Doktor po inspekci v Riu: Sportoviště solidní, dopravě hrozí zhroucení

Olympijský vítěz Martin Doktor na veřejném slyšení kandidátů do televizní rady (15. dubna 2015) | foto: Miroslav KemelPetr TopičMAFRA

24 2015
Milán (Od našeho zpravodaje) - V neděli odletěl do Ria, aby zkontroloval stav sportovišť, na nichž se už za rok mají odehrát olympijské soutěže. A už v pátek sledoval Martin Doktor, bývalý kanoista a nyní sportovní ředitel Českého olympijského výboru, soutěže svých nástupců na mistrovství světa v Miláně. „Dojmy ze sportovišť v Riu jsou relativně solidní,“ řekl.

Jaká byla cesta do Ria?
Tak byla tam pláž, sluníčko... Viděl jsem sportoviště, i když ne všechny, probrali jsme všechny oblasti, které jsou potřeba z hlediska zajištění výpravy: doprava, logistika materiálu, ubytování vně vesnice i v ní, detailně jsme probírali odhadované počty lidí, velikostí postelí a tak dále.

Jaké máte dojmy ze sportovišť?
Relativně solidní, řada z nich je ve značném stadiu rozestavěnosti, ale u všech je vidět, že se to snad bez větších problémů stihne. Zásadní věc, která ale musí být hotová, je transportní systém – jinak se jim to celé zhroutí, jsou tam značné zácpy. Takhle by se mohlo stát, že lidi nedojedou včas na místo, kam mají. Všechno ostatní snad Brazilci nějak dají.

Jak hodně zdržuje doprava?
Můžete stát dvě a půl hodiny v největší zácpě. Nesmíte jet ráno ve špičce do centra. Při olympiádě dají dětem prázdniny a část Ria se vylidní, musí stihnout dodělat tunely a metro, což dopravě uleví.

Budou fungovat olympijské pruhy?
Mají tam tři „levely“, jeden úplně vyhrazený, do druhého smí jen někdo a třetí se dělí s hromadnou dopravou.

Olympijská vesnice už stojí?
Stojí z 85 až 90 procent, některé baráky jsou hotové.

Je podobně prostorná jako v Soči?
Ne, je to úspornější verze. Po olympiádě z toho budou klasické byty. Velké procento je prodaných. Je to standard, nic víc ani míň tam není, než obvykle ve vesnicích bývá.

Navštívil jste i znečištěnou zátoku Guanabara, kde mají probíhat závody jachtařů?
Byli jsme tam. Do vody jsem neskákal, ani na ni nesahal, na to nebyl prostor. Zásadní problém je s dešťovou vodou. Když bude pršet, voda stáhne všechen nepořádek z okolí a bude docela nevyhovující. Na druhou stranu, když zaprší v Praze na Vltavě, tak je to víceméně podobné. Olympijský výbor nás ale ujistil, že budou dělat daleko intenzivnější monitoring a údajně budou dávat výsledky měření na intranet Rio exchange. Úplně tomu nevěřím, že by dávali výsledky hned od začátku, musí vyřešit kanalizaci a snad ji řeší.

Co veslařské jezero?
Veslaři junioři tvrdili, že voda je relativně v normě, je zrovna suché období, 30 stupňů, sluníčko, skoro nepršelo. Zato když jsme tam byli loni, tak pršelo, stoky vytékaly do jezera a smrdělo to tam hodně, před závody udělají všechno pro to, aby to vylepšili.

Chystáte se speciálně s lékaři na brazilské prostředí?
Už to řešíme teď. Budeme zkoušet nějaké řešení už s kanoisty, kteří tam brzy zamíří. Strava na veslařských závodech byla jiná než v olympijské vesnici, nebezpečí existuje třeba z vody, ve které se myjí saláty. Bývají tam střevní potíže, konzultujeme to s předními odborníky přes vakcinologii.

Zvažujete dřívější příjezd kvůli zvyknutí na tamní podmínky?
Je to možné, i z hlediska klimatu a tak dále. Budeme se snažit bojovat prevencí, každý reaguje individuálně. I z hlediska časového posunu: jedeme na západ, čili správným směrem. Pak záleží na jednotlivých týmech a sportovcích, jak dlouho předem tam budou chtít vyrazit. Máme lékaře a další odborníky, s kterými je možné to konzultovat.

Další z rubriky

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Keňský olympijský funkcionář byl zatčen pod postelí v bytě plném bot Nike

Ben Ekumbo

Viceprezident Keňského olympijského výboru byl v pondělí zatčen kvůli podezření z rozkrádání....

Najdete na iDNES.cz