OH

Doporučujeme

Steven Bradbury po triumfu na olympijských hrách v Salt Lake City.

Steven Bradbury po triumfu na olympijských hrách v Salt Lake City. | foto: Profimedia.cz

Doufal, že upadnou. Tak získal zlato ten nesprávný rychlobruslař

  • 12
Jednu olympijskou medaili ze shorttracku už má. Patří mu z ní však jen kus, je totiž týmová. Na tu individuální Australan Steven Bradbury zatím ne a ne dosáhnout. Až v Salt Lake City 2002 přichází JEHO olympiáda.

Jenže je mezi rychlobruslaři druhý nejstarší, navíc má ze čtyř jízd za sebou obavy. "Dojde mi palivo v nádrži," strachuje se na startu kilometru.

Bradbury však jasně ovládne rozjížďku a míří k osudovému semifinále. Jen dva mohou dál! Trenérka Ann Zhang vymýšlí taktiku: "Jezdi vzadu a doufej, že upadnou." Je jí totiž jasné, že Steven je (nej)pomalejší. Už ze čtvrtfinále postupoval s ohromnou dávkou štěstí.

Start! Bradbury na nejlepší nemá, je pozadu. Ale co to? Tři jeho soupeři se kutálejí po ledě a on je rázem druhý.

21 zimních her, 21 příběhů

Před letošními hrami v Soči přinese seriál MF DNES dohromady 21 příběhů, jež připomenou všechny předchozí zimní olympiády.

Vyšlo: Chamonix 1924
           Sv. Mořic 1928 
           Lake Placid 1932 
           Ga-Pa 1936 
            Sv. Mořic 1948
           Oslo 1952
           Cortina 1956
           Squaw Valley 1960
           Innsbruck 1964    
           Grenoble 1968
           Sapporo 1972
           Innsburck 1976
           Lake Placid 1980
           Sarajevo 1984
           Calgary 1988
           Albertville 1992
           Lillehammer 1994
           Nagano 1998
           Salt Lake City 2002
Příště:
Turín 2006

Dámy, pánové, je tu finále. Za minutu a půl poznáme nového šampiona olympiády. Tam je Bradbury zase pátým kolem u vozu, těžkou koulí, kterou si čtyři favorité Ohno, Li, Turcotte a Ahn Hyun-Soo táhnou za sebou.

Už je 15 metrů za všemi, snad ani nedoufá. Ale najednou! Poslední zatáčka přináší zvrat a nejsenzačnější výsledek her. Čtyři první muži se válejí, bezmocně kloužou po ledě a z Bradburyho je první australský šampion v dějinách zimních her.

"Vyhrál muž, co vypadal jako želva za čtyřmi zajíci," utahuje si deník USA Today. "Pády, díky nimž vyhrají ti nesprávní, jsou součástí hry," píše Boston Globe.

"Bůh se na vás někdy směje a toto byl ten den. Ano, měl jsem štěstí, jenže já si svou porci smůly už vybral." Osm let před Salt Lake City upadl Bradbury tak nešťastně, že mu soupeř rozřízl stehenní sval. Ztratil čtyři litry krve a život mu zachránilo 111 stehů.

Australská pošta pět dnů po jeho triumfu vydá 45centovou známku a Bradbury za poskytnutý obrázek získá odměnu 20 tisíc dolarů. "Koupím si auto," plánuje. Od rodičů si totiž musí před hrami půjčit peníze na opravu toho starého, aby vůbec mohl jezdit trénovat na olympiádu. Svou zlatou olympiádu.