OH

Doporučujeme

Bronzový skifař Ondřej Synek v cíli olympijského závodu v Riu. (13. srpna 2016) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Novozélandské kiwi bylo trochu kyselé, napsal bronzový Synek čtenářům

  • 4
V Riu de Janeiru se zařadil mezi české sportovní legendy. Skifař Ondřej Synek získal medaili už na třetích olympijských hrách, což se v minulosti povedlo jen pěti jeho krajanům. „Pokud mi to zdraví dovolí, tak bych rád vydržel do příští olympiády," napsal čtenářům iDNES.cz v on-line rozhovoru.

Peking 2008 = stříbro.

Londýn 2012 = stříbro.

Rio de Janeiro 2016 = bronz.

Tokio 2020 = ?

„Pokud se zdravotní problémy zlepší a budu moct veslovat, chtěl bych ještě čtyři roky pokračovat, jinak bych se chtěl věnovat trenéřině a předávat zkušenosti dalším,“ napsal 33letý Synek.

Před závodem vtipkoval: „Zkusím si k dopolední svačině oloupat kiwi. Budu ho loupat a loupat, a jestli ho oloupu celé, tak ho sním.“

Odkazoval tím na svého největšího soupeře Mahého Drysdalea z Nového Zélandu. Na dlouholetého soka však nakonec nestačil, navíc se před ním do cíle dostal také Damir Martin z Chorvatska.

Proto také dostal od čtenářů otázku, jestli mu novozélandské kiwi chutnalo.

„Bohužel jsem ho nedojedl celé a bylo trochu kyselé, ale to se stává. Člověk nikdy neví dopředu, jestli bude sladké,“ odpověděl s nadhledem.

O čem si ještě se čtenáři iDNES.cz psal?

On-line rozhovor s Ondřejem Synkem

O nepatrném rozdílu v cíli mezi prvním Drysdaleem a druhým Martinem:
„Vyhrál Drysdale, na cílové fotografii to bylo vidět, asi o dva centimetry. Patří to k tomu, je to sport. Ale rozdíl mezi nimi prakticky žádný nebyl. Drysdalovi vyšlo tempo.“

O svém nástupci:
„Vyrůstá u nás nadějný Michal Plocek, ale bohužel ve veslování může na mistrovství nebo olympiádě jet jen jeden. Pokud si udržím aktuální formu, bude to mít těžké, ale jednoho dne by mě mohl nahradit.“

O tom, jestli při tréninku předjede parník:
„Jak který (a připojil smajlík). Vyšehrad a Šumava dělají megavlny, to se nedá.“

O tom, kolik zvedne na benchpress a jak dře v posilovně:
„Maximálku mám 125 kilogramů, ale spíš děláme vytrvalostní posilovny, ne na absolutní sílu. Posilovna je důležitá, síla u veslování je zásadní, hodně hraje roli vytrvalostní síla.“

On-line rozhovor s Ondřejem Synkem

Synek má na kontě už tři olympijské medaile, jen zlato v jeho výjimečné sbírce, do níž patří i čtyři tituly mistra světa či Evropy, schází.

Doufal, že se dočká v Brazílii, jenže ve spektakulárním finále na jezeře Rodrigo de Freitas byli lepší obhájce prvenství Mahé Drysdale z Nového Zélandu a dravý Chorvat Damir Martin.

„Samozřejmě, že jsem zlato moc chtěl. Dělal jsem pro něj všechno. Ale takový je život. Někomu se to podaří hodněkrát, někomu vůbec. Na olympiádě se každá medaile vyhrává, i ta bronzová. Je to tady strašně vypjaté, všichni medaili chtějí, všichni vás sledují. Mohl jsem klidně skončit šestý nebo ani nebýt ve finále,“ říkal Synek po závodě.

Fotogalerie

Není proč truchlit, vždyť se mu na OH povedl podobný kousek jako gymnastkám Věře Čáslavské a Evě Bosákové, oštěpaři Janu Železnému, diskaři Ludvíku Daňkovi a rychlostnímu kanoistovi Felixi Brzákovi.

Už celou dekádu patří ve svém oboru k absolutní světové elitě, od roku 2006 ozdobil každou sezonu medailí z velké akce.

Přidá další za čtyři roky v Tokiu?

  • Nejčtenější