Zelenková letí do Atén, nahradí Pilzovou

13 2004
Praha - Velká smůla německé triatlonistky Christiane Pilzové pomohla rozšířit českou olympijskou výpravu o dalšího člena. Němka si při tréninku zlomila ruku, a uvolnila tak jedno místo na startu závodu žen. To připadne české reprezentantce Lucii Zelenkové. Do Atén by měla odletět spolu s dalšími triatlonisty ve čtvrtek 19. srpna.

Mezinárodní triatlonové unie ITU místo ní nejprve nominovalo Portugalku Marii Areosaovou, ale vedení českého svazu upozornilo, že ta je ve světovém žebříčku až daleko za Zelenkovou, podobně jako České republice patří v pořadí místo před Portugalskem.

Vedení ITU poté zjednalo nápravu.

"Technická komise ITU přiznala svou chybu a místo nabídlo nám, ale až poté, co se Portugalský olympijský výbor účasti Areosaové vzdal. Proto rozhodnutí padlo až nyní. Jsem rád, že spravedlnost nebyla slepá a Zelenková do Atén pojede," řekl ČTK
koordinátor triatlonové reprezentace Jiří Jelínek. 

Portugalci proti vyřazení Areosaové protestují, i když nárok Zelenkové na účast v Aténách nezpochybňují. "Tohle je holá neschopnost Mezinárodní triatlonové unie. Chápu, že česká závodnice je před ní, ale nemůžete sportovce, který čtyři roky tvrdě dře, na olympiádu nejdříve poslat a den před zahájením ho zase stáhnout," řekl agentuře AP rozzlobený předseda portugalské sportovní federace Jose Luis Ferreira.

Devatenáctiletá Areosaová je v Aténách už od pondělí a o novém rozhodnutí ITU se dozvěděla ve čtvrtek. Stejná situace ji potkala už v květnu po mistrovství světa na Madeiře. Čtyři dny se radovala z kvalifikace do Atén, ale po opravě v žebříčku z postupového místa vypadla.

Za "politováníhodnou chybu" může podle ITU přepracování technického personálu unie. "Maria Areosaová dostala zprávu, že jí připadlo místo Pilzové. Správně mělo být však nabídnuto Lucii Zelenkové," přiznali funkcionáři unie. Portugalsku zůstala v padesátičlenné startovním poli alespoň Vanessa Fernandesová. 

Zelenková letos skončila devátá na mistrovství Evropy ve Valencii a dobrou aktuální formu prokázala na konci července osmým místem v závodu Světového poháru v britském Salfordu. Do Atén by měla odletět spolu s dalšími triatlonisty ve čtvrtek 19. srpna.

Autoři: ,

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Najdete na iDNES.cz