Doporučujeme

Olympijský vítěz v akrobatickém lyžování Bělorus Alexej Grishin se raduje ze svého skoku. | foto: AP

Olympijský závod akrobatických skokanů na lyžích vyhrál Bělorus Grišin

• 0
Olympijský závod akrobatických skokanů na lyžích vyhrál Bělorus Grišin. Stříbro si odveze Američan Peterson, který předvedl salto s pěti vruty. Bronz bere Číňan Liou Čung-čching.

Třicetiletý Grišin vybojoval pro svou zemi vůbec první zlato v historii. Dosud ze zimních olympiád měla tako postsovětská země čtyři stříbrné a stejný počet bronzových medailí.

V dramatické soutěži se akrobatickým lyžařům mnohem lépe dařily skoky ve druhém kole, v němž se diváci dočkali i varianty, kterou proslavil olympijský vítěz ze Salt Lake City Aleš Valenta. Pět vrutů se nejprve neobešlo bez chyb v podání Švýcara Thomase Lamberta, pátý muž po první části Peterson byl však se svým "Hurikánem" neomylný.

S nejvyšší známkou se vyhoupl do čela, na startu ale čekali ještě další čtyři aspiranti na medaili. Ze zlata se nakonec radoval jeden z nejzkušenějších skokanů Grišin, jenž má doma již bronz z roku 2002. Díky dvěma precizně provedeným trojným saltům se čtyřmi vruty předstihl Petersona v součtu o 1,2 bodu.

Osm let stará historie se tak neopakovala a Peterson musel vzít za vděk stříbrem. Riskantním skokem "Ledový dech" už se prezentoval v Turíně, tehdy mu ale nedostatky na dopadu stačily jen na sedmé místo.

"Je to nejlepší den mého života. Odměna za boj a všechno, čím jsem si prošel," připomněl Američan čtyři roky staré temné období, kdy se před jeho zraky odhodlal k sebevraždě kamarád.

O pár měsíců později musel kvůli opilecké rvačce s jiným kamarádem předčasně opustit turínskou olympiádu. "Vím, že je světlo na konci tunelu. Pro mě je jím to stříbro a já ho miluju," dodal se slzami v očích.

Za loňským mistrem světa Ryanem St. Ongem skončil pátý domácí Kyle Nissen, jenž předvedl nejlepší první skok. Při útoku na zlato mu rozhodčí našli drobné chyby v letové fázi i na dopadu a o svůj náskok i stupně vítězů přišel.

Akrobatické lyžování, skoky mužů

1. Grišin (Běl.) 248,41 b., 2. Peterson (USA) 247,21, 3. Liou Čung-čching (Čína) 242,53, 4. St. Onge (USA) 239,93, 5. Nissen (Kan.) 239,31, 6. Ťia Cung-jang 237,57, 7. Čchi Kuang-pchu (oba Čína) 234,85, 8. Omischl (Kan.) 233,66, 9. Slivec (Běl.) 225,58, 10. Shouldice (Kan.) 223,30.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.