Diskař Malina jde do olympijského finále

21 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Posledním třetím hodem v kvalifikaci si český diskař Libor Malina zajistil postup do pondělního finále své disciplíny. Na Olympijském stadionu hodil 62,12 metru, což byl celkově jedenáctý nejlepší výkon. V rozbězích mužské hladké stovky pak skončili dva z favoritů.

Kromě Maliny se ve druhém dopoledni atletických soutěží představila sedmibojařka Michaela Hejnová. Po páté disciplíně - skoku do dálky - jí patří 27. místo. - více zde

Diskař lepší než v Sydney
Diskař z Kamenné Žehrovice házel ve své kvalifikační skupině A jako třináctý z osmnácti diskařů. Celkem soutěžilo 38 atletů. Limit 64,5 metru překonali jen čtyři závodníci.

Malina, který vybuchl před čtyřmi lety při kvalifikace v Sydney, v prvním kole hodil jen 54 centimetrů ža šedesátimetrovou hranici. Druhý pokus byl neplatný.

Největšími favority na vítězství jsou po kvalifikaci její vítěz Maďar Róbert Fazekaš (68,10 metrů) a vládnoucí světový šampion a obhájce olympijského zlata Virgilijus Alekna z Litvy (67,79 metrů).

"Nemyslím si, že je to někdo, kdo se lehce zalekne. Pokud ano, mám šanci uspět, tak jako v posledních dvou závodech, kdy jsem ho porazil," řekl Fazekaš na adresu svého soupeře.

Do finále se dostalo celkem dvanáct diskařů. Poslední postupovou příčku získal další Maďar Zoltán Kovago s výkonem 61,91 metrů.

Překážkové čtyřstovce vládla Pečonkinová
Prvním kolem začala soutěž žen na 400 metrů překážek. V pěti rozbězích byla nejrychlejší Ruska Julia Pečonkinová (53,57). Největší nadšení však na stadionu vzbudila domácí závodnice Fani Halkiaová.

Řekyně zaběhla národní rekord 53,85 sekund. Šlo o druhý nejrychlejší čas rozběhů. "Všechno šlo dobře, jsem v dobré pohodě. Chtěla jsem postoupit do semifinále, to se povedlo, tak uvídíme, co bude zítra," byla spokojena Halkiaová.

Mistryně světa Australanka Jana Pittmanová nastoupila do prvního olympijského závodu jen třináct dní po atroskopii zraněného kolena. Do semifinále postoupila coby vítězka nejpomalejšího rozběhu časem 54,83 sekundy.

"Nejtěžší bylo dávat si pozor před překážkami, abych si koleno zase nezranila," řekla Pittmanová. Na rozdíl od Australanky se nevedlo dvojnásobné světové šampionce a obhájkyni olympijského bronzu Maročance Neže Biduaneové, která se do vyvolené šestnáctky jen těsně nedostala.

Hladká čtyřstovka žen bez překvapení
Všechny favoritky hladké čtyřstovky se bez potíží dostaly z prvního kola do tří semifinálových rozběhů. Nejrychlejší byla Američanka Sanya Richardsová, která dosáhla času 50,11 sekund.

Volnější tempo zvolila ve svém vítězném rozběhu Tonique Williamsová-Darlingová z Baham, která má letos výtečnou sezonu a patří ji i nejrychlejší času roku 49,15. V Aténách ji k postupu stačilo 51,20.

Dál jde i loňská světová šampionka Ana Guevarová. "Trať je rychlá, takže očekávám rychlé běhy. Ve finále by se mohlo běžet kolem 48 sekund. Doufám, že si tohle představení ještě ještě na dva dny schovám," prohodila Mexičanka.

Jediná, kdo mohla být smutná, byla mistryně světa z Edmontonu 2001 Senegalka Amy Mbacke Thiamová. Ve třetím rozběhu skončila pátá v čase 52,44 daleko za postupem.

Stovka mužů: Campbell a Boldon ven
V deseti rozbězích se začala psát aténská historie nejkratšího sprintu. A hned na úvod se nevedlo dvěma známým jménům. Vypadli Brit Darren Campbell i Ato Boldon z Trinidadu a Tobaga. První skončil před čtyřmi lety v Sydney šestý, druhý měl v Řecku obhajovat stříbrnou medaili.

Nejrychlejší čas 10,02 sekund zaběhl Američan Shawn Crawford. "Přijel jsem vyhrát olympiádu a tento závod byl její součástí. Cítím se v pohodě. Můžu se porazit jen sám," říkal sprinter, který startoval v čepici. "Chtěl jsem to vyzkoušet."

Potíže neměli ani obhájce zlata ze Sydney Američan Maurice Greene a poslední světový šampion Kim Collins. "Olympiáda je historie a já jsem šťatsný, že mohu být její součástí," líčil novinářům Greene a ukázal své tetování. "Já jsem lev a tohle je aréna."

Pod čas 10,10 se v rozbězích dostalo jen pět sprinterů, kromě Crawforda ještě Jamajčan Asafa Powell, Američan JUstin Gatlin a Obadele Thompson z Barbadosu. Do druhého kola postoupilo celkem čtyřicet atletů, jako poslední časem 10,43 Kazach Genadij Černovol.

Nejčtenější

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Najdete na iDNES.cz