Doporučujeme

Vítání olympijského ohně v Pekingu

Vítání olympijského ohně v Pekingu | foto: Reuters

Číňané omezí cenzuru jen pro vyvolené

  • 11
Peking, Praha - Mezinárodní olympijský výbor pohrozil. A Čína slibovala. Jinými slovy: čínští funkcionáři přislíbili, že během olympiády povolí v Pekingu to, co je jinde na světě zcela normální. Tedy: Nebude cenzura internetu. Nebudou blokovány zahraniční televizní stanice. Budou umožněny přímé přenosy i z náměstí Nebeského klidu.

Takové jsou výsledky jednání koordinační komise pro olympijské hry, které včera skončilo.

Ovšem pozor: zmíněné „výsady“ jsou zaručeny pouze pro 30 tisíc reportérů přítomných na hrách. Nikde není řečeno, že běžní občané Pekingu si budou moci odkliknout jakoukoli stránku.

Čínská vláda přístup k některým webovým stránkám a blogům pravidelně blokuje, tyto tendence nyní při tibetské krizi zesílily. Ale v nelibosti se loni ocitla i „příliš uvolněná“ diskuse o čínské superstar. Čínská státní televize navíc běžně používá u svých přenosů časovou smyčku, umožňující zpoždění 30 vteřin až jednu minutu. Během této doby cenzoři záběry prolustrují.

Proto se ani v „přímém přenosu“ ze zažehnutí olympijského ohně v Olympii neobjevily záběry demonstrace na podporu Tibetu. Čínští funkcionáři navíc usilovali o to, aby během her nebyly možné přímé přenosy z rizikových míst, jako je náměstí Nebeského klidu. Tam se v pondělí odehrálo i velkolepé přijetí olympijského ohně s masivními bezpečnostními opatřeními.

Reportér agentury Reuters o něm napsal: „Kontroly byly obrovské, přesto nedůsledné. Policisté mi zabavili kovový zapalovač, ale plastikovými nechali. Přitom i řada policistů kouřila – ale kdo ví, možná si zapálili cigaretu od olympijského ohně. Když jsem se jich ptal, proč mi sebrali zapalovač, oznámili mi jen: Takové věci se dějí ve všech zemích.“  

HeinVerbruggen, šéf inspekční komise MOV, nicméně včera v Pekingu prohlásil: „Jsme spokojeni se zárukami, které jsme dostali v řadě oblastí. Není důvod nevěřit, že Čína může zorganizovat hry na zlatou medaili.“ Zároveň opět zdůraznil, že MOV je sportovní orgán, nikoli politický, a nebude proto nikomu stranit v záležitostech, jako jsou protesty na podporu Tibetu. „Tyto události nemají bezprostřední vztah k organizaci her. I když jsme si vědomi, že mezinárodní společenství je probírá,“ dodal diplomaticky.

Bojkot her je nereálný. Například Německý olympijský výbor ho tento týden striktně odmítl. List Süddeutsche Zeitung však informoval o možnosti, jak by němečtí sportovci vyjádřili svůj nesouhlas s pošlapáváním lidských práv v Číně, aniž by porušili Olympijskou chartu: neúčastí na slavnostním zahájení pekingské olympiády.

„Jen si to představte. Defilé národů, krásná čínská dívka nese tabulku s nápisem Německo – a za ní nikdo!“ napsal list.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.