Dráhař Bábek přiveze zlato z Evropských her. Ovládl závod na kilometr

Dráhový cyklista Tomáš Bábek získal na Evropských hrách v Minsku zlato v jízdě na kilometr s pevným startem. | foto: ČTK

29 2019
Dráhový cyklista Tomáš Bábek získal na Evropských hrách v Minsku zlato v jízdě na kilometr s pevným startem. Další český reprezentant Robin Wagner byl ve finále sedmý. Česká výprava si v běloruské metropoli připsala dvanáctou medaili a po triumfu střelce Davida Kosteleckého v trapu druhé zlato.

Dvaatřicetiletého Bábka, předloňského vicemistra světa v této disciplíně, v kvalifikaci předčil pouze Ital Francesco Lamon. V osmičlenném finále se však jako jediný dostal pod hranici 61 sekund český dráhař a Lamona porazil o 546 tisícin. Bronz vybojoval Krzysztof Maksel z Polska. Wagnera dělilo od medaile 372 tisícin sekundy

„Před startem jsem byl šíleně nervózní a říkal jsem si, že by bylo skvělé, kdyby to dopadlo na medaili. A teď tady stojím, je to český rekord a zlatá medaile,“ řekl Bábek ČTK a Českému rozhlasu.

Oficiální český rekord však nepřekonal, neboť Wagner v roce 2013 dokázal ve vysokohorském prostředí v Mexiku zajet kilometr pod minutu. Na nížinných velodromech ale žádný Čech rychleji nejel.

Závodník Dukly Brno ve finále startoval předposlední a z Lamona měl respekt. „Porazil mě na mistrovství světa a navíc v kvalifikaci zajel čas, kterého jsem já nikdy nedosáhl. Věděl jsem, že musím jet naplno a překonat své maximum poměrně o dost. Když jsem pak protnul pásku a viděl jsem ten čas, tak jsem tomu nemohl uvěřit,“ uvedl Bábek.

Cyklisté získali zásluhou bývalého mistra Evropy v keirinu Bábka v Minsku třetí medaili. Silničář Jan Bárta byl v časovce třetí stejně jako Jarmila Machačová na dráze v bodovacím závodu.

V omniu, dráhařském víceboji, obsadila Machačová 12. místo. Pro druhé zlato po scratchi si dojela Kirsten Wildová z Nizozemska. Daniel Babor s Luďkem Lichnovským skončili v bodovacím závodu dvojic rovněž dvanáctí.

Sportovní gymnastka Aneta Holasová obsadila ve víceboji desáté místo. Další česká reprezentantka Dominika Ponížilová byla osmnáctá. Z vítězství se radovala Angelina Melnikovová z Ruska.

„Mrzí mě pád hned na začátku, ale jinak jsem hodně spokojená. Mohla jsem skončit šestá, ale i desáté místo je krásné. Atmosféra byla skvělá a závod jsem si užila,“ řekla Holasová, která spadla z kladiny. „Bylo to poté náročnější, ale zbytek jsem dojela hezky a čisté,“ uvedla osmnáctiletá gymnastka, jež se v neděli představí ve finále prostných.

Evropské sportovní hry v Minsku:

Dráhová cyklistika:
Muži:

Sprint: 1. Hoogland, 2. Lavreysen (oba Niz.), 3. Dmitrijev (Rus.), ...Čechman vyřazen v osmifinálových opravách, Pavel Kelemen (oba ČR) vyřazen v opravách 2. kola.
Kilometr s pevným startem: 1. Bábek (ČR) 1:00,606, 2. Lamon (It.) 1:01,152, 3. Maksel (Pol.) 1:01,351, ...7. Wagner (ČR) 1:01,723.
Bodovací závod dvojic: 1. Froidevaux, Marguet (Švýc.) 43, 2. Van Schip, Havik (Niz.) 41, 3. Graf, Müller (Rak.) 37, ...12. Babor, Lichnovský (ČR) -35.
Ženy: 
Omnium: 
1. Wildová (Niz.) 150, 2. Augustinasová (Rus.) 123, 3. Balsamová (It.) 120, ...12. Machačová (ČR) 67.

Karate:
Ženy:
Kata
: 1. Sánchezová (Šp.), ...Mišková (ČR) vyřazena v kvalifikaci.

Sportovní gymnastika:
Muži:
Víceboj
: 1. Běljavskij (Rus) 85,465, 2. Verňajev (Ukr.) 84,632, 3. Poljašov (Rus.) 84,464.
Ženy:
Víceboj:
 1. Melnikovová (Rus.) 54,498, 2. Charpyová (Fr.) 54,166, 3. Varinská (Ukr.) 52,766, ...10. Holasová 50,932, 18. Ponížilová (obě ČR) 48,799.

Zápas:
Řecko-římský
:
Do 130 kg - osmifinále: Yildirim (Tur.) - David (ČR) 3:1.

.

Autoři: ,

Nejčtenější

Pořadatelé OH 2020 se vedle vedra chystají i na tajfun a liják

Piktogramy, které budou provázet olympijskými hrami v Tokiu 2020.

Pořadatelé olympijských her 2020, které odstartují za rok a týden v Tokiu, se připravují nejen na...

Další z rubriky

Bártu rozhodilo vedení, ale o životní úspěch se připravit nenechal

Jan Bárta během časovky na mistrovství světa v Innsbrucku.

Zřejmě nejvýraznější úspěch v kariéře si v Minsku připsal český cyklista Jan Bárta. V časovce na...

Dráhař Bábek přiveze zlato z Evropských her. Ovládl závod na kilometr

Dráhový cyklista Tomáš Bábek získal na Evropských hrách v Minsku zlato v jízdě...

Dráhový cyklista Tomáš Bábek získal na Evropských hrách v Minsku zlato v jízdě na kilometr s pevným...

Fuksa na Evropských hrách neuspěl, střelec Nepejchal byl čtvrtý

Bratři Martin (vpravo) a Petr Fuksovi ve finále  kategorie C2 na 1000 m.

Na kilometrové trati obhajoval na Evropských hrách stříbrnou medaili, jenže v Minsku zůstal Martin...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK TELCO SYSTÉMŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz