Zimní olympijské hry v roce 2022 bude hostit Peking, Oslo, či Almaty

Olympijské kruhy v Soči | foto: AP

7 2014
Peking, Oslo, nebo Almaty. Mezinárodní olympijský výbor oznámil, že ve hře o pořadatelství zimních olympijských her v roce 2022 zůstávají všichni tři kandidáti, kteří po odstoupení ostatních adeptů zbyli.

Z původních uchazečů o ZOH 2022 odstoupil jako poslední v minulém týdnu Lvov kvůli aktuální politické a ekonomické situaci na Ukrajině.

Už dříve se kandidatury vzdal Stockholm i polsko-slovenský projekt pod hlavičkou Krakova. Mnichov po nesouhlasu občanů v referendu od záměru odstoupil ještě před podáním přihlášky.

Oslo ponechal výkonný výbor MOV ve hře, i když budoucnost kandidatury je nejistá. Norský projekt nemá potřebné vládní záruky a jednat se o nich bude teprve na podzim. O pořadateli se rozhodne v květnu 2015 na zasedání MOV v Kuala Lumpuru.

"Mezinárodní olympijský výbor je potěšen, že jsou připraveny tři rozdílné přístupy k organizaci her. Je tak na výběr mezi třemi odlišnými nabídkami, které obsahují různá poselství, přístup i rozpočet," uvedl prezident MOV Thomas Bach.

Peking se může stát prvním městem, které by uspořádalo letní i zimní olympiádu, protože letní soutěže hostilo v roce 2008. Alpské disciplíny by se měly konat v horské oblasti Čang-ťia-kchou, která leží přibližně 190 kilometrů od Pekingu.

Nevýhodou čínské kandidatury nicméně je, že hry v roce 2018 přivítá jihokorejský Pchjongčchang a o dva roky později se letní klání pod pěti kruhy uskuteční v Tokiu. Šance se tak rýsuje pro kazašské finanční centrum Almaty, které už má jistotu, že v roce 2017 uspořádá zimní univerziádu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Proč není zájem o hry? Na západě se nevěří institucím, míní šéf MOV Bach

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach věří, že malý zájem o pořadatelství...

Najdete na iDNES.cz