Janečkovo zklamání z Ria. Čekal jsem úplně jiný čas, říká plavec

MEZI PRVNÍMI. Při nedělním odletu do dějiště olympijských her v Riu zapózovali plavci Plavci (zleva) Pavel Janeček, Jana Pechanová. Barbora Závadová, Lucie Svěcená, Barbora Seemanová, Martina Moravčíková, Simona Baumrtová, Jan Micka. | foto: ČTK

24 2016
Náchodský plavec Pavel Janeček si z olympijských her v Riu přivezl plnou hlavu příjemných zážitků. Ty ale bohužel pro něj následovaly až poté, co hned první den soutěží po slavnostním zahajovacím ceremoniálu závodil na trati 400 metrů polohový závod, na který se do Ria kvalifikoval.

„Vůbec se mi neplavalo dobře, už od sto padesáti metrů jsem věděl, že je něco špatně,“ vzpomíná na svůj první start pod olympijskými kruhy. Český rekordman na dlouhé polohovce totiž vůbec nesplnil svůj cíl, se kterým do Ria odjel. Chtěl se totiž pokusit překonat vlastní český rekord, jenomže za ním poměrně výrazně zaostal, ztratil na něj bezmála čtyři vteřiny.

Pavel Janeček

Pavel Janeček

I proto si svůj vůbec první závod kariéry na olympijských hrách moc neužil. „Se svým výkonem nejsem vůbec spokojený. Čekal jsem od sebe úplně jiný čas a ani mě nenapadlo, že by to mohlo dopadnout takhle. Byla to velká zkušenost, kterou chci využít v následující sezoně,“ poznamenal.

Už v bazénu ale vnímal jedinečnost olympijských her: „Atmosféra a samotný bazén byly úžasné.“ Že by se mu ale právě z toho a z konkurence nejlepších světových plavců zamotala hlava, to si nemyslí: „Jednalo se sice o největší závod v mé kariéře, ale větší tlak jsem nepociťoval. Závod byl jako každý jiný, se soupeři, s kterými jsem plaval v rozplavbě, se dobře znám, a tak to nebyla žádná změna. Nakonec každý padesátimetrový bazén má stejné rozměry.“ O to víc ho mrzí, že z velkého očekávání byl čas, kterým se ani zdaleka nepřiblížil svému maximu: „V daný okamžik jsem podal své maximum, bohužel to bylo málo.“

Po zklamání z vlastního závodu si náladu mohl vylepšit olympijskou atmosférou. „Snažil jsem se navštívit co nejvíce sportovišť. Byl jsem se podívat na šermu, tenisu, judu, vzpírání, plážovém volejbalu nebo vodním slalomu. Fandil jsem našim sportovcům, jak jen jsem mohl, a musím říct, že mezi českými sportovci panovala úžasná atmosféra,“ popisuje náchodský plavec.

Po náročné olympijské hektice, ke které v jeho případě patřily i týdny a měsíce před ní, kdy se pokoušel zaplavat časy, jež by ho ke startu v Riu opravňovaly, Janeček už spřádá další plavecké plány. Začne vcelku přirozeně odpočinkem od svého sportu, který ho přivedl až na olympiádu.

„Nyní si dávám od bazénu odpočinek, věnuji se ostatním sportům a hlavně studiu. Pak přijde zimní část sezony a jejím vrcholem bude mistrovství světa v Kanadě,“ poznamenal Janeček.

Nejčtenější

Bude to panda. Zimní olympiáda v Pekingu dostala svého maskota

Pořadatelé pekingské zimní olympiády 2022 ukázali maskota. Podle očekávaní jím...

Panda velká je maskotem zimních olympijských her v Pekingu, které se uskuteční za tři roky. Oblek...

Soud? Největší křivda v životě, říká krasobruslařka. V happyend nevěří

Úspěšná krasobruslařská dvojice Radka Kovaříková - René Novotný v muzikálu na...

Díky nim se může naše krasobruslení po rozdělení Československa pochlubit jedinou světovou zlatou...

Inspekce kanoistů v Tokiu. Fuksa bude doufat ve správný směr větru

PRO STŘÍBRO. Martin Fuksa bojuje ve finále závodu na jeden kilometr na...

Českým rychlostním kanoistům se líbilo olympijské sportoviště v Tokiu, kde v minulých dnech...

Další z rubriky

Vodní pólisté Srbska překazili chorvatským rivalům obhajobu zlata

Srbští vodní pólisté se radují z olympijského triumfu.

Mistři světa Srbové porazili ve finále olympijského turnaje ve vodním pólu v Riu de Janeiro rivaly...

Čchen Aj-sen získal pro Čínu sedmé zlato ve skocích do vody

Čínský skokan do vody Čchen Aj-sen ovládl olympijskou soutěž z 10 metrové věže.

Čína získala na olympijských hrách v Riu de Janeiro sedm zlatých medailí z osmi disciplín skoků do...

Americké vodní pólistky slaví po výhře nad Itálií olympijské zlato

Momentka z finálového utkání mezi vodními pólistkami USA a Itálie.

Americké vodní pólistky zdolaly ve finále olympijského turnaje v Riu de Janeiro tým Itálie 12:5 a...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz