Chceme medaili, hlásí Volf se Štěpánkem

19 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Čeští deblkanoisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek aténský kanál pro vodní slalom dobře znají. V dubnu zde vyhráli závod Světového poháru. Po čtyřech měsících se v řecké metropoli pokusí dosáhnout životního úspěchu. "Chceme olympijskou medaili," tvrdí shodně.

První krok mají úspěšně za sebou. V kvalifikaci skončili třetí. Mistři Evropy a stříbrní z loňského MS výsledek ale nepřeceňují, podstatné závody příjdou na řadu v pátek. "Dva dny jsme nesměli na kanále trénovat, takže je důležité, že jsme si mohli před semifinále vyzkoušet výšku branek nad vodou," pochvaluje si Štěpánek. "To, že jsme zvládli kvalifikaci takřka bez ztráty květinky, nás dostává do pohody," dodává.

V první jízdě nasbírali dva "šťouchy", rychlost je ale katapultovala na čtvrté místo. "Ta první jízda byla taková opatrná, ve druhé už se mi jelo daleko líp. Doufám, že to bude pokračovat a že se zítra ještě polepšíme."

Odjet celou aténskou trať naplno prý nejde, síly se musí rozložit. "To se nedá, do cíle by vám pak nezbyly síly. A přitom v závěru trati jsou kombinace branek, které vyžadují hodně sil a přesnosti," přibližuje Štěpánek.

Dubnové vítězství na aténském Světovém poháru jim přineslo dvojí radost. "Zajistili jsme si tím olympijskou nominaci," připomíná Štěpánek. "Ale tehdy tu byla trať přece jen trošku jiná."

"A hlavně to bylo na jaře, kdy toho ještě neměli soupeři tolik najeto," přidal se Volf. "Byla zima, nechodili tak často na vodu. Spousta lidí nebyla rozježděnejch, takže to v kontextu s olympiádou neznamená vůbec nic."

Suverénně si zatím počínají slovenští bratři Pavol a Peter Hochschornerové. Přitom na jaře si jim na aténském kanále příliš nedařilo. "Jsou dobří a chtějí obhájit zlato. Trénink směřovali jednoznačně k olympiádě, takže mě jejich suverenita nepřekvapuje," říká Štěpánek. "Když je porazíme, půjdeme na medaili," dodává s úměvem.

Hochschornerové jsou impulzivní typy, v minulosti se dokázali často pořádně pohádat. "Když se tu zvrhli na tréninku, byli slyšet pěkně daleko," usmívá se Volf. "Ale většinou jsou v poslední době spíš v klidu."

Podle jízdy slovenských dvojčat se dá i číst trať. "Většinou ano. Oni jezdí takovým elegantním stylem, hezky se na to kouká. My se po závodě podíváme na mezičasy, které máme změřené od trenérů. A kdo jel na tom úseku nejrychleji, toho jízdu skouknem na videu," říká Volf.

"Ale já jsem levej háček a Ondra pravej zadák. A Hochschornerové pádlují obráceně, takže se s nima zas až tak porovnávat nemůžeme."

Olympijské finále se ale může vyvinout všelijak. "Adeptů na medaile je hodně," míní Volf.  "Hochschornerové jezdí poslední čtyři roky stabilně dobře, Becker s Henzem jsou loňští mistři světa, my tam brali stříbro. Připraveni jsou ale všichni. Třeba Britové Bowman se Smithem za sebou nemají žádné úspěchy ve Světovém poháru a dnes tu jeli výborně," řekl na adresu druhé lodi z kvalifikace.

I mezi českými deblanoisty občas vypukne hádka. "Naposledy tady na tréninku. Byla tu podobná kombinace branek jako dnes devatenáctka a dvacítka," zavzpomínal Volf. "Jen trošku těžší, protože ty brány byly víc za roh. S tím jsme měli problémy a dost dlouho řešili, jak to jet. Nakonec jsme to asi při čtvrté jízdě trefili"

"Ono to je o tom, že to každý vidí trochu jinak. Jára sedí vepředu, já vzádu a každý si o tom druhým myslí, že by to mohl zvládnout líp," přidal se Štěpánek. "Důležitý je trenér a video. Koukneme se a vidíme, kdo má pravdu", dodal. "Nakonec jsem musel uznat, že jí měl Ondra," přiznal Volf.

Čeští deblkanoisté Jaroslav Volf (vpravo) a Ondřej Štěpánek hovoří s novináři po kvalifikační jízdě na olympiádě v Aténách. (19. srpna 2004)

Český kanoista Jaroslav Volf hovoří s novináři po kvalifikační jízdě na olympiádě v Aténách. (19. srpna 2004)

Český kanoista Ondřej Štěpánek hovoří s novináři po kvalifikační jízdě na olympiádě v Aténách. (19. srpna 2004)

Český deblkanoista Marek Jiras, který jezdí na lodi společně s Tomášem Máderem, hovoří s novináři po kvalifikační jízdě na olympiádě v Aténách. (19. srpna 2004)

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Najdete na iDNES.cz