Pochvala biatlonovým štafetám. Pro Soči mají Češi další zbraň

Bude mít Ondřej Moravec důvod k radosti i při olympijské štafetě v Soči? | foto: Reuters

10 2014
Štafeta biatlonistek, i bez absentující Vítkové, dojela ve středu na Světovém poháru v Ruhpoldingu nečekaně sedmá. A muži ve čtvrtek dokonce pátí. Pokaždé byli nejlépe střílející štafetou ze všech! Pro hry v Soči se rýsují nové české zbraně, nejméně na boj o Top 6.

Přitom ještě předloni by na ženskou štafetu nikdo nevsadil ani korunu. "Skoro vždy jsme čekali, kdy nás v závodě dojedou o kolo," přiznává kouč Jindřich Šikola.

Loni nastal zvrat. Přesto i tehdy trenér vyznával jasnou strategii: Vítková a Soukalová jedou první dva úseky – a pak děj se vůle Boží. "Tehdy to bylo logické. Chtěli jsme, abychom byli co nejdéle vidět vpředu. Což se dělo. Když vám ostatní ujedou na začátku, ani sebelepší střelec a běžec to nesjede."

Nyní má však kouč k osvědčenému duu konečně dvě další kvalitní ženy. Eva Puskarčíková je českým objevem zimy a Jitka Landová už ve středu nebyla tou dívkou, která psychicky selhala ve štafetě na mistrovství světa v Novém Městě.

"Loni jela tři štafety a třikrát se jí nepovedly," říká Šikola. "Ale už v létě, kdy se stala mistryní světa na kolečkových lyžích, naznačila vzestup. Výkon v Ruhpoldingu byl pro její sebedůvěru důležitý." Trenér si rázem může s rozvržením závodnic na úseky víc hrát. Vítkovou míní na prvním ponechat. "Je nejstabilnější a nejrychlejší střelkyní. Rozjezd je důležitý."

U Soukalové uvažuje o posledním úseku. "Věřím, že když dostane štafetu v kontaktu, bude pro ni schopna urvat pěkné umístění." Zatímco on má o svých čtyřech vyvolených ženách pro štafetu jasno, jeho mužský kolega Ondřej Rybář přemýšlí: Koho k triu Šlesingr, Soukup, Moravec? Zdeněk Vítek od poloviny prosince nezávodí, laboruje s vyhřezlou ploténkou a vrátí se až za týden v Anterselvě. "Jeho start v Soči vidím 50 na 50," říká kouč.

O místo v pětičlenné nominaci na hry dále bojují Krčmář s Krupčíkem. "Michal Krčmář tu odjel štafetu dobře, ale ani Tomáš Krupčík není mimo hru."

V Soči se Rybář dost možná rozhodne o sestavě až den před závodem dle okamžité formy. Co se týče rozvržení úseků, momentálně nepochybuje jen o Moravcovi na čtvrtém, ačkoliv také Šlesingr má blízko k prvnímu. "Bude záležet i na tom, jak komu sednou tratě a jak budou do štafet nasazovat ostatní. Ovšem do první šestky tam jet můžeme!"

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Sáblíková se chtěla podepsat všem, ale došly jí karty. Dojela pro nové

AUTOGRAMIÁDA. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se neúnavně podepisovala svým...

Rychlobruslařka Martina Sáblíková přijela domů s cílem: "Počkám do posledního člověka, který si...

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....

"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným
"Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným

Nedávno jsme s kámoškami u lahve Pálavy spontánně otevřely téma – jak jsme prožívaly naše „nejšťastnější období v životě ženy“. Jak hodin přibývalo a vínka ubývalo, dospěly jsme k překvapujícímu zjištění.

Najdete na iDNES.cz