Doporučujeme

Švýcar Cologna (vzadu) spadl v poslední zatáčce závodu na 50 km klasicky a přišel o medaili. | foto: AP

Byl jsem tak blízko medaili, smutnil Cologna. Spadl v poslední zatáčce

• 0
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Jedna olympijská medaile ti stačí, dalo by se škodolibě říct. Švýcarský běžec na lyžích Dario Cologna si Z Vancouveru odveze zlato z volné patnáctky. Jenže způsob, jakým přišel o skoro jistou placku na klasické padesátce, byl hodně smolný.

Když mu na olympiádě hráli švýcarskou hymnu na oslavu premiérového zlata s pěti kruhy, po tváři se mu koulely slzy. "Hlavou proletí tolik myšlenek, tolik momentů. Budu potřebovat nějaký čas, než mi to dojde," říkal šampion.

V neděli si slzy zopakoval. Tyhle ale měly úplně jinou příchuť - hořkou.

Švýcarský expres supěl k cílové fotobuňce v čelní skupině, kde přes dvě hodiny bojoval s těžkým sněhem i stejně kvalitními soupeři. "Měl jsem skvělý den, celý závod jsem se cítil výborně," pochvaloval si. "Všechno se mi dařilo."

Na whistlerském stadionu neporazitelný rychlík Northug právě zařadil vyšší rychlost a uháněl pod norskými vlajkami k vítězství. Vedle něj odpichoval poslední metry Němec Teichmann, Cologna v nájezdu do cílové rovinky držel za zády Švéda Jonssona.

A pak bác. Sto metrů od finiše se závodník s helvétským křížem na dresu v kotrmelcích rozloučil s druhým olympijským úspěchem.

"Vážně nevím, co se to tam se mnou stalo," rval si Švýcar zlostně vlasy. "Právě jsem najížděl do poslední zatáčky, bylo tam trošku víc ledu a jedna lyže mi po něm sklouzla. Zrovna ve chvíli, kdy se rozhodovalo o medaili."

Bronzovou bitvu pro sebe nakonec rozhodl Švéd a k bronzu ze skiatlonu přidal třetí místo i v závěrečném olympijském startu.

"Opravdu tam byla ledová stopa," přidal se Olsson. "Jenom jsem se díval doprava, jestli mému tempu někdo stačí. Předvedl jsem výborný sprint."

A Cologna? Když se znovu postavil na vlastní, uháněl k cíli. Z téměř jistého medailista se stal borec, co uzavírá první desítku. Dojel dvě místa před Bauerem.

"No není to jednoduché," popisoval Cologna pocity zmaru. "Byl jsem tak blízko medaili. Taková smůla!"

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.