V Olympijské vesnici byla oficiálně vztyčena česká vlajka

Vzyčování české vlajky v olympijské vesnici | foto:  Michal Sváček, MAFRA

7 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Peking dnes slyšel poprvé tóny české hymny a přivítal i českou státní vlajku. Stalo se tak na oficiálním ceremoniálu v Olympijské vesnici.

V deset hodin pekingského času se v prostorách Olympijské vesnice uskutečnil další z řady uvítacích ceremoniálů. Společně s výpravou Norska, Ázerbájdžánu, Pobřeží slonoviny a Jihoafrické republiky se dostalo přivítání i českým sportovcům.

Po krátkém zdvořilostním programu byly postupně přivítáni sportovci přítomných zemí, zahrány státní hymny a vztyčeny vlajky. Následným předáním darů mezi šéfy jednotlivých národních výprav a zástupcem organizátorů se symbolicky i Česká republika stala oficiálním účastníkem her.

Slavnostního aktu se zúčastnila drtivá většina už v Pekingu přítomných sportovců. Olympijskou premiéru zažije v Číně například tenistka Lucie Šafářová, které se ceremoniál viditelně líbil. "Dobrý to bylo," usmívala se. "Byla to docela sranda," dodala rozverně.

Vedoucí české výpravy František Dvořák k uvítání ve vesnici řekl. "Předávání malých darů je již tradiční součástí těchto ceremoniálů. Národní výbory dostávají typické předměty pro pořadatelskou zemi. My jsme se rozhodli dát čínským organizátorům naši sérii účastnických odznaků. To je poměrně exkluzivní číslovaná záležitost a je určená pouze akreditovaným osobám. A připojili jsme i oficiální vlajku Českého olympijského výboru."

Při vztyčování české vlajky za zvuků národní hymny většině přítomných prolétlo hlavou, kolikrát budou podobné slavnosti přítomni po zahájení her. "To určitě napadlo každého, že by bylo hezké slyšet ji vícekrát," potvrdila kajakářka Štěpánka Hilgertová.

Přejme si, aby čeští sportovci toto přání plnili co nejčastěji.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz