Doporučujeme

Cyklista Kaňkovský byl na kilometr desátý

Atény - Český dráhový cyklista Alois Kaňkovský obsadil 10. místo v závodě na jeden kilometr s pevným startem, vyhrál Chris Hoy z Velké Británie. Již před ním vybojovala první olympijské zlato na aténské dráze Anna Mearesová z Austrálie. V závodě na 500 metrů s pevným startem zajela dvacetiletá cyklistka čas 33,952 sekundy, kterým překonala o 48 tisícin stávající světový rekord Číňanky Ťiang Jung-chua.

Hoy vytvořil olympijský rekord časem 1:00,711 minuty. Na rychlé aténské dráze překonali dosavadní maximum jeho krajana Jasona Quallyho ze Sydney ještě další tři závodníci, ale jen Shanu Kellymu z Austrálie to nestačilo na medaili.

Stříbro získal Francouz Arnaud Tournant, třetí skončil Stefan Nimke z Německa, před čtyřmi lety stříbrný.

Kaňkovský, který se do Atén dostal až po udělení divoké karty po zahájení her, vyrazil vstříc čtyřem okruhům jako sedmý a čas 1:03,038 jej zařadil za Kubánce Lopeze Naranja. Vinou pomalejšího začátku český jezdec zaostal za svým letošním českým rekordem o šest desetin sekundy.

Skvělou podívanou nabídlo divákům posledních pět závodníků. Dvaatřicetiletý Kelly, který vybojoval stříbro již v Barceloně v roce 1992 a v Sydney měl bronz, jako první překonal olympijský rekord, ale nakonec zůstal bez medaile.

Tournant sice nenašel šestkrát na této trati přemožitele na MS, ale v olympijském kilometru mu nejcennější kov opět unikl. Úřadující mistr světa Hoy byl rychlejší o 185 tisícin sekundy.

Na 500 metrů byla druhá Číňanka Ťiang Jung-chua, když za zlatou Mearesovou ztratila 16 setin. Bronz putuje zásluhou Natalije Cylinské do Běloruska.

Mearesová s čínskou závodnicí si zopakovaly umístění z květnového světového šampionátu v Melbourne. Cylinská navázala na tituly z předchozích dvou mistrovství světa.

Hned první disciplína olympijského programu naznačila, že aténský velodrom je velice rychlý. V kvalifikaci stíhacího závodu jednotlivců na 4 kilometry zajelo pět cyklistů lepší čas, než byl dosavadní olympijský rekord dvojnásobného vítěze ze Sydney Němce Roberta Bartka.

Nejrychlejší byl nakonec Brit Bradley Wiggins za 4:15,165 minuty, čímž Bartka překonal o více než tři sekundy. Ještě dnes večer je na programu čtvrtfinále.

Ve stíhacím závodu jednotlivců se v Aténách o zlato utkají Bradley Wiggins z Velké Británie a Australan Bradley McGee, kteří dnes zajeli nejrychlejší časy v prvním kole rozjížděk. Souboj o bronz zbyl na dalšího Brita Roba Haylese a Sergiho Escobara ze
Španělska.

Obhájce bronzu McGee, jenž během sezony závodí především na silnici a na letošním Giro d'Italia obsadil osmé místo, porazil olympijského vítěze ze Sydney Roberta Bartka z Německa. Úřadující mistr světa Wiggins postoupil do finále v novém olympijském rekordu.

Výsledky:
Muži:
Kilometr s pevným startem - finále:
1. Hoy (Brit.) 1:00,711 - olympijský rekord, 2. Tournant (Fr.) 1:00,896, 3. Nimke (Něm.) 1:01,186, 4. Kelly (Austr.) 1:01,224, 5. Bos (Niz.) 1:01,986, 6. Pervis (Fr.) 1:02,328, 7. MacLean (Brit.) 1:02,369, 8. Bergemann (Něm.) 1:02,551, 9. Lopez Naranjo (Kuba) 1:02,739, 10. A. Kaňkovský (ČR) 1:03,038.
Kvalifikace stíhacího závodu na 4 km:
1. Wiggins (Brit.) 4:15,165 - olympijský rekord, 2. Escobar (Šp.) 4:16,862, 3. McGee (Austr.) 4:17,510, 4. Hayles (Brit.) 4:17,930, 5. Djudja (Ukr.) 4:18,169, 6. Bartko (Něm.) 4:18,991, 7. Roberts (Austr.) 4:19,353, 8. Sanchez (Fr.) 4:20,606.
Stíhací závod jednotlivců  - 1. kolo:
Hayles (Brit.) - Djudja (Ukr.) 4:19,559 - 4:22,720, McGee (Austr.) 4:17,978 - Bartko (Něm.) 4:26,184, Escobar (Šp.) 4:19,581 - Roberts (Austr.) 4:20,336, Wiggins (Brit.) 4:17,215 - Sanchez (Fr.) 4:21,235.
Ženy:
Finále:
500 s pevným startem:

1. A. Mearesová (Austr.) 33,952 - světový rekord, 2. Ťiang Jung- chua (Čína) 34,112, 3. Cylinská (Běl.) 34,167, 4. Krupeckaiteová (Lit.) 34,317, 5. Hijgenaarová (Niz.) 34,532, 6. Pendletonová (Brit.) 34,626, 7. Muenzerová (Kan.) 34,628, 8. Contrerasová (Mex.) 34,783.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.