Golf na olympiádě? Propadák ne. Jen cosi mezi turnajem a karnevalem

Americký golfista Matt Kuchar při drivu na 16. jamce. (14. srpna 2016) | foto: AP

16 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Pozor, chvíle napětí. Henrik Stenson, švédský šampion nedávného britského The Open, se roboticky připravuje k další ráně. Golfista přikročí k míčku, rovná tělo do ideální polohy. V příští vteřině už se napřáhne. Jenže do ticha se ozve v ten okamžik šíleně hlučná spoušť kapesního foťáčku: Cvak, cvak, cvak!

A příště: Tralala, jakási diskotéková odrhovačka, kterou si nepoučený divák nastavil jako vyzvánění na mobilu. Hudební nevkus by mu Stenson nejspíš odpustil. Jen by ho nejraději požádal, aby si svůj telefon na golfu vypnul či aspoň ztišil.

„Byla to krušná zkouška trpělivosti,“ řekl po prvním kole. „Museli jsme odstoupit od mnoha úderů.“

Tak flagrantní porušení bontonu na olympiádě, nejsledovanější sportovní akci planety? Jaké faux pas!

No, nedivme se příliš. Golf se na hry vrátil po 112 letech, pro mnoho lidí na planetě zůstává koníčkem snobů a zazobanců. V Riu nemá tradici. Zatímco ostatní kandidáti na pořádání megaakce pod pěti kruhy mají připravených několik vhodných hřišť, tady ho museli postavit.

V USA to zpravidla trvá dva roky, v chráněné přírodní oblasti Marapendi v přepychové čtvrti Barra da Tijuca se budovalo šest let. Brazilci dováželi z Ameriky drahé sekačky trávy, opačným směrem posílali na školení strážce pořádku, aby nastudovali krocení obecenstva a používání vysílaček, jež golfisty neruší.

Jak jen se může zábava miliardářů stát součástí všelidových her?

Jak zapadne do města, v němž dva miliony obyvatel živoří v chudinských favelách?

Vždyť ani nedorazily nejzářivější hvězdy - Australan Jason Day, Američané Jordan Spieth, Dustin Johnson a Rory McIlroy ze Severního Irska. Ten poslední, jinak slušně vychovaný mladík, dokonce v červenci drsně prohlásil: „Golf nebudu sledovat ani v televizi. Podívám se na soutěže, na kterých záleží - na atletiku, plavání, skoky do vody.“

Fotogalerie

On i další se vymluvili na virus zika. Bylo ovšem zřejmé, že olympiádě nepřikládají patřičný význam.

Jak to však bývá, očekávání se úplně nekryla se skutečností. Mezi účastníky se objevilo šest vítězů z podniků kategorie major. „Tak silné pole jinak nedáte dohromady, aniž byste spoustu chlapů nalákali na miliony dolarů startovného,“ řekl Brit Danny Willett, jenž v dubnu ovládl Masters.

Golfisté si pochvalovali náladu ve vesnici, mluvili o hrdosti a cti, že se stali olympioniky. Přestože se musel smířit s nevděčným čtvrtým místem, pronesl Belgičan Thomas Pieters, že si v Riu užil nejkrásnější týden v kariéře.

Po napínavém závěru si medaile rozdělili Brit Justin Rose, Švéd Stenson a Američan Matt Kuchar, což jsou pro znalce dost slavná jména.

„Nejlepší vítězství v životě,“ pravil Rose, šampion US Open 2013. „Nejlepší turnaj, co jsem odehrál. Snad jsme Brazílii ukázali kouzlo golfu. Je fajn, že to bylo drama.“

Pouze o dvě rány porazil druhého Stensona. Když se potkali na stupních vítězů, což se jim na podniku PGA Tour přihodit nemůže, koukali na sebe vyjeveně.

„Dost surreálná chvíle, což?“ řekl Roseovi švédský reprezentant, jenž v Riu potvrdil pověst výstředníka. O víkendu totiž jednou ze svých holí polechtal kajmana odpočívajícího v jezírku.

Víc než obávané komáry potkali pánové na hřišti kapybary, největší hlodavce na Zemi (jsou až přes metr dlouhé a váží 80 kilogramů). „No, nechtěl bych se s nimi dostat do křížku,“ řekl Američan Rickie Fowler. „Taky kajmanům se vyhnu. Ale je paráda, že areálu zůstal tenhle přírodní ráz. Kdybych byl kapybara, tuze rád bych sídlil na olympijském hřišti.“

I Fowlerovi se na olympiádě líbilo. Přes sociální sítě škádlil známé soky, kteří pozvánku do Ria odmítli. Lichotilo mu, že jej zblízka podporoval herecký idol Matthew McConaughey: „I tohle ukazuje obrovský přesah olympiády.“

Roseovi přes Twitter přály celebrity jako Gary Lineker, Wayne Rooney, Nigel Mansell a Tiger Woods.

Dav diváků sleduje druhou ránu britského golfisty Justina Rose na 2. jamce...

Dav diváků sleduje druhou ránu britského golfisty Justina Rose na 2. jamce olympijského finále. (14. srpna 2016)

Divácká kulisa se přirozeně lišila od tradičních akcí v USA či Velké Británii. Návštěvníků hlavně v úvodu bylo málo, jejich nevzdělanost se projevila i při pokusu zastavit míček nepřesně odpálený Rosem.

Ten olympiádu označil za cosi mezi klasickým turnajem a karnevalem. BBC minulý týden označila svazek golfu a her za vynucené manželství s nejistou dobou trvání. Začátek vztahu, jakési líbánky, ale určitě nevypadal jako úplná pohroma.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz