Divočák Ton stihl skákat i hecovat

23 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - S pruhy vyholenými na na hlavě i na vousech nastoupil do nedělního výškařského klání Svatoslav Ton. Autorem byl holič-amatér, desetibojař Tomáš Dvořák. "Prohlásil, že do závodu musím jít jako divoké prase, a podle toho mě ostříhal," prozradil český atlet. V olympijském závodě zvládl Ton dvě role. Sám obsadil osmé místo a ještě přímo v sektoru ze všech sil podporoval krajana Jaroslava Bábu na cestě za bronzem.

Výškaři Bába a Ton právě odpovídají
ON-LINE


"Byl to fantastický závod, jsem z Jardy jsem nadšený," říkal pětadvacetiletý atlet v Aténách po výškařském finále. "Ozkoušeli jsme si, že i do tak velkého závodu se dá přistoupit s chladnou hlavou. Na Jardovi to při jeho devatenácti letech strašně moc obdivuju, u sebe jsem tím trošku překvapen."

Oba výškaři museli před finálovými skoky překonávat drobné zdravotní problémy. Bába si pochvaloval, že mu doktoři dali koleno skvěle dohromady: "Do závodu jsem nastupoval úplně jako nový člověk, vůbec mě nic nebolelo," pochvaloval si.

Naopak Tona natažená šlacha v chodidle trápila i při závodě. "Musel jsem si vzít tři prášky proti bolesti a nohu zatejpovat," řekl výškař pražské Dukly.

Tejp na zpevnění chodidla si brzy sundal, protože mu s tím klouzala noha v tretře.

"Byl jsem z toho smutný, nemohl jsem skákat naplno," litoval Ton. "Před závodem jsem si říkal, že kašlu na potíže, a půjdu do toho i přes bolest, ale to nešlo. Měl jsem podvědomý blok, že se nemůžu rozeběhnout, jak potřebuju."

Kvůli potížím dokonce výškař upravil rozeběh ze sedmi kroků jen na pět. "Ze sedmi kroků mě to bolelo při třech našlápnutích na levačku, kdežto z pěti kroků to vadilo jen na jednom," popsal Ton. "Úplně to přestalo to bolet až na 229 centimetrech. Teď mě nic netáhne, tak jen doufám, že to není proto, že už nemá co tahat."

Svatoslav Ton nezávodil v neděli jen sám pro sebe, ve výškařském sektoru dokázal ještě podporovat svého krajana Jaroslava Bábu. Dodával mu sebevědomí, roztleskával před jeho pokusy obecenstvo a inspiroval jej i k riskantnímu vynechání třetího pokusu na 232 centimetrech.

"Jsem Sváťovi strašně moc vděčný. Celý závod mě udržoval v psychické pohodě," děkoval Bába.

Ton se takto taral o mladšího kamaráda dokonce i v době, kdy sám ještě soutěžil. "Diváci byli fantastičtí. Stačilo jednou tlesknout a už aplaudoval celý stadion," poznamenal Ton.

Vlastní výkony tím prý nijak neohrožoval. "Něco takového nemůže narušit koncepci," tvrdil Ton. "Na skok se připravím dvě tři minuty před tím, než jdu skákat, to mi bohatě stačí. Sobě jsem tím neuškodil, a Jardovi jsem snad pomohl," věří Svatoslav Ton.

Výškař Jaroslav Bába se raduje v objetí kolegy Svatoslava Tona (vlevo) poté, co překonal laťku ve výšce 234 centimetrů a zajistil si olympijský bronz.

Český výškař Svatoslav Ton

Český atlet Svatoslav Ton při jednom ze svých pokusů na aténských olympijských hrách.

Nejčtenější

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Najdete na iDNES.cz