Doporučujeme

V řecké Olympii byl při tradičním slavnostním ceremoniálu zapálen oheň pro...

V řecké Olympii byl při tradičním slavnostním ceremoniálu zapálen oheň pro únorové zimní olympijské hry v Pekingu. Neobešlo se to bez protestů aktivistů poukazujících na porušování lidských práv v Tibetu. | foto: AP

Olympijský oheň už mají Číňané. Budou to hry genocidy, rezonují protesty

  • 13
Na Panathénském stadionu se objevilo jen minimum pozvaných hostů, když pořadatelé zimních her v Pekingu přebírali v řecké metropoli pochodeň s olympijským ohněm. V okolí hlídkovaly ozbrojené složky. Neveřejný ceremoniál se dá dost dobře vysvětlit obavami z možného šíření koronaviru, ale i z protestů, které se snaží upozornit na porušování lidských práv v Číně.

Už pondělní slavnostní zapálení olympijského ohně se pokusili narušit tři aktivisté, ale zabránila jim v tom policie. Oheň v Olympii vzplál, poté byl převezen do Atén.

V úterý pochodeň z rukou předsedy řeckého olympijského výboru Spyrose Kapralose převzal místopředseda organizační komise Jü Caj-čching a ještě tentýž den zamířil oheň do Číny.

V Olympii byl zažehnut oheň pro zimní olympijské hry v Pekingu

Ceremoniál provázela přísná bezpečnostní opatření a obešel se bez incidentů. Aktivisté však na dopolední tiskové konferenci v Aténách vyzvali k bojkotu olympiády, kterou označili za hry genocidy.

MOV svěřil Pekingu už letní hry pro rok 2008 a tvrdil, že organizace této globální sportovní akce povede ke zlepšení lidských práv v zemi. Sdružení lidskoprávních organizací nicméně uvádějí, že situace v Číně je v této oblasti ještě horší než předtím.

„Opět jsme svědky pokrytectví Mezinárodního olympijského výboru. Olympijskou pochodeň předali vládě, která nemá s olympijskými ideály nic společného. Asi žijí v nějaké jiné realitě,“ citovala agentura AP Mandie McKeownovou z organizace Mezinárodní tibetská síť.

Místopředseda MOV John Coates už dříve podobná obvinění z netečnosti k porušování lidských práv odmítl. Podle něj výbor může ovlivnit pouze záležitosti týkající se sportu a olympijského hnutí.

Místopředseda organizační komise zimních her v Pekingu Jü Caj-čching přebírá v Aténách olympijský oheň.

Hostitelé zimní sportovního svátku opakovaně čelí kritice lidskoprávních organizací, které upozorňují na zacházení s příslušníky národnostních menšin, jako jsou Tibeťané, Ujgurové, kteří jsou většinově islámského vyznání, etničtí Mongolové žijící v Číně nebo obyvatelé Hongkongu.

Hry v Pekingu začnou 4. února, kvůli koronaviru se budou konat bez zahraničních fanoušků.

Nejlidnatější země světa však jakákoliv nařčení z porušování lidských práv odmítá. Ohrazuje se proti obviněním z cíleného vyhlazování a tvrdí, že chce menšiny pouze začlenit do společnosti.

„Kdybych vystoupil na podobné tiskové konferenci v Číně, já - jako Ujgur - bych skončil v táboře, kde by mě sexuálně zneužívali a mučili,“ upozornil v řeckém hlavním městě Zumretaj Arkin, zástupce sdružení bojující za práva Ujgurů. „Olympijské hry bude pořádat země, která aktivně provádí genocidu,“ zopakoval.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.