Jak první olympionici letěli do Atén

2 2004
Praha - Štěpánka Hilgertová si pospíšila, na ruzyňské letiště přijela dvě hodiny před odletem. Mířila na svoji čtvrtou olympiádu. "Bála jsem se, aby nebyla Praha ucpaná. Proto jsme raději vyrazili dřív," vysvětlovala. Zatímco další sportovci se teprve scházeli v odbavovací hale, kajakářka s manželem už seděla u turniketu do letadla.

"Ale jinak se žádné stresy nekonaly. Ráno jsem doma zalila kytky i vynesla odpadky."

Většina se ještě vrátí

Do olympijských Atén letěli během sobotního dopoledne první čeští sportovci: čtyři vodní slalomáři a čtyři střelci. Jak jim přikazovala smlouva s Českým olympijským výborem, cestovali v oficiálním oblečení výpravy.

"Ale už teď je mi v tom vedro. To tričko vůbec nesaje pot. Co potom v Aténách?" přemýšlela další kajakářka, Irena Pavelková.

Její kolega Tomáš Máder za sebou táhl obří sportovní tašku od ČOV. "Je tak velká, že bych v ní mohl i bydlet," vtipkoval. Obsah raději včas protřídil. "Vždyť co já potřebuju? Jen tričko a trenky."

Jediná Hilgertová zůstane v Řecku až do své soutěže. Ostatní se ještě na pár dnů vrátí domů: střelci 4. srpna a vodní slalomáři o tři dny později.

"Olympiáda je blízko. Je to, jako bychom jezdili autem do Brna," tvrdil střelecký kouč Petr Kůrka.  "Ještě že tak. Když jsme dlouho na jednom místě, otupíme a začneme se nudit.
V Praze máme víc možností na odreagování," souhlasil Marek Jiras, Máderův parťák.

Jde také o trénink. Na hrách budou možnosti omezené, v Česku ne. Většinu vybavení si však olympionici odvezli už nyní. „Příště odletíme do Atén jako výletníci s batůžky,“ těšila se Pavelková.

Kateřina Kůrková si před druhým odletem půjčí v Plzni na trénink zbraně od mladší sestry Aleny. "Jen oblečení musím tahat pořád s sebou, do sestřina bych se nevešla."

Na olympijské střelnici letos zatím nebyla. "Je větrná, aspoň si ji osahá," říkal Kůrka, její otec. Trénovat chtějí dopoledne, dokud budou aténská parna snesitelná.

Václav Bečvář, v 47 letech nejstarší český olympionik, se jich přesto obává. "Řecká vedra jsou úmorná na psychiku. Mít na sobě v Aténách střelecký oblek je stejné, jako kdybyste se tam navlékli do spacáku pro minus dvacet stupňů."

Policisté při rutinní kontrole zbraní na letišti zkontrolovali, zda výrobní čísla souhlasí s těmi jež jsou uvedena v dokladech. Na pouzdrech přibyly nálepky "Security".

Atény místo letní dovolené

Hilgertová si vezla na hry detektivky od Miky Waltariho, Kůrková učebnici němčiny, Jiras skripta. Koncem srpna ho čekají zkoušky na vyšší odborné škole, obor záchranář. "Učím se latinu, ošetřovatelství a somatologii," vypočetl.

Letištní halu v sobotu ucpaly davy lidí. Máder se na oko divil: "Proč jich je tu tolik? Aha, ony jsou dovolené. A já zase žádnou nemám."

Plánuje ji teprve na podzim, pojede surfovat. Kam a na jak dlouho, musí vymyslet. "Jestli vyhrajeme olympiádu, můžu bydlet v hotelu. Jinak zůstanu pod stanem."

Pavelková si přála: "Ať to máme za sebou. Pokud možno s medailí." Skromná Kůrková hovořila o finále.

Martin Tenk, bronzový střelec na minulé olympiádě, neurčitě naznačil: "Konkurence je ohromná." A Hilgertová, šampionka z her v Atlantě i Sydney, nechtěla říci, že myslí na hattrick. "Třetí zlato by bylo malým zázrakem," prohlásila.

Poslední dobou ji zastavovali přátelé i neznámí lidé. "Kdo tomu tolik nerozumí, mě nabádal: Přivez zase zlato. Ti, co do vody vidí, povídali jen: Držíme palce."

Mezi prvními českými sportovci, kteří zamířili do Atén, byla i kajakářka Irena Pavelková.

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz