Doporučujeme

Nikol Kučerová (nahoře) během čtvrtfinálové jízdy.

Nikol Kučerová (nahoře) během čtvrtfinálové jízdy. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Kučerová dojela ve skikrosu čtrnáctá. Zlato bere Kanaďanka Serwaová

• 2
Cíl si na olympijských hrách v Pchjongčchangu dala jednoduchý - zajet si nejlepší výsledek mezi skikrosařskou elitou, tedy dojet do pátého místa. Svůj plán osmadvacetiletá Nikol Kučerová nesplní. Z osmifinále ještě postoupila, čtvrtfinále už pro českou lyžařku bylo příliš, na olympiádě končí čtrnáctá. Ze zlata se raduje Kanaďanka Kelsey Serwaová.

Osmadvacetiletá Češka, která v kvalifikaci zajela 13. nejrychlejší čas, nestačila ve svém osmifinále jen na úřadující mistryni světa Sandru Näslundovou ze Švédska.

Se Švédkou prohrála i ve čtvrtfinále, z prvního místa v jejich jízdě postoupila stříbrná z MS v Sierra Nevadě Švýcarka Fanny Smithová.

Kučerová přitom dlouho bojovala o postup mezi osm nejlepších. Ještě v polovině trati útočila na druhé místo, závěrečný úsek ale Češce nevyšel.

Propadla se na čtvrtou, nepostupovou příčku a na té už zůstala. „Soupeřka jela zvenčí, zavřela mě. Potkala jsem se tam s ní špičkama, což mě zpomalilo. Nevím, jestli jsem mohla doprava, nebo ne. Štve mě to strašně. Kvůli čerstvě napadanému sněhu byla jen jedna lajna, zbytek byl zasypaný, nedalo se předjíždět a je to prostě v háji,“ řekla.

Čtrnáctým místem si nicméně o deset příček vylepšila své životní maximum na olympijských hrách. „Asi není špatné být na olympiádě do šestnácti, ale já chtěla být aspoň v té desítce, což nebylo nereálné. Prostě mě to štve,“ řekla novinářům.

Dřív byl skikros strašná zábava, teď už ne. A to mně štve, říká Češka

Hned v úvodní osmifinálové rozjížďce skončily naděje na obhajobu zlata pro Marielle Thompsonovou z Kanady. Nejrychlejší žena kvalifikace krátce po startu upadla a soutěž pro ni skončila.

O zlato si to tak tentokrát rozdaly jiné.

Nejrychleji zvládla finálovou jízdu Kanaďanka Kelsey Serwaová před krajankou Brittany Smithovou. Pro bronz si dojela Fanny Smithová a čtvrtá příčka zbyla právě na už zmiňovanou Näslundovou.

KANADSKÁ RADOST. Kelsey Serwaová slaví olympijské zlato ze skikrosu.

Serwaová pátečním triumfem zkompletovala svou sbírku zlatých medailí. Na X-Games ovládla skikros v roce 2016, z roku 2011 má titul mistryně světa.

Pro Phelanovou, která ještě před čtyřmi lety v Soči startovala v alpském lyžování a ve slalomu obsadila 15. místo, je to první velká skikrosová medaile.

„Je to úžasné. Braly jsme první a druhé místo v Soči a je neuvěřitelné, že se nám to povedlo zopakovat. Navíc máme zlato i mezi muži díky Bradymu (Lemanovi), to je neskutečné,“ pochvalovala si Serwaová kanadskou dominanci ve skikrosu.

Stejně jako závod mužů poznamenalo i soutěž žen několik pádů. V saních záchranářů opustila po delším ošetřování na trati areál jednadvacetiletá Kanaďanka India Sherretová, o jejím stavu zatím nejsou bližší informace.

Akrobatické lyžování

XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu

Ženy - skikros: 1. Serwaová, 2. Phelanová (obě Kan.), 3. Smithová (Švýc.), 4. Näslundová (Švéd.), v malém finále: 5. Baronová (Fr.), 6. Anderssonová (Švéd.), 7. Lüdiová (Švýc.), 8. Kennedyová-Simová (Austr.), ve čtvrtfinále: 9. Ofnerová (Rak.), 10. Bergerová Sabbatelová (Fr.), ...14. Kučerová (ČR).

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.