Kreuziger se v silničním závodě neprosadil, vyhrál Španěl Sánchez

Španělský cyklista Samuel Sánchez (vlevo) slaví olympijský triumf ze silničního závodu. Za ním čtvrtý Rus Kolobněv, druhý Ital Rebellin a bronzový Švýcar Cancellara. | foto: Reuters

9 2008
Peking - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Španělský cyklista Samuel Sánchez se stal olympijským vítězem v silničním závodu jednotlivců. Pod Velkou čínskou zdí triumfoval v závěrečném spurtu. Čeští reprezentanti Roman Kreuziger s Petrem Benčíkem se drželi ve skupině, jež dlouho unikala pelotonu. Nakonec však byl Kreuziger 45., Benčík 75.

Druhý skončil Davide Rebellin z Itálie, bronz bral švýcarský mistr světa v časovce Fabian Cancellara

"Byl to těžký závod, ale já jsem od začátku cítil, že nemám svůj den. Beru to jako zkušenost, určitě ne jako zklamání. Nakonec můžeme být spokojení, oba jsme dojeli do cíle," řekl Kreuziger.

On na vítěze ztratil 2 minuty a 46 vteřin, Benčík zaostal o víc než 15 minut. "Ale jednu chvíli to vypadalo nadějně, že by se dalo něco vymyslet," poznamenal Benčík.

Olympijský silniční závod

Na trasu dlouhou 245 kilometrů odstartovali cyklisté poblíž Náměstí Nebeského klidu a kolem Zakázaného města zamířili k Velké čínské zdi.

Ještě než k ní dorazili a pustili se do čtyřiadvacetikilometrových okruhů s převýšením kolem 338 metrů, unikla z pelotonu skupina 26 jezdců - a v ní oba Češi.

"Bylo dobře, že jsme to zkusili. V takové skupině nikdy nevíte, jestli se neudrží až do cíle," řekl Kreuziger.

Skupina dohnala outsidery před sebou. Ji pak v pátém okruhu pohltil peloton.

Samuel Sánchez (vlevo) slaví olympijský triumf

Boj o medaile v napínavém závěru odstartoval lucemburský cyklista Andy Schleck, držitel bílého trikotu pro nejlepšího mladého jezdce poslední Tour de France. S ním se drželi jen pozdější olympijský vítěz Sánchez a stříbrný Rebelli, vedoucí trojici s odstupem následovali ruský reprezentant Alexander Kolobněv a Michael Rogers z Austrálie. K výbornému finiši pak nasadil Fabian Cancellara, dotáhl duo před sebou, vedoucí skupinu a dojel si pro bronz.

V závěrečném spurtu vítězil Sánchez, na pásce porazil Rebellina. "Je to jako sen, pořád nemůžu uvěřit, že jsem získal zlato," řekl bezprostředně po závodu Sanchez. "Mám sedmatřicáté narozeniny a o to teď prožívám hezčí okamžik. Je to paráda stát na pódiu a přebírat medaili. Nejradši bych vyhrál, ale Sanchez byl ze všech nejlepší," poznamenal Rebellin.

Závod nedokončili někteří favorité, mimo jiné španělský cyklista Alberto Contador. Do cíle nakonec dojelo 90 z původního počtu 143 cyklistů.

. Výsledky

1. Sánchez (Šp.) 6:23:49, 2. Rebellin (It.), 3. Cancellara (Švýc.), 4. Kolobněv (Rus.), 5. A. Schleck (Luc.), 6. Rogers (Austr.) všichni stejný čas, 7. Botero (Kol.), 8. Aerts (Belg.) oba -12, ...45. Kreuziger (ČR) -2:46, 75. Benčík (ČR) -15:53

Nejčtenější

Další z rubriky

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Najdete na iDNES.cz