Oštěpař Jakub Vadlejch slaví povedený hod v olympijském finále.

Oštěpař Jakub Vadlejch slaví povedený hod v olympijském finále. | foto: AP

15. DEN OH: Vadlejch získal stříbro, Veselý bronz. Fuksa bez medaile

• 69
Závěr českého účinkování na olympijských hrách v Tokiu ozdobila dvojitá medailová radost. Jakub Vadlejch dohodil až ke stříbru, Vítězslav Veselý slavil bronz. Moderní pětibojaři Jan Kuf a Martin Vlach slibně rozjetou soutěž k medailovému závěru nedotáhli, cenný kov nezískal ani rychlostní kanoista Martin Fuksa, který skončil pátý. Golfistka Klára Spilková v konečném zúčtování po závěrečném čtvrtém kole obsadila 23. příčku. Dráhový cyklista Tomáš Bábek v keirinu do čtvrtfinále nepostoupil.

O desátou a jedenáctou medaili české výpravy z olympijských her v Tokiu se postarali oštěpaři.

Jakub Vadlejch ukořistil stříbro za hod dlouhý 86,67 metru, Vítězslav Veselý bronz za 85,44. Oba předvedli své nejlepší výkony za posledních několik sezon a postarali se o velké překvapení jednoho z atletických vrcholů sportovního zápolení v Japonsku. (zpravodajství z oštěpu)

„Všechno mi dneska vyšlo perfektně, nemohu říct jediné záporné slovo. Je to celé hrozně zvláštní, v hlavě se mi teď motá tisíc myšlenek a vůbec neumím uchopit, co se právě stalo,“ zářil stříbrný Vadlejch. (medailový ohlas Jakuba Vadlejcha)

Moderní pětibojař Jan Kuf sahal ze třetího místa před závěrečnou kombinací běhu a laserové střelby po medaili, na poslední položce ale zakolísal a propadl se na konečnou osmou příčku.

Předstihl jej i reprezentační kolega Martin Vlach, který z 19. pozice vylétl na páté místo. (zpravodajství z moderního pětiboje)

Fuksa bez medaile

Stejně jako v Riu končí rychlostní kanoista Martin Fuksa pátý. Český reprezentant nabral v úvodu kilometrové trati ztrátu, kterou i přes zrychlení v závěru nedokázal smazat.

Cílem projel s odstupem více než čtyři sekundy na zlato. K bronzu mu chybělo přes dvě sekundy. (zpravodajství z rychlostní kanoistiky)

Rychlostní kanoista Martin Fuksa po olympijském finále na 1000 metrů v Tokiu

„Nepřišel finiš, který bych si představoval ve finále olympijského závodu. Ale dal jsem do toho všechno, co jsem měl a ten nahoře to takhle chtěl. Já do toho dal maximum,“ bilancoval Fuksa po závodě

Už před půlnocí se na trať v Sapporu vydaly maratonkyně. Z tria českých zástupkyň byla nejlepší Marcela Joglová, která páskou proběhla jako dvaapadesátá v pořadí se ztrátou přes 12 minut na vítězku.

Tereza Hrochová byla 58., Eva Vrabcová Nývltová, která se rozhodla nastoupit i přes zdravotní potíže, nakonec nedokončila. (zpravodajství z maratonu)

Čtyřkolovou soutěž v sobotu završila Klára Spilková. Šestadvacetiletá golfistka začala tokijské působení výtečně, po prvním kole byla sedmá. V konečné výsledkové listině se našla na rovněž povedeném 23. místě, na hrách v Riu přitom skončila až 48. (zpravodajství z golfu)

Nedařilo se Tomáši Bábkovi, dráhový cyklista ve své oblíbené disciplíně keirin, v níž ovládl ME 2016, nejprve nepostoupil z rozjížděk a na čtvrtfinále nedosáhl ani v opravách. (zpravodajství z keirinu)

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.