Do Londýna odletěla největší česká výprava. Za medailemi i za fotkami

24 2012
Největší starosti z dopoledního letu početné části českých olympioniků měli fotografové. Slunce do zad dokázalo pokazit záběry, zato zlepšilo náladu sportovců nabírajících směr Londýn. Úsměvy hýřili basketbalistky, plavci, střelkyně v čele s Lenkou Maruškovou, drobné gymnastky, hromotluci z judistického tatami, mohutný vzpěrač Jiří Orság...

Po schodech do vládního speciálu vystoupalo na vojenském letišti ve Kbelích hned 28 z celkových 133 českých sportovců, k tomu připojte trenéry a další doprovod. Dohromady dělají největší ekipu, která z Prahy zamíří.

Vlastně se nic nestalo

Velikosti výpravy rozhodně neodpovídala předstartovní horečka. Jestliže první let, týkající se především kanoistů od divoké vody, provázely obavy o osud lodí (reportáž čtěte zde), tentokrát se po svých zavazadlech významněji ohlížela jen čtveřice střelců.

Fotogalerie

Judisté okupovali zadní partie maličké odletové haly, plavci se usadili co nejblíže místům k odbavení a těch nejzkušenějších z basketbalistek (Hana Horáková, Eva Vítečková, Jana Veselá i Petra Kulichová míří už na svou třetí olympiádu) se držely novicky v týmu.

"Nálada je skvělá. Trošku to hyzdí, že je to takhle brzo. Ranní vstávání nebylo úplně příjemné. Ale jinak jsme plné očekávání, těšíme se," potvrzuje dojmy o pohodové atmosféře pivotka Ilona Burgrová.

A tak to byl znovu vodák, kdo vzbudil největší pozornost. Šéftrenér Jiří Pultera měl být už týden u kanálu v River Lee Country Parku, místo toho léčil nohu poraněnou při přátelském tenisu. Tři dny před startem olympijských her už do Británie vyrazit musí - i kdyby to bylo o holi. Pohled na olympionika (byť pouze člena doprovodu) belhajícího se na konci českého zástupu směr Londýn byl pravým unikátem.

Jinak odlet proběhl podle vojenských plánů. 7:30 - šance pro novináře ulovit poslední české rozhovory. 8:30 - pózování pro fotoaparáty a kamery. 9:30 - odlet.

Kolik londýnských medailistů se asi na palubě potkalo?

Kdo si letí pro medaili?

Když jsme u českých nadějí, určitě k nim patří pistolářka Lenka Marušková. Ta jako jediná z aktivních sportovců v tomto letadle už jednu olympijskou medaili má. Ve výsledkových listinách aténské olympiády ji naleznete pod dívčím jménem Hyková na druhé příčce. Z Pekingu si vezla "až" 20. a 26. pořadí.

"Tentokrát bych se spokojila se svým průměrem. Chtěla bych dobře zastřílet, říct si, že to byl povedený závod. Musím být spokojená se svým vlastním výkonem a pak bych měla být spokojená s jakýmkoli výsledkem. Ten bych měla přijmout s pokorou," říká vyrovnaně před třetím startem. 

Prostor šokovat svět i Českou republiku dostane už v sobotu 28. srpna silniční cyklista Jan Bárta. Jaké si dělá na trase vedoucí ulicemi Londýna šance? "Po okruzích se pravděpodobně sjede balík. Asi se bude spurtovat, těžko říct," krčí rameny objev olympijské sezony.

Takový průběh by jemu nevyhovoval. "Mezi top favority nepatřím, ale nějakou naději přece jen mám," věří. Zkusí Bárta trhák?

Naopak na závěr programu by se mohly blýsknout basketbalistky, pouť k medailím pod koši potrvá rovné dva týdny. "Snad se nám bude dařit. Musíme postoupit ze skupiny a pak se uvidí. Druhá skupina je přece jen delší," upozorňuje křídelnice Kateřina Zohnová. "Medaili bych určitě moc ráda," zasní se.

A ještě jeden úkol má. "Chci zažít atmosféru, potkat hvězdy. Spousta mých známých si žádá fotky, takže to musím začít obíhat," směje se Zohnová při představě své druhé olympijské mise.

Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Opel Insignia 2,0 CDTi 125kW...
Opel Insignia 2,0 CDTi 125kW...

r.v. 2016, naj. 120 066 km, diesel
366 666 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz