Olympiáda bez ruských es. Znovu zazněla slova o bojkotu

Anton Šipulin. Neúčast ruského biatlonisty, který má nezkaženou pověst, je pro mnohé překvapivá. | foto: Reuters

24 2018
Když 5. prosince, pouhých 66 dní před startem olympijských her v Pchjongčchangu, došlo v Lausanne k (ne)vyloučení ruských sportovců, zavánělo to předjednaným verdiktem mezi letitými kamarády.

Thomas Bach, vládce pěti kruhů, a ruský prezident Vladimir Putin se znají léta a vzájemným přátelstvím se netají. Jistě, hrdí Rusové přišli o vlajku i hymnu. Dostali pokutu 15 milionů dolarů. Mělo se o nich mluvit jen jako o „olympijských sportovcích z Ruska“. Ale ti s čistým dopingovým rejstříkem měli na hry dveře ještě pootevřené.

Šlo o vskutku přijatelný verdikt vzhledem k tomu, jak monstrózně to tehdy Rusové v Soči v rámci národního úkolu – uspět za každou cenu – přehnali.
Proto rozsudek překousli. Tehdy asi nikoho, ani všemocného Putina, nenapadlo, jak budou výběrová kritéria přísná. A že přinutí doma zůstat i největší hvězdy tamního sportu.

Rusko a olympiáda

Čísla a zajímavosti

  • 15 dnů zbývá do startu zimních olympijských her v Pchjongčchangu.
  • 80 procent ruských sportovců zvaných do Koreje se neúčastnilo her v Soči.

Zvací dopisy sportovcům, kteří potenciálně mohou Rusko reprezentovat v Koreji, dostal Ruský olympijský výbor v pondělí.

A hned se bilo na poplach. Vždyť v nich chybělo několik es! Třeba rychlobruslařští mistři světa Pavel Kuližnikov s Denisem Juskovem. Pozvánku do Pchjongčchangu nedostali ani krasobruslaři Xenia Stolbovová s Ivanem Bukinem, ale ani šestinásobný olympijský šampion Viktor An.

Ten se přitom narodil právě v Jižní Koreji, pro kterou dokonce vyhrál svá první tři olympijská zlata v Turíně. Až v roce 2011 přijal ruské občanství, aby v Soči získal další tři nejcennější kovy a stal se nejúspěšnějším mužem her. Teď si v rodné zemi nezazávodí, stejně jako loňský vítěz Tour de Ski Sergej Usťugov, nebo vítěz deseti závodů Světového poháru biatlonistů Anton Šipulin. U obou posledně jmenovaných se přitom dosud neobjevilo podezření z dopingu, o to je nezvratné rozhodnutí MOV pro Rusy hůře stravitelné.

O Šipulinovi se často v biatlonovém zákulisí mluvilo jako o muži, který je se státním dopingovým programem spojován neprávem. „Na druhou stranu, podle toho, co v Rusku probíhalo, je naprosto bizarní si myslet, že byli v Soči ruští sportovci, kteří v tom nějakým způsobem nefigurovali. Za mě by tu šanci jet na hry nedostal žádný ruský sportovec, který závodil v Soči,“ má jasno biatlonista Michal Šlesingr.

Do spisu Světové antidopingové agentury není obvyklé nahlížet, ale Šlesingr tu příležitost dostal. Figuruje v něm přibližně 300 sportovců, kteří byli na seznamu moskevské laboratoře, jež skladovala čisté vzorky moči.

„A na tom seznamu byl i Šipulin. Z jakého důvodu jim skladovali čistou moč? To se asi můžeme jen dohadovat, ale pro mě je těžko uvěřitelné, že by vzorek chtěli použít pro něco jiného než pro záměnu,“ říká Šlesingr.

MOV si nechává pro sebe, podle jakého klíče jednotlivé sportovce na hry pustí. Pouhá absence dopingového hříchu však nestačí.

Korejskou stopku může vystavit třeba právě i jméno na podezřelém seznamu.

„Ani Usťugov, ani Šipulin nemají žádnou dopingovou historii, nefigurují ani ve zprávě Oswaldovy komise. Podstoupili řadu dopingových zkoušek a jejich výsledky potvrzují, že jsou čistí, tudíž mají právo se her zúčastnit,“ zuřil viceprezident Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov.

Na to mu Mezinárodní olympijský výbor suše odpověděl: „Nebudeme komentovat jednotlivé kauzy.“ Jen těžko by komise MOV oba zmíněné sportovce nepozvala do Koreje jen tak, své důvody nejspíš má. A s velkou pravděpodobností pádné.

A tak přesto, že Ruská krasobruslařská federace v úterý prohlásila, že „to připomíná provokaci MOV, asi chtějí, abychom celé hry bojkotovali“, k bojkotu nejspíš nedojde.

„Ani já si to nemyslím,“ přiznává Pozdňakov. Definitivní seznam jmen musí být znám 27. ledna. Kdo na něm bude ještě chybět?

Nejčtenější

Další z rubriky

Koulování na vzestupu. Chce se stát novým olympijským sportem

Koulování má i svou soutěžní podobu. Momentka z MS 2017 v Německu.

VIDEO Japonsko chystá letošní ročník mistrovství světa v koulování a má ambiciózní plán - prosadit tento...

Během ZOH strávili čtenáři na sportovních stránkách iDNES.cz 184 let

EVA VLAJKONOŠKA. Za čínskou výpravou se vydala na stadion také česká. Potřetí v...

VIDEO V olympijské příloze vyšlo během her v Pchjongčchangu tři sta článků, ten nejúspěšnější si...

VZPOMÍNKY NA KOREU: Dva rozdílné druhy olympijského ticha

Padžu, Jižní Korea. Vyhlídka na demilitarizovanou zónu a Severní Koreu (3....

Zápisník o olympiádě v Pchjongčchangu 2018: zase se ukázalo, že hry jsou až příliš propojené s...

Najdete na iDNES.cz