Doporučujeme

Lyžařky volí závody, ale i trénink

Bílá, Karviná - Jedna lyžařka se už balí na olympiádu, druhá ještě stihne závody Evropského poháru v Německu a Rakousku. Dvě nejlepší domácí sjezdařky volí každá svou cestu. Lucie Hrstková z Dolní Bečvy vyráží do Salt Lake City v pondělí, Eva Kurfürstová Karviné až o deset dnů později. Ještě včera Hrstková pilovala na Bílé v Beskydech slalom. „Na ten jsou tady výborné podmínky, ale obřák se tu příliš trénovat nedá, protože trať je úzká a kolem jsou stromy, toho se trochu bojím,“ řekla Hrstková, sotva prosvištěla rovinkou u vleku.

„Mám nové krátké lyže, na které si zvykám.“ Proto při dojezdech často prudce měnila směr v úzkém pruhu sjezdovky.

V Salt Lake City čeká Hrstkovou 8. února první trénink před kombinací. Kromě ní pojede i super-G, slalom a obří slalom, zatímco Kurfürstová se soustřeďuje jen na slalomy. Ty jsou 20. a 22. února. Proto může do zámoří vyrazit později.

Nejsou pro Lucii Hrstkovou čtyři soutěže příliš velkým břemenem? „Je to náročné, ale zvládla jsem to v Naganu i na světovém šampionátu. Nebude problém.“

Připouští však, že s příchodem carvingových, vykrojených lyží, které částečně změnily techniku, se rozdíly mezi jednotlivými lyžařskými disciplínami zvyšují. „Kombinace je dnes trochu fraškou. Když slalomový specialista při sjezdu pluží a zajede výborně slalom, může udělat dobrý výsledek,“ řekla Hrstková.

Soustředit se však jen na jednu disciplínu také není dobré. „To by pro závodníka mohla být sebevražda,“ tvrdí Eva Kurfürstová. „Pokud přijde v jedné disciplíně krize, je dobré mít možnost upnout se na druhou a útlum překonat.“

Obě lyžařky už v Park City, kde se pojede olympijský závod, startovaly. „Sjezdovka je tam však nově upravená. Nevím, do čeho jdu,“ uvedla Lucie Hrstková. Eva Kurfürstová zná parametry trati pro obří slalom, byť na ní dosud nejela. „Zpočátku je to rovina, pak přijde velký zlom s prudkým odklonem na jednu nohu.“

Jedou bojovat na olympiádu, ale vědí, že medaile je tak daleko, jako Amerika od Evropy. „Medaile jsou jenom tři. To je hodně málo na to, kolik tam bude závodnic,“ podotkla Lucie Hrstková. „Kdyby všechny země na olympiádu vyslaly jen závodníky, kteří budou mít naději na nejvyšší příčky, tak v některých sportech by bylo na startu pouhých pět lidí, neměl by kdo závodit,“ dodala Eva Kurfürstová. Ta bude za úspěch považovat umístění do 30. místa.

Hrstková si troufá výš. V obřím slalomu by byla ráda mezi dvacítkou nejlepších. Olympiádu však začne kombinací. „Tu neupřednostňuji. Sjezd jsem letos nejela ani jeden, takže spíš to bude pokus o sjezd, a když ho zvládnu, budu mít naději na solidní umístění.“

Závodnice se shodují, že šest dnů by jim na aklimatizaci mělo stačit. Start je v nadmořské výšce 2400 metrů, olympijská vesnice leží 1800 metrů nad mořem, k tomu časový posun. „Byla jsem v Americe na závodech třikrát a pokaždé to s aklimatizací probíhalo jinak,“ upozornila Kurfürstová.

Nerada vzpomíná na závody v Coloradu. To závodnice spaly ve výšce kolem 3100 metrů nad mořem. Tekla jim krev z nosu, oči měly podlité krví a v krku měly pořád sucho, byť neustále pily.

Lucia Hrstková se rozcvičuje před posledním tréninkem v Beskydech.

Lucie Hrstková před odletem do Salt Lake City trénovala na Bílé v Beskydech


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.