Janečkovo zklamání z Ria. Čekal jsem úplně jiný čas, říká plavec

MEZI PRVNÍMI. Při nedělním odletu do dějiště olympijských her v Riu zapózovali plavci Plavci (zleva) Pavel Janeček, Jana Pechanová. Barbora Závadová, Lucie Svěcená, Barbora Seemanová, Martina Moravčíková, Simona Baumrtová, Jan Micka. | foto: ČTK

24 2016
Náchodský plavec Pavel Janeček si z olympijských her v Riu přivezl plnou hlavu příjemných zážitků. Ty ale bohužel pro něj následovaly až poté, co hned první den soutěží po slavnostním zahajovacím ceremoniálu závodil na trati 400 metrů polohový závod, na který se do Ria kvalifikoval.

„Vůbec se mi neplavalo dobře, už od sto padesáti metrů jsem věděl, že je něco špatně,“ vzpomíná na svůj první start pod olympijskými kruhy. Český rekordman na dlouhé polohovce totiž vůbec nesplnil svůj cíl, se kterým do Ria odjel. Chtěl se totiž pokusit překonat vlastní český rekord, jenomže za ním poměrně výrazně zaostal, ztratil na něj bezmála čtyři vteřiny.

Pavel Janeček

Pavel Janeček

I proto si svůj vůbec první závod kariéry na olympijských hrách moc neužil. „Se svým výkonem nejsem vůbec spokojený. Čekal jsem od sebe úplně jiný čas a ani mě nenapadlo, že by to mohlo dopadnout takhle. Byla to velká zkušenost, kterou chci využít v následující sezoně,“ poznamenal.

Už v bazénu ale vnímal jedinečnost olympijských her: „Atmosféra a samotný bazén byly úžasné.“ Že by se mu ale právě z toho a z konkurence nejlepších světových plavců zamotala hlava, to si nemyslí: „Jednalo se sice o největší závod v mé kariéře, ale větší tlak jsem nepociťoval. Závod byl jako každý jiný, se soupeři, s kterými jsem plaval v rozplavbě, se dobře znám, a tak to nebyla žádná změna. Nakonec každý padesátimetrový bazén má stejné rozměry.“ O to víc ho mrzí, že z velkého očekávání byl čas, kterým se ani zdaleka nepřiblížil svému maximu: „V daný okamžik jsem podal své maximum, bohužel to bylo málo.“

Po zklamání z vlastního závodu si náladu mohl vylepšit olympijskou atmosférou. „Snažil jsem se navštívit co nejvíce sportovišť. Byl jsem se podívat na šermu, tenisu, judu, vzpírání, plážovém volejbalu nebo vodním slalomu. Fandil jsem našim sportovcům, jak jen jsem mohl, a musím říct, že mezi českými sportovci panovala úžasná atmosféra,“ popisuje náchodský plavec.

Po náročné olympijské hektice, ke které v jeho případě patřily i týdny a měsíce před ní, kdy se pokoušel zaplavat časy, jež by ho ke startu v Riu opravňovaly, Janeček už spřádá další plavecké plány. Začne vcelku přirozeně odpočinkem od svého sportu, který ho přivedl až na olympiádu.

„Nyní si dávám od bazénu odpočinek, věnuji se ostatním sportům a hlavně studiu. Pak přijde zimní část sezony a jejím vrcholem bude mistrovství světa v Kanadě,“ poznamenal Janeček.

Nejčtenější

Pořadatelé OH 2020 se vedle vedra chystají i na tajfun a liják

Piktogramy, které budou provázet olympijskými hrami v Tokiu 2020.

Pořadatelé olympijských her 2020, které odstartují za rok a týden v Tokiu, se připravují nejen na...

Další z rubriky

Lochteho opustili všichni sponzoři. Aféra ho už stála milion dolarů

Jeden z nejpropíranějších příběhů z olympiády v Riu skončil obrovskou ostudou...

VIDEO Americký plavec Ryan Lochte ztratil po olympijské aféře s nahlášením falešného přepadení v Riu...

Do Ria jsem postoupila pro taťku, řekla v OH studiu motýlkářka Svěcená

Hostem OH studia je motýlkářka Svěcená

VIDEO Co na tom, že se nikdo nedostal do finále? Nebo že si v olympijském bazénu nikdo nevylepšil osobní...

Ruské akvabely popáté za sebou vyhrály týmovou soutěž na OH

Ruské akvabely se radují z olympijského triumfu v Riu.

Ruské akvabely popáté ovládly týmovou olympijskou soutěž. Stejně jako v Londýně skončily na...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz