OH

Doporučujeme

SMUTEK. I přes velké nasazení prohráli čeští hokejisté v úvodním utkání se Švédy 2:4. (12. února 2014) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Hokejistům hrozil debakl. I když zabrali, padli na úvod se Švédy 2:4

  • 1634
Soči (Od našich zpravodajů) - Mizerný start + nadějné vzepětí = milosrdná porážka 2:4 se Švédskem. Až mobilizace v půlce utkání lehce napravila pokaženou premiéru hokejistů na olympiádě v Soči.

Podmanivě ozářený plášť haly Bolšoj přitahoval zraky kolemjdoucích. Ve tmě se aréna tvářila jako vesmírné těleso. Jenže čeští fanoušci si v ní ve středu večer připadali jako v domě hrůzy.

Švédové s úžasnou lehkostí školili soubor kouče Hadamczika. V čase 24:07 troufalý obránce Karlsson při Židlického vyloučení zvýšil na 0:4.

Okolo brankáře Saláka prosvištěla hned první střela, proti níž se postavil. Předchozími třemi góly byl potupen kolega Kovář, jenž se z olympijského debutu odporoučel na střídačku krátce po první pauze.

ON-LINE: reportáž z duelu Česko - Švédsko

Toužebně vyhlížený start superprestižní akce se proměnil v černou můru. Vzepětí ve druhé půlce bitvy ale přece jen trochu rozehnalo běsy, zmírnilo skóre a nabídlo naději do zbytku turnaje. Druhý zápas hrají Češi zítra od 9.00 SEČ proti Lotyšsku.

Kapitán Plekanec v úterním rozhovoru s reportéry slyšel otázku: "Jak porazit Švédy?" Odvětil, že není radno je pouštět do vedení. A že mužstvo musí dbát na kázeň, nepouštět rivala do přesilovek. Jeho posádka však záhy "spolehlivě" porušila obě přikázání.

Eratův faul v útočné zóně následovala výhoda pro Švédy, Karlssonova rána od modré, kterou Kovář neviděl přes Alfredssonovu clonu. Po chvíli Berglund na levém křídle hladce obešel Krajíčka a prudkou střelou prostřelil Kováře – 0:2.

Fotogalerie

Češi byli bezradní. Jejich příznivci vyděšení. Do toho domácí většina na tribunách vyvolávala: "Rasíja, Rasíja!" a "Šájbu, šájbu!"

Tolik kritizované Hadamczikovy manévry v Soči nevycházely. Třeba nasazení Kováře a usazení zkušeného Pavelce na tribunu. Evropský pár Barinka – Krajíček, který nominoval kvůli sehranosti a přivyklosti na široké hřiště, těžce zápolil se švédskými dobyvateli.

Před drzounem Hudlerem dal minulý týden přednost Eratovi, jehož podražení Švédové v 11. minutě hbitě potrestali. Veterán Nedvěd byl vyloučen dokonce dvakrát. Hanzal, jeden z nejlépe bránících centrů v NHL, trčel s Pavelcem v hledišti.

Hadamczik místo něj postavil Novotného, jenž byl v 1. třetině u obou inkasovaných "kousků". Za stavu 0:4 jej přikoval na střídačku a vyslal do boje Hemského.

Obrana, v odborných analýzách tak zpochybňovaná, nechávala chasníky v modrých uniformách stínit před brankovištěm. Švédské přesilovky připomínaly skříňky z IKEA: byly jednoduché a účelné. Pas na modrou, rána, clona, gól.

Známkování

ohodnoťte výkon hráčů v duelu se Švédy

Reprezentace naštěstí ukázala charakter a v paláci děsu se nevzdala. Snížila po výpadech po pravé straně, sotva mančaft s přezdívkou Tre Kronor polevil. Zabraly změny v sestavě. Salák vyztužil vetchou sebedůvěru týmu několika zákroky. Legendární Jágr strhl ostatní svým zanícením. Vykoledoval si dva fauly, skóroval střelou jednoruč.

Vypadalo to skoro jako zázrak, nicméně Češi ve třetí části opravdu udělali z "popravy" drama. Hemský sám před Lundqvistem zbytečně nahrával Krejčímu. Kaberleho průnik s kapkou štěstí zastavil švédský gólman.

Porážka je to trpká, ale olympiáda ještě nekončí. Jen je třeba poučit se ze švédské lekce: Na vítězství v Soči slušná půlka zápasu nestačí.

Česko - Švédsko 2:4

Branky a nahrávky: 29. Židlický (Eliáš), 31. Jágr (Plekanec, T. Kaberle) - 11. E. Karlsson (Ekman-Larsson, Steen), 14. Berglund (Ekman-Larsson, Lundqvist), 21. Zetterberg (Landeskog, N. Kronwall), 25. E. Karlsson (D. Sedin, Bäckström). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Southerland - Devorski (oba Kan.), Dědulja (Běl.). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Třetiny: 0:2, 2:2, 0:0. Diváci: 11.419.

Česko: Jakub Kovář (21. Salák) - Židlický, Z. Michálek, Rozsíval, T. Kaberle, Krajíček, Barinka - Jágr, Plekanec, Červenka - Voráček, Krejčí, Palát - Nedvěd, Eliáš, Erat - Frolík, Novotný (31. Hemský), M. Michálek. Trenér: Alois Hadamczik.

Švédsko: Lundqvist - Jonathan Ericsson, N. Kronwall, Hjalmarsson, Oduya, E. Karlsson, Ekman-Larsson, Tallinder - Steen, Zetterberg, Landeskog - Bäckström, L. Eriksson, D. Sedin - Berglund, Nyquist, Alfredsson - Hagelin, Krüger, Jimmie Ericsson - Silfverberg. Trenér: Pär Marts.

Čeští fanoušci dorazili do Soči podpořit hokejisty:

Podívejte se, jak fandili fanoušci v Olympijském parku na Letné, i když český tým zrovna prohrával: