Vernerová největší judistickou nadějí

27 2000
P r a h a - České barvy na olympijských hrách v Sydney budou hájit tři čeští judisté - Michaela Vernerová (do 57 kg), Andrea Pažoutová (do 70 kg) a Petr Jákl (nad 100 kg). Jmenovitou nominaci schválil výkonný výbor Českého svazu juda s tím, že roli náhradnice by v případě zranění Vernerové převzala Radka Štusáková, za Pažoutovou je zase připravena zaskočit Danuše Zdeňková. Definitivní složení výpravy schválí 14. srpna v Praze plénum Českého olympijského výboru.

"Všichni tři nominovaní olympionici se sejdou v neděli na přípravě v Nizozemsku, v srpnu nás  čeká start na mezinárodním mistrovství Německa v Bonnu a následuje další tréninkový kemp v Kolíně nad Rýnem," vypočítal nadcházející program olympijské přípravy reprezentační trenér Michal Vachun. "Jsem rád, že Jáklovy problémy se zády už snad pominuly, protože po  speciálním lékařském zákroku byl schopen absolvovat celou ostrou týdenní zátěž, aniž by se jeho zranění zhoršilo," řekl.

Jediný český mužský zástupce na olympijských tatami se minulý měsíc podrobil v nemocnici v Berouně zákroku, při kterém mu byl do míšních kanálků postižené bederní oblasti vpraven zvláštní nástřik zabraňující šíření bolesti. Jákl kvůli vleklým zdravotním problémům absolvoval v letošní sezóně jen dva kvalifikační turnaje a květnové ME v Polsku, kde si definitivně zajistil start v Sydney.

Největší naděje vkládá Vachun do Vernerové, nejlepší české judistky z let 1995, 1997 a 1999, stříbrné z ME v Belgii z roku 1997 a bronzové medailistky ze světového šampionátu v Birminghamu. Závodnice Sokola Hradec Králové, kterou stejně jako Jákla čeká v Sydney oslava 27. narozenin, má jediná z českého trojlístku olympijské zkušenosti. V Atlantě však neuspěla.

"Poučila se z toho, co tehdy udělala špatně, a za ty čtyři roky na sobě hodně zapracovala. Všechno její úsilí i judistický vývoj spěje k olympijské medaili a i ona sama by se asi těžko spokojila s něčím menším," prorokoval Vachun. Vernerová potvrdila jeho slova i na posledním evropském šampionátu, odkud si odvezla bronz. Proslýchá se, že po olympijských hrách hodlá vstoupit do stavu manželského, což má být podle slov jejího přítele a trenéra Radoslava Kvačka "odměna za olympijskou medaili."

Nejtěžší pozici tak bude mít podle odhadu reprezentačního kouče mladičká Pažoutová, teprve jedenadvacetiletá juniorská mistryně Evropy z roku 1998. "Její závodnický potenciál je ohromný, ale zatím nemá potřebné zkušenosti. Pokud se však dostane do varu jako na turnaji ve Varšavě, kde porazila i mistryni světa, může hodně příjemně překvapit," domnívá se kouč.

Zatímco Vernerová si právo účasti na olympijských hrách zajistila s předstihem už loni ziskem medaile na MS, Jákl i Pažoutová museli o Sydney bojovat až do poslední chvíle. Jákl skončil na ME ve Vratislavi sedmý a Pažoutová udržela potřebné postavení v žebříčku i přesto, že kvůli zranění ramena na šampionát vůbec neodjela. Její soupeřky však nedokázaly absence české judistky využít a nenasbíraly dostatečný počet bodů. K postupu do Sydney bylo zapotřebí skončit do devátého místa v mužských kategoriích a do pátého mezi ženami.

Autor:

Další z rubriky

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Najdete na iDNES.cz