Doporučujeme

Kněžka zapaluje pochodeň, olympijský oheň

Kněžka zapaluje pochodeň, olympijský oheň - Nejvyšší kněžka (představovaná řeckou herečkou Theodorou Siarkou) zapaluje v Olympii první pochodeň, v které poputuje olympijský oheň do Turína, kde 10. února začínají ZOH. | foto: Reuters

Olympiádu lidé chtějí, ale jen bez dluhů

  • 102
Praha - Olympiáda v Praze? Určitě ano, ale bez dluhů a nejlépe tak, aby se její organizace vůbec neodrazila na fungování metropole. Tak odpovídali lidé z celé republiky v průzkumu agentury Median pro MF DNES, když měli vyjádřit svůj postoj k uvažované kandidatuře hlavního města na pořadatele olympiády v roce 2020.

S olympiádou v Česku by souhlasilo téměř 47 procent dotázaných. Třicet procent naopak říká rezolutně ne.

Zatímco příznivci konání největší sportovní akce v Praze argumentují, že hry zemi zviditelní ve světě a podpoří tak cestovní ruch, osmdesát procent odpůrců se bojí, že role pořadatele republiku zadluží. Podle dalších nemají malé země, jako je Česko, na organizaci tak monstrózní akce dostatek financí.

Právě strach z velkých finančních nákladů ovlivňuje postoj ke hrám nejvíce. Pokud by hrozilo, že se kvůli olympiádě stát či město zadluží, odmítlo by ji 63 procent lidí.

Levné olympiádě se Češi nebrání

To, že Praha podá přihlášku na organizování olympijských her v roce 2016 nebo 2020, je na spadnutí. Pražští zastupitelé a radní o tom sice budou jednat až za čtrnáct dní, ale už nyní to vypadá, že většina z nich je pro.

Chceme olympiádu?
výsledky průzkumu
Grafy
Průzkum mezi 631 lidmi ve věku 12 až 79 let v termínu od 17. 2. do 1. 3. 2007
Zdroj: Median pro MF DNES

„Rada se otázkou olympiády zabývala už několikrát a vždy pozitivně. Nemyslím si, že by nějak radikálně změnila názor. Za sebe tedy říkám ano, kolegové tuto myšlenku podpoří,“ řekl náměstek primátora Pavel Klega (ODS).

K samotnému podání přihlášky magistrát nepotřebuje souhlas poslanců ani vlády. Ti přijdou na řadu nejdříve za dva roky, pokud tedy komise Mezinárodního olympijského výboru české hlavní město vybere do užšího kola kandidátů.

Olympijským hrám se nebrání ani veřejnost. Podle průzkumu, který pro MF DNES udělala společnost Median mezi 631 lidmi z celé republiky, je téměř 47 procent pro olympiádu, proti se vyslovilo 30 procent dotazovaných. Dalších 23 procent oslovených zatím neví, zda hry chce, či nechce.

Proč jsme pro hry a proti nim

Nejčastějším důvodem, proč by Praha měla olympiádu pořádat, je, že se tím Česká republika zviditelní, proslaví a zlepší se její propagace ve světě (59 procent dotazovaných).

Osmnáct procent lidí si zase myslí, že hry budou pro zemi finančně přínosné a cizinci zde utratí hodně peněz. Dalšími argumenty pro byly: zlepšení cestovního ruchu, světová a prestižní událost.

Podpora lidí však není jednoznačná. Čtyřiašedesát procent dotazovaných si totiž myslí, že by se Praha o olympijské hry neměla ucházet, pokud by se kvůli jejímu pořádání musel český stát zadlužit. Nejvíce to vadí lidem z Moravy a Slezska. Naopak dluhy příliš nevadí dotazovaným z Prahy a Středočeského kraje.

Podle předběžných odhadů počítá magistrát s tím, že by se náklady mohly vyšplhat až ke 135 miliardám korun. Pražský primátor Pavel Bém (ODS) si nemyslí, že by konečná cifra byla vyšší. O náklady by se zřejmě podělili stát, hlavní město, soukromí investoři a sponzoři.

Problém s financováním příprav na hry nyní řeší Velká Británie. V Londýně bude olympiáda v roce 2012 a už teď je jasné, že třeba investice do rozvoje infrastruktury budou stát britskou kasu o 100 miliard korun více, než byl původní odhad. Zvyšují se i náklady na bezpečnost.

Toho se však primátor Bém nebojí. „Když jsme se do debaty o olympiádě pouštěli úplně na začátku, jasně jsem řekl, že do toho půjdeme pouze tehdy, bude-li ekonomicky výhodná. Analýzy a rozbory ukázaly, že výhodná bude,“ řekl Bém.

Proč by se olympiáda...

... měla v Praze pořádat?

1. reprezentace, zviditelnění, proslavení, propagace ve světě
2. finanční přínos, cizinci zde utratí peníze, velký obchod
3. více turistů v té době i po OH, podpora cestovního ruchu
4. byla by to čest, prestiž pro Českou republiku i Prahu

... neměla v Praze pořádat?

1. příliš by to zadlužilo Česko, jsme chudí, máme dost dluhů
2. malé země nemají na organizaci podmínky, prostory
3. jsou jiné problémy k řešení, potřebnější věci na financování
4. velká bezpečnostní rizika

Jeho náměstkyně Markéta Reedová (SNK ED) však míní, že se náklady vyšplhají výš, a proto kandidaturu Prahy nepodpoří. „Všechny původní odhady finančních nákladů na olympijské hry bývají podhodnocené. Mám strach, že to nakonec bude stát mnohem více,“ vysvětlila Reedová.

S tím však primátor Bém nesouhlasí a upozorňuje hlavně na to, že z případné olympiády budou těžit také jiná města: „Je důležité si uvědomit, že nejde o pražskou olympiádu, ale o českou. Praha zviditelnění nepotřebuje, Česká republika ale ano.“

Pokud by Praha uspěla, tak by sportovci soutěžili také ve středních Čechách, Plzni, Ostravě nebo Brně. A skoro všude by bylo zapotřebí vybudovat nové stadiony, sportoviště, ale i dálnice či železnice. Starostové těchto měst a hejtmani krajů se zatím diskusi o možné olympiádě nebrání. „Všechno, co by bylo potřeba vybudovat, bude využitelné i po hrách.

Například olympijská vesnice by mohla sloužit jako vysokoškolské koleje nebo jiné zázemí pro studenty a vysoké školy. Těch je tady stále nedostatek,“ vyjmenoval primátor Bém. Výhodu vidí také v tom, že by všechny stavby a opravy musely být hotovy do data konání her.

Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek, který záměr pražské radnice také podporuje, navíc říká: „To, že bychom vybudovaná sportoviště nevyužili, je nesmysl. Už do žádosti o pořádání her musíme doložit, že je využijeme, jinak by nám to nepřiklepli.“

Oponenti pořádání olympijských her však říkají, že takto velká sportovní událost do komorní Prahy nepatří, a chtějí referendum. Pokud bude celorepublikové, primátor Bém se mu prý nebrání. Nicméně si myslí, že se něco takového má používat jen ve výjimečných případech, jako je třeba vstup země do Evropské unie. „Ani tady ale nebylo závazné,“ dodal Bém.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.