Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory - Alain Baxter ukazuje na tiskové konferenci v Londýně novinářům inhalátory, ze kterých se mu do těla měly dostat zakázané látky | foto: Ferran ParedesReuters

21 2002
Londýn - Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou medaili ze slalomu. Výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru rozhodl, že osmadvacetiletý Skot bude diskvalifikován ze závodu a musí medaili vrátit. Cenný kov získá původně čtvrtý Benjamin Raich z Rakouska. U Baxtera na olympiádě v Salt Lake City objevila dopingová kontrola zakázanou látku metamfetamin, která stimuluje centrální nervový systém.

Britský lyžař dostal možnost hájit se před vyšetřovací komisí, ale jeho argumenty zněly nepřesvědčivě. Před dvěma týdny prohlašoval, že se zakázaná látka nejspíš dostala do jeho těla z přípravku proti nachlazení, který byl nucen zakoupit si ve Spojených státech.

"Alain Baxter byl diskvalifikován z olympijského závodu ve slalomu a byl dodatečně vyloučen z olympijských her v Salt Lake City," praví se v oficiálním prohlášení MOV.

Baxter označil uplynulé tři týdny za nejhorší v životě. "Prožil jsem euforii a hned poté peklo," konstatoval lyžař, který pro Velkou Británii vybojoval historicky první olympijskou
medaili v alpských disciplínách. "Nevěděl jsem ani, co to vlastně metamfetamin je. Když mi tehdy zavolali a řekli mi, že jsem měl pozitivní test na doping, netušil jsem, jak se to mohlo stát," tvrdil Baxter.

Po zveřejnění testu opustil rodný Aviemore, jehož obyvatelé mu po návratu z olympijských her připravili milé uvítání. "Přijel jsem domů a nevěřil svým očím. Je to tak malá vesnička, ale o to bylo uvítání vřelejší. O dva dny později mi sdělili tu hroznou zprávu. Nejtěžší potom bylo odjet z Aviemoru od rodiny a přátel. Ale doufám, že všichni chápou, že to bylo nejlepší řešení," uvedl dále.

Osmadvacetiletý lyžař věří, že se lidé budou na jeho případ dívat podobně jako on. "Myslím, že hodně lidí začíná chápat, že to byla jen nešťastná souhra okolností. Nešlo o látku, která by mi pomohla nějak zásadně zvýšit výkon. Prostě jsem jen měl smůlu," vysvětloval Baxter.

"Chci se vrátit k závodění. Ostatní závodníci mě dobře znají a vědí, že nepodvádím. Na tu olympijskou medaili jsem se v uplynulých dvou týdnech podíval asi dvakrát nebo třikrát," dodal Skot.

Stanley Hayer, jediný český reprezentant, který slalom dokončil, se ve výsledkové listině posunul na 15. místo. 

Brit překvapil v závodě, který se v Deer Valley jel za mimořádně nepříznivých podmínek. Obě kola dokončilo jen 34 z celkového počtu 78 startujících. Vítězství slavil Francouz Jean Pierre Vidal a druhý skončil jeho krajan Sebastien Amiez.

Dalšími dopinkovými hříšníky na hrách v Salt Lake City byli běžci na lyžích Johann Mühlegg, startující za Španělsko, a Rusky Larisa Lazutinová s Olgou Danilovovou. Všichni byli vyloučeni z her a Mühlegg s Lazutinovou museli vrátit medaile, i když jen ze závodů, které absolvovali poté, co byli pozitivně testováni.

Autor:

Další z rubriky

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Najdete na iDNES.cz