Doporučujeme

Americká cyklistka Kristin Armstrongová potřetí v kariéře vyhrála olympijskou...

Americká cyklistka Kristin Armstrongová potřetí v kariéře vyhrála olympijskou časovku. (10. srpna 2016) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Časovku bez Sáblíkové vyhrála potřetí za sebou Armstrongová

• 43
Americká cyklistka Kristin Armstrongová potřetí v kariéře vyhrála olympijskou časovku. Do cíle dorazila před Olgou Zabelinskou z Ruska a Annou van der Breggenovou z Nizozemska. Závod byl bez Martiny Sáblíkové, která ani podle úterního rozhodnutí zvláštního panelu Mezinárodní sportovní arbitráže nesplnila kvalifikační kritéria.

Armstrongová si po triumfech v Pekingu a Londýně dala dárek ke čtvrtečním třiačtyřicetinám. Nejstarší cyklistická účastnice her zvítězila na téměř třicetikilometrové trati o pět sekund.

Pro stříbro si dojela Zabelinská, která původně neměla v Brazílii vůbec startovat s ohledem na svou dopingovou minulost a podmínky, které pro start Rusů nastavil Mezinárodní olympijský výbor. Dvojnásobná bronzová medailistka z Londýna v časovce i silničním závodu však uspěla s odvoláním k Mezinárodní sportovní arbitráži.

Van der Breggenová mohla jet díky zlatu ze závodu s hromadným startem uvolněně, za Ruskou zaostala dvojnásobná vicemistryně světa z loňska o šest sekund.

Zatímco Zabelinskou zvláštní panel CAS, který zasedá během her přímo v Riu, na start pustil, nezávislí rozhodci neumožnili závodit dvanácté ženě loňského mistrovství světa Martině Sáblíkové. V Brazílii se tak jelo bez české účasti.

Po čtvrthodině v sedle udělala velkou jezdeckou chybu jedna z favoritek nizozemská cyklistka Ellen van Dijková. Skončila mimo silnici, ztratila přibližně 15 vteřin a v cíli ji to pak muselo hodně mrzet, protože skončila čtvrtá a na svou krajanku má ve výsledkové listině jedenáctivteřinové manko.

Skvěle jedoucí Zabelinská dlouho vedla, a když za sebou dobrým časem nechala i Van der Breggenovou, čekalo se už jen na dojezd Armstrongové, poslední ženy na startu z 25 účastnic.

V cíli nakonec jásala zkušená Američanka, která se už během kariéry dvakrát rozloučila se závodní kariérou.

Výsledky

Časovka žen (29,7 km):

1. Armstrongová (USA) 44:26, 2. Zabelinská (Rus.) -5, 3. Van Der Breggenová -11, 4. Van Dijková (obě Niz.) -22, 5. Longová Borghiniová (It.) -25, 6. Villumsenová (N. Zél.) -28, 7. Whittenová (Kan.) -35, 8. Brennauerová (Něm.) -56.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.