Martin Podhráský, český reprezentant v rychlopalné pistoli

Martin Podhráský, český reprezentant v rychlopalné pistoli | foto: ČTK

Čtyři vteřiny vzaly Podhráskému olympijské finále. Prohrál rozstřel

• 23
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Pět ran, na které měl čtyři vteřiny, připravily Martina Podhráského v disciplíně rychlopalná pistole o olympijské finále. V rozstřelu prohrál s Christianem Reitzem z Německa a do bojů o medaile se nedostal. V konečném pořadí skončil sedmý, další Čech, Martin Strnad, obsadil deváté místo.

"Rozstřel jsem hrozně pokazil," přiznal Podhráský, který předvedl vůbec nejhorší položku z celého dvoudenního závodu.

Trefil čtyři devítky, jednu osmičku. Střed terče v nejdůležitější chvíli nezasáhl ani jednou. "Nervozita, zbrklost, nezastřílel jsem tak pěkně, jak jsem si představoval."

Střelci měli v pátek na programu druhou část kvalifikace, ve které každý z nich opět  vystřelil třicet ran na pět terčů ve vzdálenosti 25 metrů v sériích za osm, šest a čtyři vteřiny.

Podhráský šel do druhé poloviny kvalifikace z nadějného čtvrtého místa se ziskem 293 bodů, ale výkon nezopakoval. Při střelách s šestivteřinovým limitem zasáhl dvě osmičky, nevyšla mu ani závěrečná položka celé kvalifikace.

Tři devítky, které poslední sérií trefil, dovolily Němci Reitzovi, aby se na Čecha dotáhl. "Závěrečná položka mě tolik nemrzí, ale ty dvě osmičky se měly stát. To byla obrovská ztráta, co mě stála finále," vyčítal si 28letý střelec.

Druhému Čechovi v závodě naopak druhý den vyšel výborně. Strnad ve čtvrtek figuroval mezi osmnácti účastníky na šestnácté příčce s nástřelem 287 bodů. V pátek se zlepšil na 293 bodů a v konečném pořadí si polepšil o sedm pozic.

Z celkového prvenství se po finále radoval Leuris Pupo z Kuby, jeho výkon 34 tref je světovým rekordem. O čtyři přesné rány překonal druhého Inda Vidžaje Kumara. Bronz putuje do Číny zásluhou Ting Fenga.

Ruský střelec Alexej Klimov sice v kvalifikaci zlepšil světový rekord na 592 bodů, jenže z finále, které se začíná od nuly a střílí se vylučovacím způsobem (nejhorší muž po čtvrté až sedmé ráně vypadává), si medaili neodnesl. Obsadil nepopulární čtvrtou příčku.

Výsledky

Sportovní střelba

Muži:
Libovolná malorážka vleže:
1. Martynov (Běl.) 705,5 - světový rekord (600+105,5), 2. Cox (Belg.) 701,2 (599+102,2), 3. Debevec (Slovin.) 701,0 (596+105), 4. Karmakar (Indie) 699,1 (595+104,1), 5. Brodmeier (Něm.) 698,2 (595+103,2), 6. Han Čin-sop (Korea) 698,2 (595+103,2), 7. Durkovič (Chorv.) 698 (595+103), 8. Campriani (It.) 697,6 (595+102,6), ...41. Haman (ČR) 588.

Rychlopalná pistole (25 m): 1. Pupo (Kuba) 34 finálových zásahů (586), 2. Kumar (Ind.) 30 (585), 3. Ting Feng (Čína) 27 (588), 4. Klimov (Rus.) 23 (592), 5. Čang Tien (Čína) 17 (584), 6. Reitz (Něm.)13 (583), ...v kvalifikaci 7. Podhráský 583, 9. Strnad (oba ČR) 580.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.