na plochách, nikdo se neozval. Jenže těsně před olympiádou, při Světovém poháru v Klingenthalu, švýcarský "orel" toto vázání použil znovu. Na olympiádě s ním pak dominoval na středním můstku. Rázem se vzedmula vlna odporu ze strany jeho největších konkurentů z Rakouska. Ti požadovali Ammannovu diskvalifikaci! "Chtěli mě srazit do kolen a povedl se jim pravý opak. Byl jsem o to víc nabuzený," řekl Ammann.

Německé saně
Kanadský sáňkař Jeff Pain těsně před zahájením soutěží sáňkařů prohlásil: "Německý sáňkařský a skeletonový tým podvádí, užívá zakázané magnetické komponenty ve svých saních." Celá tato konspirační teorie měla jednu vadu. Pain, stříbrný z MS 2006, nedokázal vysvětlit, kde je na saních tento komponent umístěn. Dušoval se jen, že o všem ví z dobře informovaných zdrojů. Český reprezentant Matěj Kvíčala jen krčil rameny: "Slyšel jsem, že sáňkaři německé saně probírají. Ale to je asi tak všechno, co o tom dokážu říci." Mezinárodní federace nařídila kontrolu německých saní, nenašla však nic.

Ultralehká hokejová přilba
Jaromír Jágr na prvním tréninku ve Vancouveru testoval novou, ultralehkou helmu Easton, o 200 gramů lehčí než běžné helmy. O té se vyprávěly celé legendy. Prý půjde o stejnou revoluci, jako když byly v roce 1999 uvedeny na trh jednodílné kompozitové hodinky. Novinku otestoval podle deníku Blesk také obránce Miroslav Blaťák. "Já jezdím ve formuli jedna, tak je každý gram znát. Bláto (Blaťák) může mít na hlavě cokoliv. Jenže já jsem českej Pavel Bure," připomněl pak Jágr ruského rychlíka. Masér Pavel Vlašic prozradil: "Jarda testuje novinku z jednoho kusu. Nedá se štelovat a je lehoučká. Musí se vytvarovat podle hlavy."

Jak vše funguje? Látka se s extrémní přesností nanese na brusle večer před závodem a celou noc se nechá vsáknout do neviditelných jemných pórů v noži. Během dne se pak většina látky odstraní. Díky unikátnímu složení však v brusli i při vysokém tření s ledem zůstane mikrofilm, umožňující jet rychleji. Reprezentanti testovali "klouzek" na kempu v Calgary. Všimli si i vedlejšího účinku: v zatáčce ztráceli pevnost pod nohama.

Zásadní problém je jiný. Vynález je totiž v rozporu s pravidly. Článek 223 zakazuje nanášet na brusle substance, aby brusle lépe klouzaly. Použití substance je však zatím zřejmě neprokazatelné. "Nevěřím ale, že by tak riskovali," tvrdí český kouč Petr Novák.

Jiná speciální úprava nožů, po níž odpuzují vodu a její namrzání na kovu, má pro změnu popohánět Kanaďanky. Zkouší rovněž brusle se dvěma noži. "Jenže v těch nevidím výhodu," říká Novák.

Tuhá bitva se svádí i na poli kombinéz. Kanaďané vyvinuli nové, kombinované z různých látek o tloušťce papíru, které přispívají k nízkému tření vzduchu. Jde o produkt tajného programu, vývoj těchto kombinéz v aerodynamických tunelech trval tři roky a spolykal v přepočtu 11 milionů korun. Použitý materiál? Především polyuretan.

Ano, ten polyuretan, z něhož byly rekordní obleky plavců, než je plavecká federace FINA zakázala. "Naše ISU k takovému kroku nesáhla. Možná až po olympiádě," říká Novák. Při bližším studiu odhalíte na kanadských kombinézách i šupinky na kolenou. Mají ovlivňovat proudění vzduchu. Ten tím pádem netvoří kolem kombinézy vzduchový pytel, který by závodníka brzdil.

Ještě větším průlomem údajně jsou nové kombinézy Nizozemců. Stehna rychlobruslařů zahalují do typu polyuretanu, který perfektně zpracovává vzduch. Zároveň jsou obalena polyesterem ve správně zvoleném množství, snižujícím odpor vzduchu. Látka je spolu s polyamidem i v místech kolen.

Přesná struktura kombinéz je přísně tajná a všichni, kteří se na ní podíleli, složili přísahu mlčení. Vyvinuly je společně Vrije Universiteit Amsterdam a Technische Universiteit Delft, projekt financoval sponzor nizozemského svazu, firma Aegon. Tedy stejná firma, která sponzoruje Sáblíkovou.

Nizozemský svaz KNSB předtím ukončil po řadě konfliktů kontrakt s firmou Nike, která mu údajně nedodala kombinézy v požadované barvě. Proto začal pátrat po vlastním výrobci. Původně mělo jít o projekt pro olympiádu v Soči 2014, ale náhlé ukončení smlouvy s Nike vše urychlilo.

Už v půlce listopadu prý nové kombinézy testovali Sven Kramer a Ireen Wustová na erfurtském oválu. Kramer v ní měl být na 3 000metrů o vteřinu rychlejší než ve své staré. "Ať si vymýšlejí, co chtějí," reagoval Petr Novák. "Stejně bude Martina připravená tak, aby je i v těch jejich mundúrech porazila."

Sáblíková: Já jsem konzerva, změn se bojím

Brusle Martiny Sáblíkové, tedy boty a nože, stojí 25 tisíc korun a zdaleka nepatří k nejdražším. Její kombinéza přijde na 10 tisíc korun, za sezonu jich spotřebuje pět a je běžně k sehnání. Největší soupeřky mají naopak k dispozici výkřiky technologické módy, přesto končí až za ní. "Nějakou technologickou válku vůbec neřeším," povídá Sáblíková.

Copak vás ani trochu netěší, že porážíte i závodnice, které mají údajně zázračné kombinézy a brusle?
Pro mě je důležité, že je porážím. Nezkoumám, co mají na sobě. Beru ty ostatní na startu jako lidi z masa a kostí, jsou to stejné holky, jako jsem já. O vítězství nerozhodne, kdo má jakou technologii, ale kdo jak dobře trénoval.

Takže polyuretanové kombinézy vás ani trochu neděsí?
Kdyby mi o nich kdosi neřekl, ani jsem si nevšimla, že mají něco nového. Dozvěděla jsem se to až dva dny před olympiádou. Prý jsou to nejrychlejší kombinézy, co existují. No tak ať ukážou, co se s tím dá dělat. (Trenér Novák:Martina je porážela, ať měla na sobě jakoukoliv kombinézu. A dokáže je porážet i dál.)

A co nizozemské brusle se speciálním olejem?
O nich jsem slyšela v Calgary. Ale jeden chlápek tam povídal, že je nemají. (Novák: Byl by to podfuk. To si netroufnou.)

Vám zatím ještě nikdo nenabízel: Měli bychom pro vás superbrusle?
Ještě nikdy. Jsem spokojená s tím, co mám a na čem jezdím.

Ale když za vámi přijdou s mnohem lehčími bruslemi, vyzkoušíte si je, ne?
Nejsem si jistá. Mám strach, že když v nich zkusím jezdit, nepůjde mi to pak, až se vrátím na své staré. Jsem na tohle hrozná. Prostě konzerva. Bojím se změn.

Nejdražší brusle stojí čtyřikrát tolik, co vaše...
... a jedna má brusle váží jako dvě ty nejdražší, já vím.

Přesto o nich neuvažujete? Peníze už na ně máte.
Jenže já si říkám: Když mi to teď jezdí, není důvod něco měnit. V závodě hraje roli strašně moc věcí, kombinézy a brusle jsou druhořadé. (Novák: No, snad už bychom mohli mít peníze, abych jim koupil i ty brusle za 100 tisíc. Ale aby je z týmu měla jen Martina, by nebylo dobré. Ještě si to nechám uzrát v hlavě.)Autoři:
  • Nejčtenější

Jak Tokio bojovalo o hry? Rozdávaly se i drahé dary, hodinky a fotoaparáty

Odklad olympijských her v Tokiu o rok si vyžádá další náklady v řádech miliard dolarů. Ovšem dražší, než se původně...

STALO SE 5. DUBNA: Olympiáda pro zbídačenou Belgii. Poražené Němce odmítli

Sportovní soutěže jsou takřka všude zastaveny a vzniklé vakuum zaplňují i vzpomínky na minulost. O nich bude také nový...

Vzpěrači z Thajska a Malajsie nesmějí do Tokia, přehnali to s dopingem

Mezinárodní vzpěračská federace IWF zakázala reprezentantům Thajska a Malajsie start na olympijských hrách v Tokiu...

Tokio odložili, tak jsme lékaři. Když v boji s virem pomáhají i sportovci

Co mají společného australská kajakářka Jo Bridgen-Jonesová a britský paralympijský stolní tenista Kim Daybell? Vedle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po odkladu olympiády se o rok posunou i Světové hry v Birminghamu

Po odložení olympijských her o rok postihlo totéž také Světové hry v neolympijských sportech a disciplínách. V létě...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Polka Marková dopovala i na olympiádě, podezřelý je fyzioterapeut

Polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková, u níž testy prokázaly, že jí na olympiádě ve Vancouveru pomohl k lepším...

Skikrosař Kraus se rozhodl pokračovat až do olympiády v Soči

Ve skikrosu byl Tomáš Kraus několik let jasnou světovou jedničkou, ale na olympiádě ve Vancouveru vypadl ve...

Šampionka Sáblíková bude na známce. Speciální edice vyjde v březnu

Česká pošta chce vydat příležitostnou známku s olympijskou medailistkou v rychlobruslení Martinou Sáblíkovou v polovině...

Rodina zesnulého sáňkaře dostane peníze z pojistky organizátorů OH

Rodina tragicky zesnulého gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho dostane finanční pomoc od organizačního výboru...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...

Vznikne generace superšetřílků? Koronavirus možná změní návyky lidí

Pandemie COVID-19 by podle analytiků do budoucna mohla značně proměnit světovou ekonomiku. Lidé podle nich nejspíš...