Doporučujeme

Sien Tung-mej (v bílém), judo

Sien Tung-mej (v bílém), judo - Čínská judistka Sien Tung-mej (v bílém) ve finálovém souboji s Korejkou An Kum Ae v kategorii do 52 kg. | foto: Reuters

Čínská judistka Sien Tung-mej a Japonec Učišiba obhájili zlaté medaile

Triumfy obhájců olympijského zlata skončily v Pekingu závody judietk do 52 kg a judistů do 66 kg. V závodě žen byhrála čínská judistka Sien Tung-mej mezi muži se stejně vedlo dalšímu vítězi z Atén Japonci Masato Učišibovi.

Sien Tung-mej porazila ve finále An Kum-e z KLDR. Bronzové medaile získaly Soraja Haddádová z Alžírska a Japonka Misato Nakamurová.

Čínská judistka dokázala obhájit zlatou medaili i přesto, že se loni stala poprvé matkou. O dceru se však kvůli přípravě Sien Tung-mej na olympiádu staral otec, který podle agentury Reuters manželce každý den posílal aktuální videozáznamy s dcerou.

Učišiba si v boji o zlato poradil s bronzovým medailistou z mistrovství Evropy Francouzem Benjaminem Darbeletem. Třetí místo obsadili Pak Čol Min z KLDR a Kubánec Yordanis Arencibia.

. Výsledky

Muži - do 66 kg:
Finále: Učišiba (Jap.) - Darbelet (Fr.) ipon.
O 3. místo: Pak Čol Min (KLDR) - Šaripov (Uzb.) koka, Arencibia (Kuba) - Gadanov (Rus.) juko.
Semifinále: Učišiba - Arencibia juko, Darbelet - Pak Čol Min wazari.

Konečné pořadí: 1. Učišiba, 2. Darbelet, 3. Pak Čol Min a Arencibia, 5. Gadanov a Šaripov, 7. Casale (It.) a El Hády (Eg.).

Ženy - do 52 kg:
Finále:
Sien Tung-mej (Čína) - An Kum-e (KLDR) juko.,
O 3. místo: Haddádová (Alž.) - Kalijevová (Kaz.) wazari, Nakamurová (Jap.) - Kim Kjung-ok (Korea) ipon.
Semifinále: Sien Tung-mej - Haddádová ipon, An Kum-e - Nakamurová koka.

Konečné pořadí:1. Sien Tung-mej, 2. An Kum-e, 3. Haddádová a Nakamuraová, 5. Kalijevová a Kim Kjung-ok, 7. Heylenová (Belg.) a Carracosaová (Šp.).

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.