Doporučujeme

Norové žádají vrácení dopingových medailí

• 4
Oslo - Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní olympijský výbor (MOV), aby sportovcům, kteří měli v Salt Lake City pozitivní dopinkový test, odebral všechny medaile. Pokud vedení MOV žádosti nevyhoví, hrozí Norský olympijský výbor žalobou u civilního soudu. Požadavek se týká běžců na lyžích, Španěla Johanna Mühlegga a Rusek Larisy Lazutinové a Olgy Danilovové, které chtějí Norové zcela vyškrtnout z výsledkových listin olympijských závodů.

Norové by z případné diskvalifikace trojnásobného vítěze ze Soldier Hollow Mühlegga hodně vytěžili. V kombinačním závodu na 10 kilometrů klasicky a 10 kilometrů volně, který naturalizovaný Španěl vyhrál, se podělili o druhé místo Thomas Alsgaard a Frode Estil, jež by takto získali zlaté medaile.

Norská výprava by si tak připsala v Salt Lake City 13 nejcennějších kovů a předstihla by na prvním místě v pořadí národů Německo.  Mühlegg musel vrátit zlato jen ze závěrečného závodu na 50 kilometrů klasicky, před nímž byl pozitivně testován darbepoetin.

Jeho kontroly před předchozími závody dopadly negativně. Medaile z úvodních závodů zůstaly i ruským běžkyním, jež byly přistiženy před štafetou a jejich dopink byl potvrzen po závěrečné třicítce.

O přezkoumání vzorků Danilovové a Lazutinové po kombinačním závodu požádaly v minulém týdnu Český a Kanadský olympijský výbor. V případě jejich diskvalifikací by si polepšila na medailových pozicích Kateřina Neumannová a kanadská běžkyně Beckie Scottová.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.