MOV přistoupil k redukci počtu kandidátů v rámci reforem, které přijal po korupčním skandálu kolem volby Salt Lake City dějištěm zimní olympiády v roce 2002. Výbor loni schválil nový systém, podle něhož jsou ze seznamu kandidátů před začátkem kampaně vyřazeni "outsideři", z jejichž strany hrozí největší nebezpečí úplatků.
Vyřazovacím kolem prošly jen kandidatury, které splňovaly základní požadavky. Zájemci o pořádání her museli dokázat, že mají podporu vlád a zajištěné financování. Mezi další požadavky patřily zkušenosti s organizováním významnějších sportovních akcí a vyvinutá infrastruktura. Na základě těchto kritérií posoudila kandidatury zvláštní komise MOV, která pak sestavila zprávu a předložila ji výkonnému výboru.
Pět finalistů navštíví volební komise MOV, která posoudí jejich připravenost. Členové komise přicestují jen na krátkou návštěvu a nesmějí od kandidátů přijímat ani symbolické dárky. Podle Jacquese Roggea z exekutivy MOV výbor jednohlasně schválil kandidatury Pekingu, Paříže, Toronta a Ósaky. Istanbul prošel do finále většinou hlasů. Nejmenší šance má přesto podle pozorovatelů Peking, jemuž v roce 1993 uniklo jen o dva hlasy vítězství ve volbách dějiště OH 2000. Čínské město bývá tradičně dobře připraveno, ale jeho kandidatury narážejí na odpor obhájců lidských práv.