Ženský sjezd má dvě vítězky, česká lyžařka Křížová je jedenadvacátá

DVĚ VÍTĚZKY. Ze zisku zlaté olympisjké medaile ve sjezdu se radují slovinská lyžařka Tina Mazeová (čelem) a Dominique Gisinová ze Švýcarska. | foto: Reuters

12 2014
Roza Chutor (Od našeho zpravodaje) - Nevídaným způsobem skončil olympijský sjezd žen - zlato získaly dvě lyžařky. Dominique Gisinová ze Švýcarska a Tina Mazeová ze Slovinska totiž zaznamenaly úplně stejný čas. Česká reprezentantka Klára Křížová skončila jedenadvacátá.

Dvě první místa v olympijském sjezdu - to se ještě nikdy v historii alpského lyžování nestalo. V roce 1964 se podělily o druhou příčku z obřího slalomu Goitschelová z Francie a Saubertová z USA. Před dvaadvaceti lety získaly stříbro ve stejné disciplíně Roffeová z USA a Wachterová z Rakouska.

Osmadvacetiletá Gisinová se na trať vydala jako osmá v pořadí a v cíli se dostala do průběžného vedení. Čas: 1:41,57.

On-line

Závod jsme sledovali podrobně on-line

A pak čekala... Až za ní byla Hospová z Rakouska a nepřekonaly ji ani Mancusová z USA, Gutová ze Švýcarska, Görglová z Rakouska či Höflová-Rieschová z Německa. To všechno byly favoritky královské alpské disciplíny.

V tu chvíli bylo jasné, že Gisinová získá první velkou medaili kariéry. Mezi nejlepšími nikdy neskončila ani na mistrovství světa.

O první místo ji mohla připravit snad už jen zkušená Mazeová se startovním číslem 21. Slovinská lyžařka, která na minulé olympiádě ve Vancouveru získala dvě stříbrné medaile, od prvních mezičasů vedla - na čtvrtém úseku dokonce o 38 setin.

Čas v cíli nakonec 1:41,57. Navlas stejný jako Gisinová!

Fotogalerie

Sjezd žen

V tu chvíli začaly slavit obě. Slovinka radostí vyhodila do vzduchu své brýle a Švýcarka někomu telefonovala a plakala. Pak se postavily vedle sebe a sledovaly, jestli některá ze zbývajících lyžařek přeci jen nepřekvapí.

V obou zatrnulo jen ve chvíli, kdy Sejerstedová z Norska na prvních dvou mezičasech vedla. Dvaadvacetiletá závodnice však ve druhé polovině sjezdovky zpomalila a nakonec skončila mimo medailové umístění.

Bronz tak získala švýcarská lyžařka Gutová, která na vítězné duo ztratila desetinu sekundy.

Češka Křížová ztratila 1,90 sekundy, což stačilo na jedenadvacáté místo. To je o jednu příčku horší umístění než v superkombinaci. V historii samostatné České republiky nikdo tak vysoko nebyl.

Křížová zároveň zlepšila svůj výsledek z Vancouveru 2010, kde ve sjezdu skončila sedmatřicátá.

Po pondělní superkombinaci říkala: "Kdybych měla ve sjezdu ztrátu do dvou sekund, budu spokojená." Ve svém hlavním závodě na hrách byla ještě o desetinu rychlejší a radovala se: "Spokojená moc."

Přesto se stín drobného zklamání na její tváři objevil. "Protože když jsem si ten cíl dávala, tak jsem netušila, že to bude dvacáté místo. Myslela jsem na patnáctku," přiznala. "Ale ne, je to dobré, jsem spokojená. Přede mnou jsou závodnice vysoké kvality."

V kombinačním sjezdu zvládla čtyřiadvacetiletá Křížová skvěle horní část tratě, v té spodní však ztratila cenné setiny. Od mámy Olgy Charvátové-Křížové, která se přijela na závod podívat, pak schytala kritiku. "Vyčinila jsem jí," smála se bronzová medailistka ze Sarajeva 1984.

"Zato tady jsem chyby rozložila po trati celkově," popisovala závodnice. "Spodní část měkla, protože do ní praží sluníčko, ale posypali ji solí, takže to bylo všechno v pohodě. Pořadatelé udělali maximum."

V závěru museli pořadatelé závod na zhruba deset minut přerušit, a to kvůli ošklivému pádu Colettiové. Lékaři monackou lyžařku ošetřovali přímo na sjezdovce a pak vrtulníkem přepravili do nemocnice.

Zimní olympijské hry v Soči

Alpské lyžování

Ženy - sjezd: 1. Mazeová (Slovin.) a Gisinová obě 1:41,57, 3. Gutová (obě Švýc.) -0,10, 4. Merighettiová (It.) -0,27, 5. Suterová (Švýc.) -0,37, 6. Sejerstedová (Nor.) -0,44, 7. Miklósová (Maď.) -0,71, 8. Mancusová (USA) -0,99, 9. Hospová (Rak.) -1,05, 10. Štuhecová (Slovin.) -1,08, ...21. Křížová (ČR) -1,90.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Skikrosařka Komissarovová po pádu v Soči ochrnula od pasu dolů

Ruská skikrosařka Maria Komissarovovbá během tréninku v posilovně.

Skikrosařka Maria Komissarovová se svěřila se svým zdravotním stavem. A její zprávy nebyly dobré....

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...

Najdete na iDNES.cz