Salt Lake City 2002: Mít z pekla štěstí, to v Austrálii znamená být jako Bradbury

Steven Bradbury vítězí na zimních olympijských hrách v Salt Lake City - Rychlobruslař na krátké dráze Steven Bradbury vítězí na zimních olympijských hrách v Salt Lake City. | foto: Reuters

25 2010
V Česku prostě řeknete, že jste k něčemu přišli jak slepý k houslím. Že máte kliku jako hrom či z pekla štěstí. V Austrálii pro totéž už téměř osm let používají rčení: Byl jsi jako Bradbury. Steven Bradbury je prvním Australanem, který kdy získal zlato na zimní olympiádě. Zároveň je mužem, jenž ho získal jen díky tomu, že prostě na nejlepší nestačil.

"Nebyl jsem nejrychlejší, ale byl jsem jediný, kdo se udržel na nohou. A proto mám zlato," říkal.

20 olympiád, 20 příběhů

Pondělí, 19. díl:
Salt Lake 2002

Když všichni upadnou, já vyhraju. Senzační triumf australského outsidera Bradburyho v short tracku.

Úterý, 20. díl:
Turín 2006

Národní hrdinka Neumannová. Slavné zlato běžkyně na lyžích na závěr kariéry.

Všechny díly ZDE

Dost možná si na ten závod ještě pamatujete nebo si ho znovu pusťte na youtube.com a nejspíš se ani po těch osmi letech znovu neubráníte smíchu.

Bradbury byl od začátku finále shorttracku na kilometr poslední, v závěru ztrácel už 20 metrů, když v poslední zatáčce po vzájemné kolizi spadli všichni čtyři soupeři. Znenadání byl vítězem.

Apolo Ohno, hlavní favorit a miláček publika v Salt Lake City, se po zemi doklouzal pro stříbro. Na vyhlášení pak dokonce dojel kvůli rozříznutému stehennímu svalu na kolečkovém křesle a ve vzteku Bradburymu vpálil: "Zlato si nezasloužíš."

Jen abyste přesně pochopili, co znamená být Bradburym, tak tady jsou další fakta. Už do semifinále se dostal jen díky tomu, že před ním jeden soupeř spadl a dalšího diskvalifikovali. V semifinále, kde zase jezdil poslední, spadli rovnou tři.

A příběh z finále už znáte. "Ano, měl jsem štěstí, jenže já si svou porci smůly už vybral." Osm let před Salt Lake City, tedy ve svých dvaceti, upadl Bradbury tak nešťastně, že mu soupeř rozřízl stehenní sval.

Ztratil tehdy čtyři litry krve a život mu zachránili lékaři včasným zásahem a rovněž 111 stehy, kterými sešili ránu. "Hrůza. Držel jsem se při vědomí jen díky tomu, že jsem měl hrůzu, že zemřu."

S rychlobruslením neskončil, ani když si v roce 2000 poranil páteř a pár dní nemohl chodit. Vyplatilo se. Čtyři dny po vítězství vydala australská pošta známku s jeho portrétem, v Americe chodil z jedné televizní show do druhé.

Později se dal na automobilové závody a teď se mimo jiné živí jako moderátor a motivátor. A jeho snem je prý jediné: aby co nejvíc lidí zažilo pocit být jako Bradbury.

Prohlédněte si Bradburyho slavný okamžik:

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Skikrosař Kraus se rozhodl pokračovat až do olympiády v Soči

Skikrosař Tomáš Kraus

Ve skikrosu byl Tomáš Kraus několik let jasnou světovou jedničkou, ale na olympiádě ve Vancouveru...

Šampionka Sáblíková bude na známce. Speciální edice vyjde v březnu

Martina Sáblíková se raduje s českou státní vlajkou.

Česká pošta chce vydat příležitostnou známku s olympijskou medailistkou v rychlobruslení Martinou...

Rodina zesnulého sáňkaře dostane peníze z pojistky organizátorů OH

ROZLOUČENÍ. Sestra oplakává svého bratra Nodara Kumaritašviliho, který se zabil při sáňkařském tréninku na olympiádě ve Vancouveru.

VIDEO Rodina tragicky zesnulého gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho dostane finanční pomoc od...

Najdete na iDNES.cz