Jak probíhal sraz sportovních VIP v Praze? Postarat se musíte i o manželky

Každý den jednání sportovních VIP zakončoval slavnostní večer, na Hradě se prezident MOV Thomas Bach sešel i s Věrou Čáslavskou. | foto: Markéta Navrátilová

24 2015
Před dvanácti lety tady volili dějiště zimní olympiády 2010. V minulém týdnu se VIP společnost světového sportu do Prahy vrátila. A byla to na Valném shromáždění Evropských olympijských výborů pořádně velká slezina. Co vše se kolem ní dělo?

Počet lůžek, která štáb Českého olympijského výboru na akci vyhradil, museli téměř zdvojnásobit.

„Tím, že se tu nakonec sešly špičky světového sportu, přitáhla akce mnohem větší pozornost než obvykle,“ říká Roman Kumpošt, šéf zahraničních vztahů ČOV. A tak nejenže kompletně zaplnili hotel InterContinental, kde zasedání probíhalo, pomoci si museli ještě v okolních hotelích.

Ke 350 delegátům a hostům musíme připočíst i 41 manželek či partnerek. Dle protokolu těchto VIP setkání si je s sebou mohou přivézt členové exekutivy a čestní hosté.

Organizátoři pak pro tuto „ženskou výpravu“ už tradičně zajišťují doprovodný program. Manželky přijal kardinál Dominik Duka nebo je na Žižkovské věži hostil Otto Jelinek, bývalý mistr světa v krasobruslení a nyní kanadský velvyslanec v Praze.

Bach separé odmítl

Thomas Bach, prezident Mezinárodního olympijského výboru, luxus nevyhledává. O nejlepší pokoj v hotelu InterContinental si sám neřekl, přesto mu ho přidělili. Prezidentské apartmá tady má 153 metrů čtverečních a vlastní saunu.

Češi nabízeli Bachovi i separátní prostory během zasedání, aby o přestávkách nebyl rušen, on ale odmítl: „Chci být mezi lidmi z olympijských výborů, od toho tu jsem, abych jim naslouchal.“

Roman Kumpošt porovnává: „Jeho přístup k řízení této instituce je diametrálně odlišný od toho, jaký předtím vyznával Jacques Rogge.“

S sebou si první muž světového sportu přivezl také osobní sekretářku a neustále měl v patách i Marka Adamse, ředitele komunikace MOV. Individuální rozhovory? Pouze Česká televize a MF DNES, jinak už nikdo.

S ÚSMĚVEM. Sergej Bubka právě přijel na Valné shromáždění Evropských...
VÍTEJTE V PRAZE. Šejk Ahmed al-Sabah, hlavní lobbista v MOV i fotbalové FIFA,...

Sergej Bubka a šejk Ahmed al-Sabah právě přijeli na Valné shromáždění Evropských olympijských výborů do Prahy.

To Sebastian Coe a Sergej Bubka tentokrát mediální aktivity odmítli zcela. O ruském dopingu už toho namluvili dost minulý týden.

Šejk Ahmed al-Sabah, hlavní lobbista v MOV i fotbalové FIFA, si jako jediný nechal ubytování pouze doporučit s tím, že si vybere sám. Z předložených variant posléze zvolil klid v hotelu Four Seasons.

Hlavně ať je vše precizní

Český olympijský výbor získal Valné shromáždění do Prahy loni, od září nabíraly přípravy na intenzitě. „Poslední měsíc bylo tempo pekelné,“ říká Zuzana Kalátová, v ČOV zástupkyně ředitele komunikace. Vše chystalo 16 mužů a žen, kteří měli k ruce 32 dobrovolníků.

Rozpočet osm milionů korun z velké části pokryly Evropské olympijské výbory a marketingoví partneři ČOV. Hotel byl zvenčí i zevnitř ověšen olympijskou symbolikou, na obřích fotografiích tu běžel Bolt, házel Železný, cvičila Čáslavská. Dvacet oficiálních vozů Škoda Superb najezdilo během akce s delegáty 18 500 kilometrů.

„Největším naším úkolem bylo, aby vše bylo precizní,“ říká Kumpošt. „Nemusíme se předvádět nějakými honosnými záležitostmi, toto jsou lidé, kteří už ve světě viděli leccos. Zato ocení, když všechno funguje plynule a tak, jak potřebují.“

Fotogalerie

Vlastní Valné shromáždění mělo hlavně informativní funkci, řada jednání ovšem probíhala v zákulisí. Každý ze tří intenzivních pracovních dnů završil slavnostní večer. Ve čtvrtek na téma česká kultura v Rudolfinu, v pátek na téma historie na Hradě, v sobotu na téma tradice v Obecním domě.

Při nejpompéznější akci na Hradě byl jídelníček následující:

Předkrm: uzená kachní prsa s dýňovou marmeládou, trhaným salátem a pečenými semínky.

Hlavní chod: telecí hřbet se špenátem a piniemi, krémovou rozmarýnovou omáčkou a pečenými ratte bramborami.

Dezert: čokoládový krémový dortík s mascarpone a meruňkami pečenými na javorovém sirupu.

Na konci Češi sbírali chválu za perfektní organizaci a Praha byla zmiňována v médiích celého světa. Právě tady vystoupil Thomas Bach s návrhem na revoluční změny v systému boje proti dopingu.

„Vnímáme, že jeho prohlášení bylo naprosto zásadní,“ říká Jiří Kejval, předseda ČOV. „Kdo ví, možná tomu jednou všichni budou říkat Pražský návrh.“

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Šéf MOV Bach podpořil italskou kandidaturu na zimní olympiádu 2026

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach během zasedání v...

Společná kandidatura Milána a Cortiny d'Ampezzo na pořádání zimních olympijských her 2026 může...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz