Do Sydney bez starších hráčů

28 2000
P r a h a - Na hráčích, kteří si postup vybojovali úspěšným vystoupení na ME do 21 let stojí výběr, který bude reprezentovat český fotbal na olympijském turnaji v Sydney. Trenér Karel Brückner musel překousnout řadu kompromisních podmínek, ve výběru nejsou starší hráči a domácí kluby mu mohly uvolnit maximálně dva své borce. "Mě však nakonec nejvíce mrzí, že nemohu vzít Jarolíma," vzpomněl kouč na zraněného záložníka, který patřil k hvězdám mladé reprezentace na evropském šampionátu.

Konečnou podobu dostala nominace teprve v pondělí po 22. hodině večer, tedy necelé dvě hodiny před vypršením lhůty, kterou česká strana dostala od organizátorů her. V pražském sídle ČMFS se nad posledními detaily sešli s představiteli Sparty a Slavie předseda ČMFS František Chvalovský, místopředseda Luděk Macela, trenér A-týmu Jozef Chovanec, kouč olympijského výběru Karel Brückner, jeho asistent Miroslav Beránek, vedoucí mužstva Petr Fousek. Za Slavii zde byl generální ředitel Vladimír Leška, za Spartu prezident klubu Vlastimil Košťál.

"Rozhodli jsme se limitovat trenéra principem, že může nominovat dva hráče z jednoho klubu," prozradil předseda Chvalovský, a tak kluboví funkcionáři odcházeli spokojení. "Našli jsme důstojné řešení," pochvaloval si slávista Leška, spokojenost byla i na Spartě: "Jen pro nás bude ztráta bolestivější tím, že ze hry vypadl vedle olympioniků i zraněný Jarošík," poznamenal Košťál.

Podstatné pro ně bylo, že Spartě zůstal pro Ligu mistrů Rosický s Grygerou, Slavii zase útočník Tomáš Došek.

"Když se dospělo k rozhodnutí, že mohu vzít jen dva hráče z jednoho klubu, tak pak už šlo všechno hladce. A ani to nemuselo být všechno tak na poslední chvíli," poznamenal trenér Karel Brückner. Nakonec si kouč našel na svazujících podmínkách něco pozitivního: "Jedou kluci, kteří si postup vybojovali. Rozhodl jsem se vsadit na týmového ducha, a proto nakonec neberu žádného staršího hráče, ani brankáře Koubu."

Ze všeho nejvíc nakonec trenéra mrzí absence hráče, jehož se žádný ze sporů netýkal: "Zůstala jediná bolest, a tou je ztráta zraněného Davida Jarolíma. S ním by ten tým snad byl úplně ideální." Jako Jarolímova náhradníka si trenér vybral Vozábala z Č. Budějovic, v příbramském útočníkovi Kučerovi vidí zase možnou náhradu za T. Doška.

Už dříve byl Karel Brückner smířen s tím, že nepoveze do Austrálie nejlepší starší hráče, ačkoliv pravidla dovolují do týmu 23letých fotbalistů tři zařadit. "Hráči by museli doopravdy chtít. O ty, kteří nemají zájem, nestojím ani já," naznačil kouč, který lákal Nedvěda, Kollera, Poborského a další hvězdy seniorské reprezentace. "Všichni chtěli, ale všem do toho nakonec něco přišlo," dodal. Jedinou výjimkou byl Kouba, ale usoudil, že jediný starší muž by to mezi mladíky neměl lehké.

Přesto bude výběr ozdoben pěti jmény hráčů ze zahraničních klubů. Budou jimi mladíci Chvalovský (Stuttgart), Týce (Mnichov 1860), Šimák (Hannover), Jankulovski (Neapol) a Heinz (Hamburk). Start posledních dvou přitom byl dlouho ve vzduchu."Cítil jsem tlaky ze strany klubů a především hráčských manažerů. Přitom už v okamžiku přestupů bylo jasné, že jde o reprezentanty, kteří pojedou na olympiádu," poznamenal Brückner.

Po dvou hráčích trenér povolal z pěti tuzemských klubů: Sparty, Slavie, Olomouce, Brna a Českých Budějovic. Patnáct fotbalistů má stříbro z letošního ME do 21 let, doplnila je trojice Kováč, Vozábal, T. Došek. Devatenáctým členem kádru je blšanský brankář Čech, který však jako necestující náhradník zůstane doma.

Na cestu do Austrálie se fotbalisté vydají 6. září, a tak už příští, 6. ligové kolo bude narušeno absencí řady reprezentantů. Všech pět klubů, které mají v týmu po dvou hráčích, může žádat odklad. Pokud dostanou stejnou možnost i Bohemians, kteří ztratí dvojici Slováků, tak se v řádném termínu 6. kola uskuteční jen dva zápasy. Odkládat se bude mj. i derby Slavia - Sparta, na tom se již představitelé obou stran shodli.

Olympijská nominace:
Brankáři:
Aleš Chvalovský (Stuttgart), Jaroslav Drobný (Č. Budějovice)
Obránci:
Lukáš Došek, Adam Petrouš (oba Slavia), Roman Lengyel (oba Sparta), Roman Týce (Mnichov 1860), Erich Brabec (Drnovice), Radoslav Kováč (Olomouc)
Záložníci:
Marek Jankulovski (Neapol), Tomáš Ujfaluši (Olomouc), Jan Polák (Brno), Libor Sionko (Sparta), Jan Šimák (Hannover), Martin Vozábal (Č. Budějovice)
Útočníci:
Milan Baroš (Ostrava), Tomáš Došek (Slavia), Marek Heinz (Hamburk), Tomáš Kučera (Příbram)

Přečtěte si rozhovor s trenérem Brücknerem

Nejčtenější

Další z rubriky

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Najdete na iDNES.cz