Takřka všechna sportoviště v Riu jsou připravena, zaznělo v Praze

Olympijské kruhy v Soči (6. února 2013) | foto: AP

21 2015
Za 258 dnů vypuknou XXXI. letní olympijské hry v Riu a téměř všechna sportoviště jsou podle organizátorů už připravena. Zimní hry v Pekingu chtějí v roce 2022 pro změnu těžit i z předchozí letní olympiády 2008. A svět zaujal také český projekt olympijských parků. To vše zaznělo během druhého dne Valného shromáždění Evropských olympijských výborů.

První vlna testovacích závodů proběhla, ta druhá je v brazilském Riu na programu během listopadu a prosince a ta třetí, největší, začne v lednu. Už nyní je 94 procent všech sportovišť připravených, hlásili organizátoři během Valného shromáždění Evropských olympijských výborů.

Do dnešního dne proběhlo v Riu na 201 kontrolních návštěv národních olympijských výborů z celého světa. „Snad už lidé vědí, co mohou čekat,“ usmíval se v Praze Mario Cilenti, ředitel olympijské vesnice.

Kromě návštěvy všech sportovišť si funkcionáři národních olympijských výborů užili i pláže Copacabana. Co se týče samotných sportovišť, například tenisový stadion je hotový z 85 procent, cyklistický velodrom ze 75 procent. Očekává se, že dokončen bude na konci března. „Tento týden by měl být dokončen stadion pozemního hokeje. U dalších míst, jako je třeba vodní centrum, se už čeká jen na finální testování,“ prozradil Cilenti.

Druhá vlna testovacích závodů se nyní týka i boxu či tenisu. Při té třetí proběhne po Novém roce 25 testovacích závodů. „Je to nejdůležitější test, který máme před sebou,“ připomněl Cilenti.

Kromě samotných sportovišť je stále ještě ve výstavbě i olympijská vesnice, která je podle organizátorů hotova z 96 procent. Na fotografii vypadá jako soustava apartmánů v dražším letovisku. Pro sportovce bude poprvé otevřena 24. července v 8 hodin ráno.

Peking využije letní olympiády a problémy Pchjongjangu

Jü Chung, představitelka zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022, vyzdvihla v Praze podporu, kterou její země dostává od Mezinárodního olympijského výboru. „Jsme rádi, že po čtrnácti letech zase přivítáme olympijské hry,“ řekla během svého proslovu.

V Číně chtějí využít i sportoviště z letních olympijských her z roku 2008. Ptačí hnízdo by tak opět mělo hostit zahajovací i závěrečný ceremoniál, plavecká Modrá kostka, kde Michael Phelps vybojoval osm zlatých medailí, by se zase měla stát dějištěm curlingových bitev.

Hry se nebudou odehrávat pouze v Pekingu, ale i v dalších dvou vzdálených lyžařských zónách – Jen-čching a Čang-tia-kchou, kde budou bojovat například biatlonisté.

„Měly by být i tři olympijské vesnice. Chceme se také zaměřit na poolympijskou využitelnost všech sportovišť,“ řekla Chung. Celý proces přípravy na pekingskou olympiádu je součástí 13. pětiletky.

Beijing 2022

Beijing 2022

Ještě před Pekingem bude v roce 2018 hostit zimní olympijské hry jihokorejský Pchjong-čchang, který už představil i jednotlivá sportoviště. Problémem je ale nedostatečná kapacita ubytování. „O tom víme, ale moc nedoufáme, že by se něco zásadně změnilo. Uvažujeme, že by někteří akreditovaní lidé, bydleli v Soulu, hodinu cesty rychlodráhou, ovšem určitě to není optimální řešení,“ je si vědoma problému s dojížděním Gunilla Lindbergová, hlavní sekretářka Asociace národních olympijských výborů.

Naopak Tokio, hostitel příštích letních olympijských her v roce 2020, zatím nemá tolik jasno o sportovištích, ale co se týče sponzorů, tam má vyhráno. „Mají jich už teď víc, než měla londýnská olympiáda za celou dobu,“ prozradil Tošio Curunaga z Asociace národních olympijských výborů.

Nadšení z olympijského parku

Velký ohlas vzbudil i projekt olympijských parků, česká myšlenka při zimních hrách v Soči, která se nejspíš rozšíří do celého světa. „Ta myšlenka se Mezinárodnímu olympijskému výboru hodně líbila. Český olympijský výbor se tak stal promotérem téhle akce, což je velké ocenění, že jsme opravdu něco dobrého udělali,“ řekl Roman Kumpošt, šéf zahraničních vztahů ČOV.

Navíc 94 procent z celkového počtu 409 148 lidí, kteří během olympiády v Soči pražský park navštívili, si přálo, aby podobný vznikl i během následující letní olympiády.

„Olympijské parky budou i finančně podporované ze strany MOV a náš projekt bude mít v Evropě nejméně pět následovníků. Takhle se můžeme prosadit v zahraničí,“ doplnil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Fotogalerie

Během Ria chystá ČOV park na Lipně. „Chtěli jsme pár věcí zlepšit a zároveň dát šanci i jiným regionům, než jenom Praze. Hodně lidí tam jezdí na letní dovolenou a my chceme, aby byla sportoviště využívána i po skončení her,“ řekl Kejval.

Český olympijský park nebude jediný. „Podobný vznikne v nizozemském Haagu, se kterým spolupracujeme. Věřím, že během dalších několika let bude mít každá země svůj vlastní olympijský park,“ je přesvědčen Kejval, kterému přizvukoval i prezident Evropských olympijských výborů Patrick Hickey. „Je to fantastický projekt,“ řekl během valného shromáždění.

Hry mládeže v Lillehameru a domácí úspěch

Ještě než všichni sportovci světa odletí do brazilského Ria nebo než se se budou prohánět na přehradě v Lipně, uskuteční se od 12. do 21. února v norském Lillehameru druhé zimní olympijské hry mládeže.

Na sportovce tam během deseti dnů čeká 7 zimních sportů a 15 disciplín. Během „dětských“ Her bude v Lillehameru probíhat i Sjogg Fest, na kterém vystoupí řada kapel.

Podle organizátorů nemusí mít nikdo strach, že by se kvůli nedostatku sněhu v Norsku nezávodilo. „Shodou okolností tohle pondělí dorazil první sníh,“ oznamovali v Praze.

Chvála pražské organizaci

Nebyl to jen projekt olympijských parků, který vzbudil z českého pohledu na shromáždění pozitivní odezvu, ale celá mezinárodní akce. „Je to jeden z nejlepších organizačních týmů, se kterým jsme pracovali,“ nešetřil chválou na pracovníky ČOV generální sekretář Národních olympijských výborů, Raffaele Pagnozzi.

„Je to takové vyvrcholení naší snahy. Jsme rádi, že jsme české olympijské hnutí mohli takto prezentovat a vyslechnout si i slova chvály od účastníků zasedání. Přijeli všichni, kdo ve světovém sportu něco znamenají,“ připomněl Kejval účast předsedy MOV Thomase Bacha, kuvajtského šejka Ahmada Fahad Sabaha, nebo třeba Sebastiana Coea, nového předsedy mezinárodní atletické federace IAAF.

Radost z povedené akce měl i generální sekretář ČOV Petr Graclík. „Říkal jsem Romanovi (Kumpoštovi), že jsme to shromáždění udělali ohromně dobře, o to větší tlak na nás teď bude. Něco mi říká, že jsme u něčeho velkého. Jednou se k tomuto shromáždění bude olympijská historie vracet.“

„Přijet do Prahy byl krásný bonus. Cítili jsme se tady jako doma, byl to opravdový sen,“ řekl na závěr Patrick Hickey.

Nejčtenější

Další z rubriky

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Přerazte jí nohu tyčí! Čtvrt století od skandálu „Kráska a zvíře na ledě“

PAMÁTNÁ FOTOGRAFIE. Tonya Hardingová (vlevo) a Nancy Kerriganová a jejich...

Dle mnohých šlo o největší skandál olympijské historie. Jak se zbavit konkurentky? Objednat si na...

Najdete na iDNES.cz