Největší výzva afrického sportovce? Mít vozíček

Wasiu Yusuf během svého zápasu v Pekingu - TENISTA. Wasiu Yusuf během svého zápasu v Pekingu. | foto: Reuters

17 2008
Nejen handicap sám o sobě je bariérou. "V západním světě je to jiné, ale v Africe je postižení tabu. Proto tak málo handicapovaných Afričanů sportuje, proto jich tak málo cestuje po světě za sportem," posteskl si Wasiu Yusuf pro agenturu Reuters.

Je mu 29 let, pochází z Nigérie a na paralympiádě soupeřil v tenise vozíčkářů poprvé. V soutěži se udržel necelou hodinu, vypadl v prvním kole. "Ale už jen to, že tady má na čem sedět, je úspěch," přidal jeho kouč Frank Tarmena.

Sportovce na paralympiádě nedělí jen různé skupiny postižení, ale také rozličné vybavení. Vždyť sportovní vozíčky či "vypiplané" protézy mohou stát desetitisíce korun.

Třeba jihoafrický atlet Oscar Pistorius toužil dostat se na speciálních umělých nohou i na olympiádu. Jenže ne vždy jsou možnosti stejné.

"Nigérie je země třetího světa," říkal kouč Tarmena. "Vozíčky jsou v Africe velice drahé. Můžeme je získat jen z jiných světadílů. Proto hraje tenis tak málo afrických zemí."

Přál by si mít vlastního výrobce speciálních kolečkových židlí. "Protože největší výzva je mít vozík," uvedl Tarmena.

Aby se situace změnila, spolupracuje s Mezinárodní tenisovou federací. "Proč jsem začal trénovat tenisty na vozíčku? Být na paralympiádě je příjemné, to chce dokázat každý sportovec. Ti kluci jsou stejní jako my. Jen mají handicap."

. Váleční veteráni bojují dál

Na vozíček vás nemusí posadit jen nemoc nebo třeba neopatrný skok po hlavě do vody.

Dokáže to i válka. A je jedno která. Paralympijské hry jsou toho krutým důkazem. Kambodžský atlet Kim Vanna přišel o nohu kvůli nastražené mině.


Stejně tak ukrajinský střelec Mykola Ovčarenko. Stalo se to v Afghánistánu v roce 1982. Tam se téhož roku narodil Mohammad Rahimi, nyní handicapovaný vzpěrač, jemuž nohu utrhl výbuch bomby.

Izraelce Shay-Refaela Haima zase zasáhla do zad kulka ostřelovače. V Pekingu hraje basketbal na vozíčku. To je část z výčtu listu Vancouver Sun.


Kanadský veslař Steve Daniel ochrnul po nehodě při válečné parašutistické akci. "Byl to boj, smířit se s tím, že budu upoutaný na kolečkové křeslo. Ale pak mi rychle došlo, že nemá smysl lpět na minulosti. Musel jsem si najít novou cestu," řekl Daniel agentuře CP.


Našel ji ve sportu. Však závody handicapovaných sportovců vznikly původně pro postižené vojáky z druhé světové války. Řada organizací se válečné veterány snaží vrátit do života prostřednictvím soutěží.


Třeba Američané mají 16 někdejších vojáků mezi 216 sportovci. "Sport mi pomohl zvládnout depresi," přitakal koulař Scott Winkler, jenž ochrnul poté, co v Iráku spadl z pancéřového vozu.

Veteránkou z těchto bojů je také 28letá plavkyně Melissa Stockwellová. "Jako malá gymnastka jsem toužila jet na olympiádu. Dostala jsem druhou šanci," řekla. "Do války jdete bránit svou zemi a sloužím jí i v Pekingu. Jen v jiné uniformě."

Autor:
  • Nejčtenější

Už zase Srbsko? Jen to ne. Kde basketbalisté zabojují o olympiádu?

Turnaje kvalifikace o účast na olympijských hrách v Tokiu, v níž se představí i čeští basketbalisté, se uskuteční v...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Pane Coubertine, vidíte to? Jak se olympijské hry narovnávají

Vytyčenou trať ignorovaly. Nic jim nezbývalo, když je unášel proud. Jednu nešťastnici z vody raději pořadatelé rovnou...

Mutko uspěl s odvoláním proti doživotnímu vyloučení z olympijských her

Bývalý ruský ministr sportu Vitalij Mutko, který byl ve funkci v době skandálu se státem řízeným dopingem v Rusku,...

Nejsem korupčník! Znechucený Holm v olympijském výboru radši skončí

Během skvostné atletické kariéry okouzloval švédský střízlík fantastickým odrazem, výjimečnou technikou nad laťkou i...

Na premiérových Světových plážových hrách se představí 13 Čechů

Třináct českých sportovců v šesti disciplínách se v polovině října představí v prvním ročníku Světových plážových her v...

Najdete na iDNES.cz