Chybující Capalini už medaili nečekal

26 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Ráno se z prvních dvou ran vzduchovou pistolí dvakrát trefil přímo doprostřed terče a večer odcházel jako bronzový olympijský medailista. Začátek i konec pondělního příběhu moderního pětibojaře Libora Capaliniho je nádherný, ale oba momenty od sebe dělí dlouhý a tvrdý závod, během něhož měl český reprezentant ke stupňům vítězů chvílemi strašně daleko. "Nečekal bych, že se s tolika chybami dá získat medaile," poznamenal Capalini.

"Poté, co mě dvě olympiády minuly, to pro mě byla obrovská satisfakce," radoval se Libor Capalini. V Atlantě v roce 1996 byl jen jako náhradník, o závod v Sydney jej připravilo zranění, takže do Atén přijel jako jedenatřicetiletý nováček. "Jsem rád, že první olympiáda je hned s medailí."

Libor Capalini byl letos na mistrovství světa v Moskvě třetí a zisk medaile si stanovil za cíl i pro Atény. Po dvou disciplínách se však se svým plánem už začínal loučit.

"Šerm jsem hodně pokazil," uznává voják s povolání s hodností nadporučík. Z 31 soubojů kordem jich sedmnáct prohrál a v celkovém pořadí se propadl na osmnácté místo.

Měl štěstí, že v olympijském závodě chybovali i další. "Tolik chyb se v pětiboji často nevidí," řekl.

Plavání mu pomohlo k posunu na sedmé místo a další soupeře mu z cesty odsunul parkur. "Nebylo to o štěstí nebo o smůle, měl jsem koně jako každý jiný," tvrdí bronzový medailista. "Taky jsem tam udělal chybu, jízda mohla být i lepší."

Parkuroví koně vůbec neposlouchali do té doby druhého Poláka Horbacze a čtvrtého Rusa Sabirchuzina. Capalini však je přesvědčen, že chyba byl v jezdci: "Nebyli tady lehko zvladatelní koně, ale jet se s nimi dalo. Při parkuru se poznalo, kdo má kolik naježděno.

Do běhu startoval společně s litevským mistrem světa Zadněprovskisem z páté pozice a s jasným cílem zaútočit na medaili. "Věděl jsem, že mám na medaili, ale tušil jsem, že to bude ještě hodně těžké," přiznává.

Společně s Litevcem se rychle propracovali na dvě medailová místa, která si hlídali. "Už jsem věděl, že to je čistě v mých rukou. Čekal jsem útok zezadu, ale nikdo nás nehonil. V závěru jsem věděl, že na Zadněprovskise mít nebudu. Bronz je tedy maximum, co jsem tady mohl dosáhnout."

Americký pětibojař Chad Senior (vlevo) se raduje z vítězství v šermu nad českým reprezentantem Liborem Capalinim.

Nejčtenější

Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat