Francouz Nicolas Batum (vpravo) se snaží zabránit koši američana Kevina Lovea.

Francouz Nicolas Batum (vpravo) se snaží zabránit koši američana Kevina Lovea. (29. července 2012) | foto: Reuters

Basketbalisté USA první krok zvládli, Španělé rozstříleli Čínu z dálky

• 34
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Basketbalisté USA bez větších problémů vykročili k obhajobě olympijského prvenství z Pekingu. Tým tradičně nabitý superhvězdami NBA si v prvním utkání londýnského turnaje poradil s Francií v poměru 98:71. Francouzi dokázali držet s favoritem krok jen v první čtvrtině.

Američané vyrukovali na svého prvního turnajového soupeře s aktivní obranou, kterou se prezentovali i v přípravných duelech. I když se jim v úvodu nedařila střelba, absolutně kralovali v doskocích, které byly především doménou Carmela Anthonyho, a vytvořili si mnohem víc příležitostí.

Outsider ovšem bojoval statečně. Na konci první čtvrtiny se dotáhl na distanc jediného bodu, prohrál ji 21:22. Jenže na začátku druhé části Američané jedenácti body v řadě odskočili a Francouzům nepomohl ani oddechový čas.

"Potvrdili svou sílu. Nastoupili do zápasu velmi agresivně, nám to dělalo problémy," řekl Tony Parker, největší hvězda francouzského výběru.

V poločase vedl tým USA už 52:36 a v pohodě kontroloval vývoj zápasu. Skvěle zahrál Kevin Durant, jenž nasbíral dvaadvacet bodů. Další eso LeBron James se spíš šetřil, i on ovšem ve třetí čtvrtině předvedl pár krásných akcí.

"Nebylo to perfektní. Měli jsme hodně ztrát i faulů. Určitě máme prostor ke zlepšení. Ale snažili jsme se hrát co nejlepší zápas po celých čtyřicet minut," uvedl James.

Ve čtvrté části už publikum v Basketball Areně uprostřed Olympijského parku (v němž seděla i prezidentova manželka Michelle Obamová) jen čekalo, jakou že parádní kombinaci nebo individuální parádičku Američané předvedou. A také jestli nakonec nastřílí sto bodů. To se nepovedlo, USA se zastavily na 98, i tak se však ukázaly v parádním světle.

Španělé si proti Číně zvedli sebevědomí

Před olympijským turnajem Španělé nestačili na Američany, v londýnské premiéře si však zvedli sebevědomí, když přehráli Čínu 97:81. Celek z Asie pokazil závěr prvního poločasu, ve kterém nabral dvanáctibodové manko; ve druhé dvacetiminutovce už s výsledkem nic nezmohl.

Evropským mistrům pomáhala hlavně skvělá střelba za tři body, proměnili 11 z 18 pokusů. Pau Gasol se blýskl 21 body, naturalizovaný Konžan Serge Ibaka pomohl 17 body. Dalších 14 bodů přidal Juan Carlos Navarro. Číně nepomohlo ani 30 bodů vlajkonoše výpravy I Ťien-liena.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.