• Pondělí 22. července 2019 Magdaléna

Start povolen. Hlavní část olympijské výpravy zamířila do Vancouveru

4 2010
Je to tady, mise Vancouver začíná. Ze starého ruzyňského letiště zamířila do dějiště olympijských her podstatná část české výpravy. Nezasvěceným mohlo množství lidí a bagáže v odletové hale připadat jako nepředstavitelný chaos, sportovci však tohle hemžení brali převážně v klidu - i když někteří s úžasem.

Do Vancouveru se vydal speciál se 48 sportovci a celkem 108 pasažéry. Ti první se v odletové hale objevili už krátce po poledni, další je vzápětí následovali - mezi posledními rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná.

"Budu se snažit celou cestu prospat," smála se čerstvá mistryně Evropy na krátké dráze. Ubezpečila, že se chce v každé ze tří olympijských soutěží rvát o nejlepší umístění. "Finále budou mým cílem," dodala pětadvacetiletá reprezentantka.

Speciál měl mít původně mezipřistání na Islandu, nakonec se poletí přímo.

Naopak během letu bude aktivní Nikola Sudová. Akrobatka na lyžích bude při cestě posilovat zraněné koleno. "V uličkách či u záchodů bude místa dost, a když bude letadlo hodně houpat, dá se trénovat i stabilita," řekla v dobré náladě.

Odjezd olympioniků do Vancouveru: krasobruslař Michal Březina

Odjezd olympioniků do Vancouveru: krasobruslař Michal Březina

Cestu prospí krasobruslař Michal Březina. "Nebo si zapnu počítač a podívám se na nějaký film," usmíval se čtvrtý muž z lednového mistrovství Evropy. "Jen si musím najít místo v letadle, nemám rád, když držím nohy dlouho skrčený," poukázal na jedenáctihodinový let.

Mladý reprezentant jen užasle sledoval, jak další a další členové výpravy zaplňovali odletovou halu. Každý na poslední chvíli označoval svá zavazadla a pak je sunul k odbavení. "Tolik lidí z tolika sportů pohromadě jsem nikdy neviděl," divil se Březina.

Podobně byla zaskočená i sjezdařka Klára Křížová. "Je to docela sranda. Těm, co tu pracují, vůbec nezávidím. Tohle jsem ještě nezažila, stěhování několika párů lyží není proti tomuhle vůbec nic," rozhlížela se dcera Olgy Charvátové, bronzové medailistky ze Sarajeva 1984. "Balila jsem asi dvě hodiny, ale stejně jsem pak měla blbý pocit, že něco chybí."

Biatlonisté si popletli místo odletu

Opačné starosti měla biatlonistka Gabriela Soukalová, dcera jiné
sarajevské medailistky z běžecké štafety na 4x5 km Gabriely Svobodové. Ta se doma ani neohřála, neboť teprve ve středu dorazila z juniorského mistrovství světa ve švédském Torsby. "Byla jsem doma jen na otočku," hlásila. "Stačila jsem jen něco vyprat a přebalit z jedné tašky do druhé."

Její kamarádka z biatlonového týmu Veronika Zvařičová se sice usmívala, ale přiznala, že se hodně nervovala. "Dobalovala jsem ráno, vůbec jsem nestíhala."

Odlet olympioniků do Vancouveru - biatlonistka Veronika Zvařičová

Odlet olympioniků do Vancouveru - biatlonistka Veronika Zvařičová

Právě biatlonisté si však spletli místo odletu, jejich mikrobus nejprve zaparkoval u hlavních ruzyňských terminálů. "Nějak jsme zabloudili, nesledovali jsme navádění. Takže jsme přijeli na hlavní letiště. Tam jsme si to prohlídli, zamávali a jeli zpět," smála se Soukalová.

A aby jejich trablům nebyl konec, Ondřej Moravec měl při kontrole zbraní zapsané v dokladech jiné číslo. "No jo, stalo se. Naštěstí jsme to dali rychle do pořádku."

Rozdíl jedné generace

Boeing 767 převážel také nejmladšího a nejstarší členy výpravy - šestnáctiletou akrobatku na lyžích Terezu Vaculíkovou a letošní čtyřicátníky bobisty Ivo Danileviče, Jana Kobiána a biatlonistu Romana Dostála.

"Jsem v klidu, žádný stres neprožívám," řekl Dostál mířící na své třetí hry. "Pětiletý syn sice brečel, ale řekl jsem mu, že už je to definitivně naposled," připomněl fakt, že letos končí závodní kariéru.

Největší esa české výpravy včetně rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, běžce na lyžích Lukáše Bauera či slalomářky Šárky Záhrobské už jsou v Kanadě.

Další část výpravy odletí z Prahy 11. února. Jako poslední dorazí do Kanady hokejisté. Celkem bude Česko reprezentovat 93 sportovců - nejvíce v historii.

Nejčtenější

Další z rubriky

Hráli jste o oficiální publikaci o olympiádě ve Vancouveru

Martina Sáblíková na obalu knihy "Vancouver 2010"

Hráli jste o oficiální knihu Českého olympijského výboru o zimních olympijských hrách ve...

Hektický den Sáblíkové: křest knihy, autogramiády i koncert na náměstí

Martina Sáblíková s politikem Pavlem Bémem (vpravo) při oslavě olympioniků z Vancouveru na Václavském náměstí.

VIDEO Křest nové knihy, autogramiáda, bleskový přesun, koncert na Václavském náměstí, další podpisy pro...

Rodina zesnulého sáňkaře dostane peníze z pojistky organizátorů OH

ROZLOUČENÍ. Sestra oplakává svého bratra Nodara Kumaritašviliho, který se zabil při sáňkařském tréninku na olympiádě ve Vancouveru.

VIDEO Rodina tragicky zesnulého gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho dostane finanční pomoc od...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz