Boltovo loučení s kariérou na hrách: emotivní, euforické i rozvážné

Jamajský sprinter Usain Bolt zvítězil v olympijském závodu na 200 metrů. (19. srpna 2016) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

20 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Pokaždé, když se přiblížil jeho olympijský start, působila ta chvíle magicky. Ale tentokrát bylo přece jen něco jinak. Už ten moment měl ve čtvrtek večer nádech výjimečnosti, neboť už se neměl opakovat. Usain Bolt naposledy zaklekl do bloků k individuálnímu startu na olympijských hrách.

Když hlasatel vyslovil jeho jméno před startem závodu na 200 metrů, Olympijský stadion v Riu vybuchl nadšením. Bolt šermoval rukama, pohupoval se do rytmu melodie, zabušil si na srdce, roztáhl ruce a pak přiložil prst ke rtům.

Co následovalo poté, neobvyklé nebylo: Bolt vyrazil, stadion bouřil ke zbláznění – a Jamajčan zase jednou prchnul všem. 19,78 sekundy. Osmé olympijské zlato.

Útok na rekord nevyšel

Takové bylo loučení sprinterského krále. Nejprve individuální, v noci na sobotu pak i štafetové, když běžel v jamajském kvartetu svůj poslední olympijský závod vůbec - a získal v něm opět zlato, své deváté olympijské. Nadobro chce kariéru uzavřít až po světovém šampionátu v příštím roce.

S časem při rozlučce na dvoustovce spokojený nebyl: věřil si i na pokoření vlastního světového rekordu 19,19, ale zbrzdila ho mokrá trať po večerním dešti, jeho pomalý start i únava ze středečního semifinále.

„Už jsem starší, neregeneruju tak rychle. Moje nohy už nebyly tak čerstvé. Není mi 26 ani 21. Ale klíčové je, že jsem vyhrál. Proto jsem do Ria přiletěl,“ říkal 29letý atletický fenomén.

Jamajský sprinter Usain Bolt zvítězil v olympijském závodu na 200 metrů. (19....
Jamajský sprinter Usain Bolt zvítězil v olympijském závodu na 200 metrů. (19....

Nic jiného než výhry od něj publikum nečekalo. A když se dočkalo té další, odměnilo ho hlasitým skandováním. „Usain Bolt! Usain Bolt! Usain Bolt!“ Další sprinterova oslavná show mohla začít.

Emoce, selfie, polibek dráhy

Vzal si jamajskou vlajku. Klekl si na kolena a pokřižoval se. Vydal se obcházet stadion. Vždy ušel několik kroků, pak zastavil a uklonil se publiku. „Bylo to hodně emotivní,“ přiznal.

Vychutnával si ovace zaplněné arény v Riu. V jednu chvíli přišel k jamajským fanouškům a udělal si s nimi selfie. Pak dokončil kolečko a znovu došel až do prostoru cíle, kde se vrátil na dráhu.

Tam ještě jednou zaklekl do dráhy číslo šest, sklonil hlavu a políbil tartan. A pak předvedl své typické vítězné gesto. Stadion šílel euforií. Tak se zavírala opona nad jednou érou.

Mladíci, nikdy mě neporazíte

Érou, která neznala porážky. Kdykoliv Bolt vyrazil počínaje Pekingem 2008 k olympijskému závodu, bylo z toho zlato. „Když prohraju, beru to jako zkušenost. A učím se z ní. Moc často ale neprohrávám, protože se vždycky maximálně soustředím a jsem nachystaný,“ vykládal.

Jamajský sprinter Usain Bolt zvítězil v olympijském závodu na 200 metrů. (19....
Jamajští fanoušci Usaina Bolta se na olympijské dvoustovce dočkali dalšího...

Odpovídal vůbec přemýšlivě, s rozvahou. Třeba na otázku, proč je důležité, že dosáhl tolika úspěchů bez dopingové skvrny. „Dost to znamená. Právě proto lidé říkají, že jsem pro sport tak důležitý. Mladá nastupující generace vidí, že jediné, co je potřeba, je tvrdá práce a odhodlání. Musíte sami sebe překonávat a věřit si,“ popisoval v sále nacpaném žurnalisty.

On sám je v tomto ohledu ideálním příkladem, vždyť sebevědomí rozhodně nepostrádá. Na olympiádách vládl, ať už na ně přijížděl v jakémkoliv rozpoložení. Stačí vzít třeba letošní rok: neměl za sebou oslnivé výsledky, na stovce byl až čtvrtým mužem letošních tabulek.

Přesto si věřil: Neprohraju. Odolal i náporu vycházející kanadské hvězdy Andreho De Grasse. „Uznávám ho, má velký talent. Ale říkám všem mladíkům: Mě neporazíte. Nedovolím vám to. Nikdy nedostanete tu šanci,“ říkal Bolt.

Zadumaně odpovídal i na otázku, zda je největším olympionikem všech dob on, nebo plavec Michael Phelps, majitel 28 medailí. „Těžko říct, děláme úplně jiné sporty. Ať to rozhodnou média. On ukázal, že je jedním z nejlepších, o tom není pochyb. Vyhrál tolik medailí v průběhu mnoha let, dominoval svému sportu. A pak se vrátil po pauze a dokázal, že pořád patří do špičky. Uznávám ho. Oba jsme skvělí v našich oborech.“

Nebo zda touží být srovnáván s legendami Alim či Pelém: „Proto jsem tak tvrdě pracoval, abych se dostal mezi velikány. Vaše otázka ukazuje, že se dřina vyplatila.“

Zato když přišel dotaz, jak by se měla jmenovat písnička o něm, kterou by napsal Bob Marley, nezaváhal: „Ten nejlepší v historii.“

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG OBRÁBĚCÍCH ROBOTŮ - JUNIOŘI

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz