Doporučujeme

STŘELEC. MIMO JINÉ. Úspěšný rallye závodník Násir al-Attíja z Kataru získal na

STŘELEC. MIMO JINÉ. Úspěšný rallye závodník Násir al-Attíja z Kataru získal na olympiádě v Londýně svou první medaili. | foto: Reuters

Attíja vyměnil volant za brokovnici a splnil si olympijský sen

• 11
Patří mezi nejlepší v šampionátu v rallye, v dálkových rallye, jako je Rallye Paříž Dakar, je uznáván jako nejrychlejší ze všech. Ale ve střelbě vstoupil mezi hvězdy až po čtyřicítce. "Hrozně dlouho jsem na tuhle medaili čekal, dvacet let," sdělil novinářům šťastný Násir Al Attíja.

Jen pár dnů tréninku mu stačilo, aby získal v Londýně bronzovou olympijskou medaili ve skeetu. Cenného kovu z her se jedenačtyřicetiletý střelec a automobilový jezdec dočkal na pátý pokus.

Po úspěšném rozstřelu s Rusem Valerijem Šominem o třetí místo přiznal, že jeho příprava na olympiádu byla velmi střídmá.

"Nemůžu střelbu trénovat, protože pořád cestuji. Asi 270 dní v roce. Přijel jsem sem a trénoval týden nebo deset dní," řekl novinářům Attíja, který má hodně přátel v Česku a poslední soutěž před olympiádou střílel v červnu v Brně.

KONEČNĚ NA STŘELECKÉM PÓDIU. Katařan Násir Al Attíja (vpravo) vystřílel v Londýně medaili ve skeetu. Vyhrál mladý Američan Vincent Hancock (uprostřed), druhý byl Anders Golding z Dánska.

Vítěz Rallye Dakar z loňska se během roku věnuje hlavně automobilovým soutěžím a objíždí mistrovství světa v rallye, v němž mu patří průběžná desátá pozice. Střelbu odsunul na druhou kolej, ale olympiáda pro něj byla stále velkým lákadlem. I proto, že v Aténách 2004 mu medaile těsně unikla, když tehdy rozstřel o bronz prohrál.

"Doma mám všechno kromě olympijské medaile. Proto pro mě znamená strašně moc," prohlásil. "Tohle je úplně jiný pocit než vyhrát Rallye Dakar, protože olympiáda je jen jednou za čtyři roky," uvedl.

Katařan Násir Al Attíja vyhrál Rallye Dakar 2011
Katařan Násir Al Attíja v Rallye Dakar

TAK HO ZNÁ SVĚT: V roce 2011 vyhrál Katařan Al Attíja Rallye Dakar v nejprestižnější kategorii automobilů.

Zkušenosti nasbírané za volantem soutěžního vozu se mu prý hodily i na olympijské střelnici. "V rallye jsem se hodně naučil o tom, jak bojovat, což se mi dnes hodilo, protože jsem kvůli zaneprázdnění motorsportem moc netrénoval," uvedl třetí katarský olympijský medailista v historii, který nestačil jen na Američana Vincenta Hancocka a Dána Anderse Goldinga.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.