Doporučujeme

Plavání v Aténách ovládl fenomén Phelps

Atény - Smělý cíl získat osm zlatých medailí a překonat dvaatřicet let starý rekord Marka Spitze sice nesplnil, přesto se stal jednoznačně nejvýraznější osobností plaveckých soutěží na letošních olympijských hrách. Devatenáctiletý americký reprezentant Michael Phelps získal šest zlatých a dvě bronzové medaile.

Do historie olympijských her se však zapsal a vyrovnal rekord sovětského gymnasty Alexandra Diťatina z roku 1980 v počtu medailí na jedné olympiádě.

"Chtěl jsem, aby byl Michael Phelps jedničkou. Dokázat něco, co se ještě nikomu jinému nepodařilo," komentoval Phelps své jen z části naplněné sny.

Paradoxně šestou zlatou medaili získal, aniž se namočil. Své místo ve finále polohové štafety na 4x100 metrů totiž přenechal Ianu Crockerovi, ale nejcennější kov si z tohoto závodu odnesl také díky startu v rozplavbách.

Hry v Aténách byly naopak derniérou pro legendárního ruského kraulaře Alexandra Popova. Jeho kariéra se uzavřela v sobotní štafetě a Popov odjel bez jediné medaile. Bojovník, který se vyrovnal i se zraněním po bodné ráně při loupežném přepadení,
svou bohatou sbírku z předešlých olympiád nerozšířil.

V Aténách Popov nepostoupil na kraulařské stovce ze semifinále a na poloviční trati ani z rozplavby. Stále je však zapsán v análech na obou tratích jako světový rekordman.

Nedočkal se ani ve štafetách, v polohovce i v kraulu se musel spolu s krajany s Ruska spokojit se čtvrtým místem. Loučily se i další hvězdy Franziska van Almsicková, Jenny Thompsonová a Petria Thomasová.

V počtu světových rekordů Atény za Sydney zaostaly. Před čtyřmi roky jich padlo devět a jeden byl vyrovnán, letos to dlouho vypadalo, že se tomu plavci ani nepřiblíží. Před posledním dnem měnili zápisy ve světových tabulkách čtyřikrát, v sobotu však padly hned tři další rekordy.

A hvězdou závěrečného dne se stal znakař Aaron Peirsol, který se podepsal pod dva světové rekordy v jednom závodu. Jeden se štafetou na 4x100 metrů polohově a druhý sám na prvním úseku, kde pokořil individuální světové maximum.

Američané vládli, ale Australané byli také spokojení. Jejich představení v Řecku bylo vůbec nejúspěšnější za uplynulé půlstoletí. V čele s Ianem Thorpem a novou sprinterskou senzací Jodie Henryovou získali patnáct medailí včetně sedmi zlatých.

"Je to úžasné," pochvaloval si trenér Leigh Nugent. Úspěšnější byli Australané v roce 1956, kdy byli vůbec nejlepším národem.

"Je to naše nejlepší olympiáda mimo Austrálii. A navíc je potřeba připomenout, že v roce 1956 byl svět zdevastován po druhé světové válce. Proto to byla možná pro nás vůbec nejúspěšnější olympiáda," dodal Nugent.

Spojené státy americké získaly dvanáct zlatých medailí, tedy o dvě méně než před čtyřmi roky. Třetí skončilo Japonsko s třemi nejcennějšími kovy.