Olympiáda bez ruských es. Znovu zazněla slova o bojkotu

Anton Šipulin. Neúčast ruského biatlonisty, který má nezkaženou pověst, je pro mnohé překvapivá. | foto: Reuters

24 2018
Když 5. prosince, pouhých 66 dní před startem olympijských her v Pchjongčchangu, došlo v Lausanne k (ne)vyloučení ruských sportovců, zavánělo to předjednaným verdiktem mezi letitými kamarády.

Thomas Bach, vládce pěti kruhů, a ruský prezident Vladimir Putin se znají léta a vzájemným přátelstvím se netají. Jistě, hrdí Rusové přišli o vlajku i hymnu. Dostali pokutu 15 milionů dolarů. Mělo se o nich mluvit jen jako o „olympijských sportovcích z Ruska“. Ale ti s čistým dopingovým rejstříkem měli na hry dveře ještě pootevřené.

Šlo o vskutku přijatelný verdikt vzhledem k tomu, jak monstrózně to tehdy Rusové v Soči v rámci národního úkolu – uspět za každou cenu – přehnali.
Proto rozsudek překousli. Tehdy asi nikoho, ani všemocného Putina, nenapadlo, jak budou výběrová kritéria přísná. A že přinutí doma zůstat i největší hvězdy tamního sportu.

Rusko a olympiáda

Čísla a zajímavosti

  • 15 dnů zbývá do startu zimních olympijských her v Pchjongčchangu.
  • 80 procent ruských sportovců zvaných do Koreje se neúčastnilo her v Soči.

Zvací dopisy sportovcům, kteří potenciálně mohou Rusko reprezentovat v Koreji, dostal Ruský olympijský výbor v pondělí.

A hned se bilo na poplach. Vždyť v nich chybělo několik es! Třeba rychlobruslařští mistři světa Pavel Kuližnikov s Denisem Juskovem. Pozvánku do Pchjongčchangu nedostali ani krasobruslaři Xenia Stolbovová s Ivanem Bukinem, ale ani šestinásobný olympijský šampion Viktor An.

Ten se přitom narodil právě v Jižní Koreji, pro kterou dokonce vyhrál svá první tři olympijská zlata v Turíně. Až v roce 2011 přijal ruské občanství, aby v Soči získal další tři nejcennější kovy a stal se nejúspěšnějším mužem her. Teď si v rodné zemi nezazávodí, stejně jako loňský vítěz Tour de Ski Sergej Usťugov, nebo vítěz deseti závodů Světového poháru biatlonistů Anton Šipulin. U obou posledně jmenovaných se přitom dosud neobjevilo podezření z dopingu, o to je nezvratné rozhodnutí MOV pro Rusy hůře stravitelné.

O Šipulinovi se často v biatlonovém zákulisí mluvilo jako o muži, který je se státním dopingovým programem spojován neprávem. „Na druhou stranu, podle toho, co v Rusku probíhalo, je naprosto bizarní si myslet, že byli v Soči ruští sportovci, kteří v tom nějakým způsobem nefigurovali. Za mě by tu šanci jet na hry nedostal žádný ruský sportovec, který závodil v Soči,“ má jasno biatlonista Michal Šlesingr.

Do spisu Světové antidopingové agentury není obvyklé nahlížet, ale Šlesingr tu příležitost dostal. Figuruje v něm přibližně 300 sportovců, kteří byli na seznamu moskevské laboratoře, jež skladovala čisté vzorky moči.

„A na tom seznamu byl i Šipulin. Z jakého důvodu jim skladovali čistou moč? To se asi můžeme jen dohadovat, ale pro mě je těžko uvěřitelné, že by vzorek chtěli použít pro něco jiného než pro záměnu,“ říká Šlesingr.

MOV si nechává pro sebe, podle jakého klíče jednotlivé sportovce na hry pustí. Pouhá absence dopingového hříchu však nestačí.

Korejskou stopku může vystavit třeba právě i jméno na podezřelém seznamu.

„Ani Usťugov, ani Šipulin nemají žádnou dopingovou historii, nefigurují ani ve zprávě Oswaldovy komise. Podstoupili řadu dopingových zkoušek a jejich výsledky potvrzují, že jsou čistí, tudíž mají právo se her zúčastnit,“ zuřil viceprezident Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov.

Na to mu Mezinárodní olympijský výbor suše odpověděl: „Nebudeme komentovat jednotlivé kauzy.“ Jen těžko by komise MOV oba zmíněné sportovce nepozvala do Koreje jen tak, své důvody nejspíš má. A s velkou pravděpodobností pádné.

A tak přesto, že Ruská krasobruslařská federace v úterý prohlásila, že „to připomíná provokaci MOV, asi chtějí, abychom celé hry bojkotovali“, k bojkotu nejspíš nedojde.

„Ani já si to nemyslím,“ přiznává Pozdňakov. Definitivní seznam jmen musí být znám 27. ledna. Kdo na něm bude ještě chybět?

Nejčtenější

Další z rubriky

Ledecká vybojovala olympijské zlato v super-G s prasklou botou

NEJRYCHLEJŠÍ. Česká lyžařka Ester Ledecká v olympijském superobřím slalomu, ve...

VIDEO Ester Ledecká si dojela pro olympijské zlato v superobřím slalomu, kterým šokovala celý svět, s...

Dva sporty? Sama jsem nevěděla, jestli to lze provést, přiznává Ledecká

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

VIDEO Pchjongčchang (Od našeho zpravodaje) Jak ten čas letí... Začátkem listopadu se Ester Ledecká krátce zastavila v Praze a v rozhovoru pro...

OH v Praze? Byli bychom skvělí organizátoři, řekl Kejval v Rozstřelu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval v diskusním pořadu iDNES.cz...

VIDEO Dvě zlata obojživelnice Ester Ledecké z posledních her v Pchjongčchangu, triumfy judisty Lukáše...

Najdete na iDNES.cz