Soupeřky padaly jako hrušky, Křížová plánovala: Já pojedu jako jablko

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa Chutor. (15. února 2014) | foto: AP

15 2014
Roza Chutor (Od našeho zpravodaje) - "Tak mě chytili na doping," hlásila Klára Křížová za cílem olympijského super-G. V ruce láhev vody, v patách komisařku. "Ne, že bych dopovala, ale jdu na kontrolu," smála se. Taková byla "odměna" za 17. místo v jejím třetím závodě v Soči.

Zamávala do tribun, pak vysekla poklonu, usmívala se. Spokojená byla 24letá závodnice. S umístěním i přijatelnou ztrátou. "Nevěřila bych, že super-G bude mým nejlepším výsledkem na olympiádě," podivovala se. Výrazně k tomu přispěla její startovní pozice, až s třiatřicítkou vyrážela na závodní trať. Byť ta už byla rozbředlá a rozbitá, Křížová aspoň věděla, kde její soupeřky vypadávaly. Osmnáct jich cíl nevidělo.

"Když startovaly ty první, já jsem ještě seděla dole v zázemí pro závodníky, a tam jsem sledovala televizi," vyprávěla. "Obrazovka je i na startu, navíc tam stojí i trenér, který hlásí informace z trati."

Fotogalerie

Byla těžká, technická, drsně postavená, na dvou kilometrech měla převýšení 615 metrů a záludně poskládané brány. "Ale větší problém byl ten sníh," vysvětlovala Křížová. "Hodně to změklo a nebyla ani taková teplota, při které by mohli použít salmiak, protože by se nechytil. Sníh tak trošku plaval a holky chybovaly. Muselo se jet i trošku hlavou."

Ona sama, když ještě na kopci vyčkávala ve startovní budce a viděla karamboly soupeřek, se usmívala a říkala si: Aha, tak dneska to bude zajímavé. "Holky padají jak hrušky, já pojedu jak jablko."

Od začátku svého závodu ztrácela a v cíli byl její odstup bez 22 setin tři sekundy. "Ale závod mi strašně utekl, jak jsem přijela na poslední svah, říkala jsem si: Jé, já už mám poslední čtyři brány do cíle, tak si to užij."

Přesto to byla 1,5 minuty trvající dřina, při které se dostala až na horní hranici svých možností. Jednou absolvovala obří slalom se sporttesterem, měřičem tepové frekvence, a v cíli jí srdíčko zběsile bušilo.

"Maximální tepovku mám kolem 200 a v obřáku se na ni dostanu už po pár branách," popisovala. "Ale ve sjezdu je to jiné, tam to může trvat takových 20 sekund. Pálení svalů si během jízdy ani neuvědomíte a v cíli spíš rychle lapete po dechu. Ale pak si sednete a říkáte si: Aha, já jela dvě minuty ve vajíčku."

Program sjezdařských disciplín v Soči je dlouhý a i proto už regenerace zabírá čím dál víc času. "Když je takhle nabitý, odpočinek pak trvá trochu dýl," kývala. "Každý den máme ještě odpolední trénink, abychom odplavili laktát, a nějakou regeneraci. Taky proto musíme dělat maximum, aby ten laktát šel co nejdřív pryč."

Přes únavu se Křížová na hrách chystá ještě k jednomu startu - úternímu obřímu slalomu. "Teď je to na 95 procent," upřesnila. "Jsem utahaná, tak tam nechávám drobný otazník, ale myslím, že mě ve startovní listině uvidíte. A tam se budu snažit dělat to nejlepší, co umím."

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Sáblíková se chtěla podepsat všem, ale došly jí karty. Dojela pro nové

AUTOGRAMIÁDA. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se neúnavně podepisovala svým...

Rychlobruslařka Martina Sáblíková přijela domů s cílem: "Počkám do posledního člověka, který si...

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr během Tour de Ski 2014.

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích...

Švédové se zlobí na MOV kvůli dopingu: Bylo to politické rozhodnutí

STŘÍBRO. Smutní švédští hokejisté po prohraném olympijském finálovém utkání s...

V Kanadě se po finále olympijského turnaje v Soči hráči a miliony fanoušků radují: "Hokej je naše...

Najdete na iDNES.cz