Shelly-Ann Fraserová-Pryceová po olympijském semifinále stovky

Shelly-Ann Fraserová-Pryceová po olympijském semifinále stovky | foto: AP

Semifinále stovky patřilo Jamajčankám, vicemistryně světa zklamala

• 1
Britská mistryně Evropy v běhu na 100 metrů a stříbrná z posledního mistrovství světa Dina Asherová-Smithová nepostoupila do večerního finále olympijských her. Ve svém semifinálovém běhu byla až třetí v čase 11,05. Zato Jamajčanka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová dál může snít o třetí zlaté medaili v nejkratším sprintu. Semifinále vyhrála s vypuštěným závěrem v nejlepším čase 10,73.

Stejně suverénní byla její krajanka a obhájkyně titulu Elaine Thompsonová-Herahová a mezi osmičku nejlepších se s přehledem dostala i třetí Jamajčanka Shericka Jacksonová.

Mezi jamajské trio se dokázala vklínit jen Marie Josée Ta Louová z Pobřeží slonoviny, která vyhrála druhé semifinále za 10,79. Běžela dnes o setinu pomaleji než při pátečním africkém rekordu.

Finále se poběží ve 14:50 SELČ.

Kubánský dálkař Juan Miguel Echevarría, bronzový z posledního mistrovství světa, začal kvalifikaci zostra a hned prvním pokusem poslal soupeřům vizitku v podobě 850 centimetrů, což by na třech předchozích hrách stačilo na zlatou medaili. Kubánce to zařadilo na druhé místo letošních tabulek, lepší je jen řecký mistr Evropy Miltiadis Tentoglu, v kvalifikaci druhý s 822 cm.

Do prvního finále prošel Američan JuVaughn Harrison, který má v plánu zlato ve výšce i v dálce. Jamajský mistr světa Tajay Gayle měl dva hodně nepovedené pokusy, při druhém se zranil. S ortézou na noze pak dokázal skočit 814 centimetrů, což mu zajistilo finále, ale ze sektoru odkulhal a není jisté, zda v pondělí nastoupí.

V rozbězích mužů na 100 metrů byl na pokraji vyřazení největší favorit Američan Trayvon Brommel. Lídr letošních tabulek s časem 9,77 se letos dostal šestkrát pod hranici deseti sekund, ale nyní zůstal pět setin pod ní. V rozběhu skončil až čtvrtý, nevešel se tedy mezi tři přímo postupující do semifinále a hodně si oddechl, když se po konci rozběhů ukázalo, že bude mezi třemi postupujícími časem.

Nejrychlejší byl za 9,91 Kanaďan Andre de Grasse, bronzový z mistrovství světa v Dauhá, který má větší šance na dvojnásobné trati.

V kvalifikaci diskařek neuspěla kubánská mistryně světa z roku 2015 Denia Cabalerová. Hodila jen 57,96 metru a ve finále bude chybět. Chorvatka Sandra Perkovičová, jež usiluje o třetí olympijské zlato v řadě, sice limit nesplnila, ale 63,75 na postup bohatě stačilo. Nejdelší hod 66,42 předvedla Američanka Valarie Allmanová.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.