Dnes dvě sekundy, za rok jedna a pak už medaile, žertovala Křížová

Česká lyžařka Klára Křížová | foto: AP

12 2014
Roza Chutor (Od našeho zpravodaje) - Od rozdělení federace nebyla žádná Češka v olympijském sjezdu tak vysoko. "Spokojená, moc," souhlasila Klára Křížová v Soči. Byla jednadvacátou ženou sjezdařské planety, necelé dvě sekundy od vítězky a pak žertem pronesla: "Dnes jsou to dvě sekundy, za rok jedna a pak už budu bojovat o medaile."

Křížová, dcera Olgy Charvátové-Křížové, bronzové medailistky ze Sarajeva 1984, pořád stoupá po cestě za svým snem. Protože v Česku nejsou pro alpské lyžaře ideální podmínky, připravovala se nejdřív s francouzskou reprezentací, teď zase po světě putuje a trénuje s Italkami.

"Jsem jim neskutečně vděčná," přiznala a zalitovala "brambory" pro kamarádku Danielu Merighettiovou. "Říkala jsem jí, že pro mě je stejně vítězka."

Italka totiž v prvním tréninku sjezdu spadla a natloukla si, přesto se na start sjezdu postavila. "Vím, že to čtvrté místo bolí, ale je skvělá. A já moc Italům děkuju, že mi takto pomáhají."

Fotogalerie

Čtyřiadvacetiletá Češka se díky mezinárodní spolupráci pořád blíží k vrcholu. "Dvě sekundy? To tak možná mrknete," popsala už jen miniaturní, přesto tak obří odstup. "Proč jsou holky tak daleko? To bych tady ráda věděla."

Rozdíly mezi šampiony a těmi vzadu dělá lyžařská technika, síla a taky materiál, který je u špičky sjezdařského sportu o úroveň výš. "Ale jsem ráda, že jsem ty nejlepší holky na takových tratích dokázala stáhnout na dvě vteřiny, pro mě je to letos úspěch," radovala se. "A možná kdybych už teď jezdila do desítky, přestalo by mě to za chvíli bavit. Teď je to krok po kroku."

Přesto Křížová vidí naději, že probít se mezi elitu lze. Vždyť Maďarka Miklosová, stejně jako Češka lyžařská "exotka" s vysokým startovním číslem, dojela pro sedmé místo. "Dalo se to, nebudu se vymlouvat na číslo, podmínky, tu nehrálo žádnou roli," uznala Křížová. "Holt se mám ještě co učit."

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Zářící, slzící, pařící. Jak si vedly hvězdy NHL na olympiádě v Soči

DRÁSAVÝ SMUTEK. Ruský hokejista Jevgenij Malkin se těžko sbírá ze čtvrtfinálové

Soči (Od našeho zpravodaje) Vypíchl puk švédskému bekovi a pádil s ním vpřed jako vypálený z praku. Kanadský idol Sidney Crosby...

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...

Švédové se zlobí na MOV kvůli dopingu: Bylo to politické rozhodnutí

STŘÍBRO. Smutní švédští hokejisté po prohraném olympijském finálovém utkání s...

V Kanadě se po finále olympijského turnaje v Soči hráči a miliony fanoušků radují: "Hokej je naše...

Najdete na iDNES.cz